Ordu
DOLAR9.5197
EURO11.0596
ALTIN548.63

ORDU TÜRKİYE ve DÜNYAYA AÇILMAK İÇİN DEĞERLENDİRMELİ  

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
ORDU TÜRKİYE ve DÜNYAYA AÇILMAK İÇİN DEĞERLENDİRMELİ  
Abone ol
Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü UNESCO’nun 2021 yılını vefatının 700. yılı olması sebebiyle Dünyada Yunus Emre Yılı olarak kabul ve ilan emesini değerlendiren eski Ordu Milletvekili Mustafa Hasan Öz, “Ordu olarak acil planlama yaparak harekete geçmeliyiz. Bu yılı fırsata çevirmeliyiz.” dedi. 

UNESCO 2021 YUNUS EMRE YILI

Anadolu’da Türk Tasavvuf Edebiyatı’nın kurucusu ve en büyük temsilcisi olan Yunus Emre Hazretleri’nin kabrinin, makamının Ünye’de olduğunu, bunu tüm dünyaya daha güçlü bir şekilde duyurmak için bu yıl ortaya çıkan fırsatı iyi değerlendirmek gerektiğini belirten eski Ordu Milletvekili Mustafa Hasan Öz şöyle konuştu: “Yunus Emre’yi dünya ve ülkemiz insanlarının birçoğu tanımakta, yâd etmekte, istifade etmektedir. Ama yattığı toprağı az sayıda insan bilmektedir. Biz Ünyeliler yıllarca yaptığımız çalışma ve araştırmalarla O mübarek insanın bağrımızda, toprağımızda yattığını öğrendik ve biliyoruz. Ancak insanlık bu konuda yeterli bilgiye sahip değildir.

 

YUNUS EMRE YÜCE BİR ŞAHSİYETTİR

 

Yunus Emre yaşadığı yıllarda bulunduğu ortamda çok zor şartlar altında ortaya koyduğu felsefesi ile, sağlam maneviyatı ve ilmi ile, temiz Türkçesi ile ve ruhi mücadelesi ile gönülleri fethetmiş; insanı en iyi tanıtarak insanlığın geleceğine hizmet etmiş ve ışık tutmuş çok yüce bir şahsiyettir. Bizler Yunus Emre’yi ne kadar çok seversek ve ne kadar çok anarsak O’nun toprağımızda yattığını dünyaya o kadar daha iyi anlatabiliriz.

 

1970’LERDE BAŞLAYAN ÇALIŞMALAR…

 

1970’li yıllarda başlayan Ünyelilerin araştırmaları kademe kademe ilerleyerek bu günlere geldi. En önemli çalışmalar da 1984’te Çağrı Gazetesi öncülüğünde başlattığımız derin araştırma ve kampanya ile değer kazandı. Devamında önce hemşerilerimizin genel kabulü, sonra Ünyeli öncülerin ve yöneticilerin ilgileri ve sivil kuruluşlarımızın artan gayretleri, çalışmalarımızın belgelenmesi neticesini doğurdu.  

 

DÜNYAYA TAM DUYURULAMADI

 

Ve bugün fedakârca çalışmalar sonucu Ünye’de Şeyh Yunus Emre Hazretlerinin makamı ihya edilmiş, derneği kurulmuş, yayınları ortaya konmuş durumdadır. Ancak halen bu gerçek, istenen ölçüde tüm dünyaya duyurulamamıştır.

 

BU YILI FIRSATA DÖNDÜRMELİYİZ

 

2021 yılı ülkemizde Yunus Emre Yılı olarak ilan edilmiştir. Bu demektir ki Yunus Emre’miz bu yıl daha fazla anılacak ve O’ndan daha fazla bahsedilecektir. Ünyeliler olarak bize düşen görev ise bu yıl Yunus Emre’yi en fazla Ünye’den anlatmak, tanıtmak, anmak ve sesimizi duyurmaktır. 

 

O HALDE ORDU HAREKETE GEÇMELİ

 

O halde başta Yunus Emre Derneği olmak üzere; Ünye Belediyesi, Ünye Kaymakamlığı, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Ordu Valiliği, Ünye ve Ordu medyası ve sivil toplum kuruluşları acil planlama yaparak harekete geçmelidir. İmkânlarımız ortaya konmalı ve hızlı bir organizasyon ile hareket etmeliyiz. Tüm hemşerilerime bu çağrıyı yapıyorum ve 2021 Yunus Emre Yılı’nın insanlığa hayırlar getirmesini temenni ediyorum.” Ünyekent

 


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
ORDU’DA ATM’LERE SAHTE PARA YÜKLENMİŞÖnceki Haber

ORDU’DA ATM’LERE SAHTE PARA YÜKLENMİŞ

KIZILAY ŞEHİDİNİN İSMİ ORDU’DA YAŞATILACAKSonraki Haber

KIZILAY ŞEHİDİNİN İSMİ ORDU’DA YAŞATILAC...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar