Ordu
DOLAR15.9762
EURO16.9085
ALTIN948.95
reader

ORDU RÖNESANSININ AYAK SESLERİ  

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
ORDU RÖNESANSININ AYAK SESLERİ  
Abone ol
Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler’in özel önem verdiği, Ordu’nun saklı kalmış, unutulmaya yüz tutmuş yöresel mimari özelliklerinin geleceğe taşınması ve yeniden hayat bulması amacıyla düzenlenen “Yöresel Mimariye Uygun Konut Projesi Yarışması” sona erdi.

Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin, ilçeler için örnek mimari yapı projeleri oluşturmak amacıyla başlattığı “Yöresel Mimariye Uygun Konut Projesi Yarışması” düzenlenen ödül töreni ile son buldu. Yarışmada Türkiye’nin dört bir yanından alanında uzman jüri üyelerinin değerlendirmesi sonucu Murat Turan, Burak Pamuk ve Zeynep Yüksel tarafından Perşembe ilçesi için hazırlanan proje birinci oldu.

ÇOK SAYIDA BAŞVURU YAPILDI

Ordu genelinde yöresel yerleşim dokusu ve yaşam şartlarının yöresel mimari cephe özelliklerinin, kullanılan yerel malzemelerin tespit edilerek örnek mimari yapı projelerinin yapılması hedefiyle 12 Mart 2021 tarihinde başlayan yarışma 26 Temmuz 2021 tarihinde tamamlandı. Yarışmaya 19 ilçe kategorisinde toplam 32 proje başvuruda bulundu. Ordu Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı Mimar Nihat Şen Başkanlığı’nda alanında uzman jüri üyelerinin değerlendirmeleri sonucunda 3 projeye dereceye girerken 9 proje mansiyon, 4 proje ise satın alma ödülüne layık görüldü.

BİRİNCİLİK PERŞEMBE İÇİN HAZIRLANAN PROJEYE

Yarışmada Perşembe ilçesi için Murat Turan, Burak Pamuk ve Zeynep Yüksel tarafından hazırlanan proje birinci, Gülyalı ilçesi için Gökhan Karabacak ve Fatma Gençdoğuş Karabacak’ın hazırladığı proje ikinci ve Altınordu için Mustafa Şen’in hazırladığı proje üçüncü oldu. Yarışmada birinci 50 bin TL, İkinci 35 bin TL, üçüncü 25 bin TL ve mansiyon alanlara 10’ar bin TL olmak üzere toplam 200 bin TL ödül verildi.

ÖDÜL TÖRENİ DÜZENLENDİ

“Yöresel Mimariye Uygun Konut Projesi Yarışması” tamamlanmasının ardından ödül töreni ve proje sergisi düzenlendi. Ordu Büyükşehir Belediyesi Karadeniz Tiyatrosu’nda gerçekleştirilen törene Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler’in yanı sıra AK Parti Ordu Milletvekili Şenel Yediyıldız, protokol üyeleri, yarışmanın katılımcıları, STK ve meslek odası temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.

 ÖZGÜN BİR ÇALIŞMA YAPTIK

Yarışmanın ödül töreninde konuşan Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, Ordu’da sıra dışı bir belediyecilik örneği gösterdiklerini söyledi.

Ordu’nun taklit eden değil referans alınan bir il olduğunu ifade eden Başkan Güler, “Arkadaşlarımız müthiş bir çalışma gerçekleştirdi. Türkiye’de ilk olan bir çalışma. Bu güzel çalışma ile hem Ordu’muzu hem sanat anlayışımızı bütün ülkeye belki dünyaya tanıtan özgün ve örnek bir çalışma. Bu sebeple bu yarışma çok çok önemli. Bir emeğin ve estetiğin mahsulü ve aynı zamanda tabiata ve Allah’ın nimetlerine olan şükrümüz. Mimari yalnızca bir ev yapmak, bir bina yapmak değil. İçerisinde bir sürü güzel şeyler var. Bunun içinde en önemlisi tabiata uyum ve komşuluk ilişkileri. Biz Ordu’da sıradan bir belediyecilik yapmıyoruz. Sıra dışı, farkındalıkları olan ve referans alınan bir iliz şu anda. İlgiyle izlenen ve örnek alınan bir iliz, taklit eden değil referans alınan” dedi.

100 YILIN TÜRKİYE’SİNİ VE ORDU’SUNU KURUYORUZ

Ordu’da yapılan çalışmalarla Türkiye’ye örnek olmak istediklerinin altını çizen Başkan Güler, “Biz bu yarışmayı niye yaptık. 100 yılın Türkiye’sini ve Ordu’sunu kuruyoruz. Neden Türkiye diyoruz, çünkü buradaki çalışmaları 81 ile çarparsak bir Türkiye modeli oluyor. Turizmde, tarımda, teknolojide, enerjide yaptıklarımız bir Türkiye modeli. Dolayısıyla geleceğin Türkiye’si de Ordu’dan çıkan sanat ışınları ile yayılacak. İnşallah bu yarışma ile örnek olacak bu evler, bu binalar uygulamaya geçecek ve güzel çalışmalar ortaya çıkacak. Yarışmada dereceye giren girmeyen tüm eserler birbirinden değerli. Emek veren herkese, kıymetli jüri üyelerine teşekkür ediyorum” diye konuştu.

TÜRKİYEYE ÖRNEK OLACAK ÇALIŞMA

Ödül töreninde söz alan AK Parti Ordu Milletvekili Şenel Yediyıldız, yapılan yarışmanın diğer illere örnek olacak bir çalışma olduğunu vurguladı. Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler’in Ordu’ya büyük değer verdiğini ve bu değerle çok güzel çalışmalara imza attığını aktaran Yediyıldız, “Çok özel ve güzel bir çalışma yapıldı. Ordu Büyükşehir Belediye Başkanımız Dr. Mehmet Hilmi Güler farklı olduğunu gösterdi. Bu çalışma Karadeniz illerine örnek olacak bir çalışma. Her yönüyle düşünülmüş önemli eserler var. Belediyecilik sadece yol yapmak, su getirmekle bitmiyor. Belediyecilikte mimari var, şehrin güzelliği var. Sayın Başkanımız Ordu’yu verdiği büyük değerle bu çalışmaları çok iyi yapıyor. Bu çalışmaları dolayısıyla kendisine çok teşekkür ediyorum. Ordu’da geçmişten bu yana hangi büyük eser yapılmışsa Büyükşehir Belediye Başkanımız Dr. Mehmet Hilmi Güler’in katkısı var. Bu projelerin uygulanmasında da katkı verecek ve Ordu’yu model bir şehir yapacaktır” şeklinde konuştu.

DEĞERLER UNUTULMALI ÖZÜMÜZ KORUNMALI

Yarışmanın Jüri Başkanlığı’nı üstlenen Ordu Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı Nihat Şen’de konuşmasında yarışmanın başladığı ilk günden bu yana yaşanan süreçleri, başvuru ve değerlendirme aşamalarını anlattı.

Mesleğin ve sanatın ortaya çıkardığı eserlerin kalıcı olduğuna dikkat çeken Şen, “Sanatın, estetiğin, kültürün, bilginin, tecrübenin, liyakatin ve özellikle mesleğe saygının esas kılınması gereken bu dünyada yıllar geçse de mesleğin ve sanatın ortaya çıkardığı eserler kalıcıdır. Son günlerde yaşadığımız doğal afetlerle yaptığımız çalışmanın ne kadar önemli olduğunu bir kez daha görmüş olduk. Değerler, kültürler unutulmadığı takdirde özümüzü kaybetmeden ancak bir ve beraber oluruz. Geçmişini bilmeyen, sahip çıkmayan bir toplumun geleceğine ışık tutması da mümkün değildir. Yaptığımız bu çalışmanın Ordu ilimize ve Türkiye’ye örnek olacağına inanıyorum. Bize bu süreçte katkılarını hiç esirgemeyen Ordu Büyükşehir Belediye Başkanımız Dr. Mehmet Hilmi Güler’e ve emeği geçen tüm arkadaşlarıma teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

DERECEYE GİRENLER ÖDÜLLERİNİ ALDI

Konuşmaların ardından dereceye giren proje sahiplerine ödülleri verildi. Yarışmada, Perşembe ilçesi için hazırladıkları proje ile birinci olan Murat Turan, Burak Pamuk ve Zeynep Yüksel’e ödüllerini Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler takdim etti.

Düzenlenen ödül töreni, jüri üyelerine plaket verilmesi ve ardından yarışmada dereceye giren projelerin yer aldığı serginin gezilmesi ile sona erdi.

ÖDÜL KAZANAN PROJELER VE SAHİPLERİ

“Ordu Büyükşehir Belediyesi Yöresel Mimariye Uygun Konut Projesi Yarışması”  değerlendirme sonucunda dereceye giren projeler ve sahipleri şu şekildi;

Birincilik Ödülü:  PERŞEMBE ilçesi Murat Turan, Burak Pamuk, Zeynep Yüksel

İkincilik Ödülü:  GÜLYALI ilçesi Gökhan Karabacak, Fatma Gençdoğuş Karabacak

Üçüncülük Ödülü:ALTINORDU ilçesi Mustafa Şen

Mansiyonlar:

 1. ÇAMAŞ            Furkan Şanlı, Ezgi Oğur, Aybil Güngör, Derya Özkan
 2. MESUDİYE      Emirhan Akın, Sümeyyenur Çoban, Akif Atay
 3. AKKUŞ             Ömer Faruk Bayraktarlı, Emre Kuruçay,

 

 1. FATSA                Merve Çalışır, Alper Akın
 2. KABADÜZ         Rıdvan Fil, Selami Kösehan, Şule Küçükdağ
 3. GÖLKÖY           Gülçin Tiryaki, Faruk Özgökçe, Fatih Tiryaki,

Gökhan Seymen, Bora Akın

                               

 1. AYBASTI            Hasibe Çepni, Hilal Çepni
 2. PERŞEMBE        Sevdenur Kurt, Büşra Karagöz, Ravza Kabaktepe,

Ayşe Şeyma Çelebi, Merve Çakırgöz

 1. ALTINORDU      Mete Keskin, Esra Yılmaz Keskin, Kamil Çınar İriz,

Şurzan Arpa, Meral Kurkut, Zeynep Ece Bakılan,

Şerife Çalık, Yusuf Salman

Satın Alma:

 1. MESUDİYE       Kübra Uygun, Ayşenur Sarı, Melih Karataş, Rabia Koç
 2. ALTINORDU    Tuğrul Şenyurt, Selçuk Demir, Erdem Demir
 3. FATSA               Emre Kuruçay, Ömer Faruk Bayraktarlı
 4.  

 

 1. ÇAMAŞ            Rıdvan Fil, Selami Kösehan, Şule Küçükdağ, Cansel Eniş

 

DİLERİZ Kİ HAYATA GEÇER

Birinci olan çalışmayı Murat Turan, Zeynep Yüksel ile birlikte hazırlayan Burak Pamuk mutlu olduklarını ifade ederek, “Yöremizin engin kültürünün bütün dünyaya örnek olabilecek konut tarzını bu projeyle yansıtmış olduk. Ordu'nun insanına güvenilip destek verilirse neler yapabileceğini göstermiş olduk. İnşallah proje uygulaması da en kısa zamanda gerçekleşir ve şehrimiz de önemli bir eser kazanmış olur. Bize göre en az hazırlanması kadar nemli olan şey hayata geçirilmesi.” dedi.        


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Fındıkta düşük fiyat politikası ihracat gelirini sınırlıyorÖnceki Haber

Fındıkta düşük fiyat politikası ihracat...

ZÜMRA NUR’DAN KARA HABER GELDİSonraki Haber

ZÜMRA NUR’DAN KARA HABER GELDİ

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar