VAKIF KATILIM
Ordu
DOLAR18.095
EURO18.1977
ALTIN1015.3
reader

ORDU VE GİRESUN TURİZM BÖLGESİ

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
ORDU VE GİRESUN TURİZM BÖLGESİ
Abone ol
Giresun Üniversitesi Turizm ve Seyahat Hizmetleri Bölümü Öğretim Üyesi ve kokartlı tur rehberi Hakan Benek, Ordu ve Giresun’un turizmi hakkında bilgiler verdi.

Ordu ve Giresun’un turizm açısından zengin bir potansiyele sahip olduğunu dile getiren Benek, “Ordu ve Giresun’a özelinde, genelinde veya Doğu Karadeniz Bölgesi olarak da bakarsak bir kere bizim turizm arzı açısından, turistlere sunacağımız zenginliklerimizde dar boğazda değiliz. Bizim bölge olarak inanılmaz zenginliklerimiz var. Turizm açısından kesinlikle çok zengin bir bölgeyiz. Dolayısıyla çekicilikler açısından turizm arzının olmazsa olmazına biz sahibiz. Bu çekicilikler turizm potansiyeli yaratmada en büyük avantajımız” dedi.

Daha fazla turist için bölgenin gelişmesi şart

Bölgenin gelişememesinin sorunu bölgeye yabancı turist çekemiyoruz diyen Benek, “Ordu’ya 2019 yılında gelen 980 bin turistin yaklaşık 120 bini yabancı turist oluyor. Geri kalan 800 binlik kısım ise yerli turisti oluşturuyor. Bu turistlerin birçoğu bölgeye günü birlik geliyor ve hiç bir şey kazandırmıyor” diye konuştu.

Havaalanı talebi artırdı

Turizmi etkileyen en önemli faktörlerden birinin ulaşım olduğuna değinen Benek, “Ulaşılabilirlik de turizm talebini etkileyen faktörlerden birisi. 2015 yılında Ordu ve Giresun arasına yapılan havalimanı sayesinde bölgeye ulaşılabilirlik arttı. Havalimanı olmadan önce bu durum büyük bir sıkıntıydı. Havalimanı ile birlikte bir artı değerimiz daha oldu. Benim ön görüm bundan sonra yurt dışından yapılacak tur operatörlüğü anlaşmalarıyla bölgeye kesinlikle kademesi atlayabileceğimizi yönünde” diye konuştu.

“Neden Avrupalı turist buraya gelmiyor? Neden çekemiyoruz?”

Sorularını da yanıtlayan Benek, “Bunun nedenlerinden bir tanesini açıklayayım. Turistik ürünlerin en önemli özelliklerinden birisi de beşeri faktörlerdir. Yani insan faktörü, yani nitelikli insan yetiştirmemiz lazım ki yabancı dil bilmesi gerekli. Bizim bölgede yabancı dil güçlüklerimiz var. Hep öğrencilerimize bunları anlatıyoruz. Öğrenebildiğiniz kadar dil öğrenin, kendi bölgenizi yabancı turistlere siz anlatın, tanıtın diyoruz” dedi. ÖZEL HABER - KAAN ÖZEL’İN


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
MECLİSTEKİ EN BAŞARILI VEKİL ADIGÜZELÖnceki Haber

MECLİSTEKİ EN BAŞARILI VEKİL ADIGÜZEL

ŞİİRDE TÜRKİYE 3’ÜNCÜSÜ OLDUKSonraki Haber

ŞİİRDE TÜRKİYE 3’ÜNCÜSÜ OLDUK

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar