Ordu
DOLAR19.054
EURO20.5095
ALTIN1211.9
NATURİMMUN

Ordu Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Bahadır Baş uyardı: MALİ MÜŞAVİRLER İLE GÖRÜŞMEDEN BEYANNAMELERİNİZİ VERMEYİN

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Ordu Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Bahadır Baş uyardı: MALİ MÜŞAVİRLER İLE GÖRÜŞMEDEN BEYANNAMELERİNİZİ VERMEYİN
Abone ol
Gelir vergisi beyan döneminin 1 Mart’ta başladığını hatırlatan Ordu Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Bahadır Baş, mali müşavirler ile görüşmeden hazır beyan sisteminden beyanname verilmesinin bazı avantajların kullanılamamasına yol açabileceğini söyledi.

Ordu Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı  şu açıklamayı yaptı: Gelir vergisi beyan dönemi 1 Mart’ta başladı. 2021 yılında elde edilen kazançlara ilişkin beyannamelerin 1-31 Mart tarihleri arasında verilmesi ve tahakkuk edecek verginin iki taksitte (birinci taksit Mart, ikinci taksit Temmuz ayı içinde) ödenmesi gerekiyor.

 

Bazı gelirler için Yıllık Gelir Vergisi Beyannamesi hazır beyan sistemi ile beyan edilebilmektedir. Hazır Beyan Sistemi, ücret, kira, menkul sermaye iradı ile diğer kazanç ve iratlarınıza ilişkin Gelir Vergisi Beyannamemizin önceden hazırlanarak mükelleflerin onayına sunulduğu sistemdir. Ticari, zirai ve serbest meslek kazancı elde edenler bu sistemden yararlanamamaktadır.

 

 

Hazır beyan sistemi, Hazine ve Maliye Bakanlığının başarı ile hayata geçirdiği önemli projelerdendir. Gerçekten hem kullanımı hem de bilgilerin online sistemden çekilmesi mükelleflere önemli kolaylık sunmaktadır. Maliye Bakanlığınca uzun zamandır uygulan hazır beyan sistemi ile vatandaşlar internet üzerinden kendi adlarına hazırlanan beyannamesini görüntüleyerek, onaylayabilmekte veya üzerinde değişiklikler yaparak onay yapabilmektedirler. Ödenecek vergi hazır beyan sistemi otomatik olarak oluşturulmaktadır.

 

 

İNDİRİM HAKKI VAR ANCAK…

 

Hazır beyan sisteminin kullanım kolaylığına rağmen; bir indirim hakkının kullanılmaması fazla vergi ödemesine, bir istisnanın yanlış değerlendirilmesi eksik beyana sebebiyet verebileceği gibi bu hatalar sonucunda mükellefler vergi cezası ile de muhatap olabilir. Bu gibi durumlarla karşılaşmamak için mutlaka bir Mali Müşavirden destek alınması, birlikte karar verilmesi yerinde olacaktır.  Son zamanlarda gelişen teknolojiler ile Hazine ve Maliye Bakanlığı bütün kamu kurumlarından, bankalardan bilgi çekmektedir. Özellikle gayrimenkul alım satımları yakından incelenmektedir. Kira gelirleri ise banka sistemi zerinden özellikle takip edilmektedir.

 

İleride cezai durumlarla karşılaşmamak için 2021 yılına ait hazır beyan sistemi ile verilecek beyana tabi gelirlerin meslek mensupları ile birlikte kontrol edilmesi mükelleflere katkı sağlayacaktır.” ORDU OLAY

 


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
HAKAN YURDAKUL KAZANDIÖnceki Haber

HAKAN YURDAKUL KAZANDI

TOHUMCULARIN BAŞINA ORDULU BAŞKANSonraki Haber

TOHUMCULARIN BAŞINA ORDULU BAŞKAN

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar