VAKIF KATILIM
Ordu
DOLAR17.9331
EURO18.4099
ALTIN1039.3
reader

ORDU VALİLİĞİ FATSA’NIN ZEHİRLENMESİ KARŞISINDA TEPKİSİZ 

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
ORDU VALİLİĞİ FATSA’NIN ZEHİRLENMESİ KARŞISINDA TEPKİSİZ 
Abone ol
Fatsa Doğa ve Çevre Derneği (FDD) yazılı açıklama yaparak havayı suyu toprağı kirlettiği bilimsel olarak da sabit olan altın madenine görevi olduğu halde yasal hiçbir işlem yapmayan Ordu Valiliğine çok sert tepki gösterdi.          

FDD’den Maden Hakkında Çok Çarpıcı Açıklama 

Fatsa Doğa ve Çevre Derneği (FDD) şu açıklamayı yaptı: Fatsa’daki siyanürlü altın madeni işletmesinin kapasite artırımı için 27 Nisan 2022 tarihinde İnceleme Değerlendirme Komisyonu (IDK) toplantısı yapılmış ve toplantı sonucunda ÇED süreci durdurulmuştur. Fatsa Doğa ve Çevre Derneği olarak IDK toplantısı sonrasında şu hususları kamuoyu ile paylaşmayı bir görev biliyoruz.

 

 

KİRLİLİK BİLİMSEL OLARAK DA SABİT

 

Siyanür Liçi Altın Madenciliği kaynaklı “ağır metal kirliliği” akademik çalışmalarda, bağımsız çalışmalarda, şirketin kendi ÇED raporlarındaki beyanlarında tekrar tekrar kamuoyunun dikkatine sunulmuştur.  Ağır metal kirliliği etkisi altındaki bölgedeki su kaynaklarında arsenik, kurşun, kadmiyum seviyelerinin toksik limitlerin 6 katına çıktığı tespit edilmiş olmasına rağmen, söz konusu su kaynakları çevredeki köylerde yaşayan vatandaşlar tarafından içme suyu olarak kullanılmaktadır.

 

 

İYİ UYKULAR ORDU VALİLİĞİ

 

Kamuoyuna açık olan bu raporların varlığına ve ÇED dosyasının ilgili kurumlara gönderilmiş olmasına rağmen Ordu Valiliği, Ordu Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Ordu Tarım Orman İl Müdürlüğü, Ordu Sağlık İl Müdürlüğü, Ordu Devlet Su İşleri 75’inci Şube Müdürlüğü tarafından;

bu bağımsız çalışmalar hiçbir suretle dikkate alınmamış; ayrıca şirketin Kasım 2020’de yayınladığı raporda açıkça beyan etmesine rağmen hiçbir çalışma yapılmamıştır. Bu bağlamda ilgili kurumların ağır metal kirliliğini önlemeye dönük hiçbir idari ve adli işlem yapmamaları ve kamuoyuna açık anlaşılır bir bilgi vermemeleri, üzerinde önemle durduğumuz ve sonuna kadar takipçisi olacağımız bir husustur.

 

AÇIKLAMA YAPILMALI 

 

Çok tehlikeli bir kanserojen ve bölge de halk sağlığı için tehdit unsuru olan ağır metal kirliliği; yer altı ve yüzey suları ile bölgedeki verimli toprakları kirletmiş olmasına rağmen, 27 Nisan 2022’de gerçekleştirilen İDK toplantısına sunulan ilgili kurumların görüşleri çok ciddi bir soru işareti olarak ortada durmakta ve kamuoyu bu konuda ilgili kurumlardan bir açıklama beklemektedir.

 

İNSAN HAKLARINA DA AYKIRI

 

Bölgedeki köylerde yaşayan insanların açıkça kenserojen ağır metal kirliliğine maruz bırakılması; temel insan haklarına aykırı olduğu kadar ağır bir suçtur. Hukuktan, sorumluluktan, akıldan, izandan, bilimden ve etik ilkelerden uzak bu anlaşılmaz tutumlara karşı mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğimizi ve sürecin takipçisi olacağımızı ilan ediyoruz.

 

 

VATANDAŞLARINI KORUMAYAN DEVLET OLUR MU?

 

ÇED dosyasında şirketin açıkça “kamulaştırma” yetkisi kullanacağını beyan etmesine rağmen ilgili kamu kurumlarının, şirketin hangi yetkiye istinaden bunu yazmış olduğunu sorgulamaması; başta Ordu Valiliği olmak üzere kamu kurumlarının şirketin kendini “devlet kurumu” yerine koymasını olağan karşılar bir tutum içerisinde olması ve buna itiraz etmemeleri izaha muhtaçtır. Bu durumun devletin bölgedeki en yüksek mülki amirliği olan Ordu Valiliğinden bir açıklama ile aydınlatılması gerekmektedir. “Türkiye Cumhuriyeti Devleti” adına hareket eden ilgili kurumların temsilcilerinin, söz konusu köylerde yaşayan insanlarımızın Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin anayasal koruması altında olan “vatandaş” olduklarını ve yasalar önünde eşit haklara sahip olduklarını unutmamalıdır!

 

SEÇİME KADAR UYUTMA TAKTİĞİ Mİ SEÇİLDİ?

 

Son zamanlarda şirket yetkililerinin, “Madencilik faaliyeti İktidar partisine oy kaybettirdiği için ara veriyoruz. Seçimler geçtikten sonra ne olursa olsun (kanun ve yönetmelikler) devam ediyoruz” şeklinde yakın köylerde konuşmalar yaptıkları kamuoyunun malumudur. Bu cümleleri kuran kişilere; Fatsa’daki siyanürlü madene karşı hiçbir parti ve siyasal görüş ayrımı yapılmadan tüm vatandaşlarımız ile birlikte  mücadele edildiğini hatırlatıyoruz. Bu türden söylemler ve konuşmalar özellikle iktidar partisi üyesi seçilmişleri ve yöneticileri de zan altında bırakmaktadır. Bu tür duyum ve söylentilere ön vermemek adına öncelikle iktidar partisi milletvekilleri, belediye başkanları, il ve ilçe yöneticilerinin duruma karşı görüşlerini açıkça paylaşmasını ve var olan bilgi kirliliğini gidermelerini beklediğimizi kamuoyuna beyan ediyoruz.

Var olan mücadelemize adına maden denilen açık hava kimya fabrikası kapatılıp, siyanür liçi altın madenciliğinin tüm olumsuz etkileri sona erene  kadar devam edeceğimizi kamuoyuna saygı ile duyuruyoruz.”

 

 


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
ÜLKE SÖMÜRÜLÜYOR ÜRETİCİ EZİLİYOR BUNU KİMSE GÖRMÜYOR MU? Önceki Haber

ÜLKE SÖMÜRÜLÜYOR ÜRETİCİ EZİLİYOR BUNU K...

KABADÜZ’DEKİ SON SEPET USTASISonraki Haber

KABADÜZ’DEKİ SON SEPET USTASI

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar