Ordu
DOLAR18.5039
EURO18.1433
ALTIN988.22
reader

ORDU SAHİLİNİ KURTARMAK 75 MİLYONA MAL OLDU

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
ORDU SAHİLİNİ KURTARMAK 75 MİLYONA MAL OLDU
Abone ol
Hürriyet Gazetesi Köşe Yazarı Yalçın Bayer'in yazısı

Yalçın Bayer-Hürriyet

 

ORDU’da bir dönem ulusal gündem olan, kumsalın üzerinde inşa edilen, çok katlı, 280 daireli 3 blok gökdeleni kararlı bir tutum göstererek yıkan Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, halk tarafından el üstünde tutuluyor. Altınordu ilçesi Kirazlimanı Mahallesi’nde 2018 yılı mayıs ayında halkın tepkisine rağmen inşaatına başlanan 280 daireli 3 bloktan oluşan binalar, Başkan Güler’in kararlı tutumu ile yıkıldı. Bütün mimari özellikleriyle tartışma konusu haline gelen, yapıldığı takdirde diğerlerine emsal olmasını engellemek için gökdelen inşaatına karşı mücadele başlatan Güler, 18 Temmuz 2019 günü Büyükşehir Meclisi’ni toplayarak projenin imar planını tamamen iptal etti.

 

Bu karar üzerine şahsına yönelik yıpratma kampanyasına rağmen geri adım atmayan Başkan Güler, “Vatandaşın kıyıdan geçme hakkını ortadan kaldıran, insan haklarına aykırı bir proje bu. Ben bunu ortadan kaldırmakta yani yıkmakta kararlıyım. Yıpratma kampanyaları bize vız gelir tırıs gider” dedi.

Ve dediğini yaptı. Kumsalın üzerine inşa edilen, deniz ile kara arasında duvar oluşturan bu gökdeleni yıktırdı. Konu yargıya taşındı, mahkeme buradan konut alanların zararının karşılanması için OBB’nin 75 milyon lira ödemesine hükmetti. Bu rakam konut sahiplerine perdeypey ödeniyor.

 

Hilmi Güler şimdi buraya yeni bir proje hazırlatıyor. Bir tarafı halkın ücretsiz denize gireceği kumsal, dinleneceği yemyeşil bir alan olacak. Bir bölümde de yaşlılar için dinlenme lokali hazırlatıyor.

 

Başkan Güler, olayı şöyle özetliyor:

 

“Yanlış bir işti. Biz yanlış başlayan bir işi doğru karar ile düzeltmiş olduk. Bu yanlışlığı görmezden gelip devam ettirseydik bütün Ordu’nun yapısı bozulacaktı. Çünkü bu yapılar emsal teşkil edecekti. Ordu’nun bütün güzelliği ortadan kaldırılmış olacaktı. Biz bunları yıkarak diğer illere de örnek olduk. Biz bize düşen görevi yerine getirdik. Bu konudaki net tavrımızı baştan koyduk ve aynı kararlılıkla yerine getirmiş olduk.”

 

 


 • 0
  SEVDİM
 • 3
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
OTOBÜS ŞOFÖRÜ TUTUKLANDIÖnceki Haber

OTOBÜS ŞOFÖRÜ TUTUKLANDI

FATSA’DA 'KIŞLIK MENEMEN' MESAİSİ BAŞLADISonraki Haber

FATSA’DA 'KIŞLIK MENEMEN' MESAİSİ BAŞLAD...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar