Ordu
DOLAR13.4113
EURO15.25
ALTIN766.32

ORDU VE GİRESUN’A ÖZEL DESTEK ŞART

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
ORDU VE GİRESUN’A ÖZEL DESTEK ŞART
Abone ol
Ulusal Fındık Konseyi ve Giresun Ticaret Borsası ve Başkanı Hamza Bölük, fındık üreten illerin içinde en mağdur olanların arazi yapısı itibariyle Giresun ve Ordu olduğunu belirterek Ordu ve Giresun’a farklı bir destek verilmesi gerektiğini söyledi. Bölük, İstanbul’dan Sarp sınır kapısına kadar fındık yetiştiren illerde lisanslı depo olması gerektiğini de kaydetti.

Bölük, yaptığı açıklamada, başkanlığına seçildiği Ulusal Fındık Konseyinin fındığın her alanında uzmanlaşmış kişilerin olduğu bir kurum olduğunu dile getirerek, “Fındığı daha verimli nasıl üretebiliriz, daha yüksek katma değerle nasıl satabiliriz, bunun için çalışacağız. Uzmanlarla birlikte bunlara kafa yoracağız” ifadesinde bulundu.

GİRESUN VE ORDU’YA FARKLI DESTEK VERİLMELİ

Fındık üreten illerin içinde en mağdur olanların arazi yapısı itibariyle Giresun ve Ordu olduğunu kaydeden Bölük, “Arazi yapısı itibariyle verimliliği en düşük olan iller Giresun ve Ordu’dur. Ama yeni dikim alanlarında verimlilik bize göre daha yüksek. Aynı maliyetle biz 80-100 kilo alırken onlar 200 kilo alıyor. Bizde de maliyet bu nedeniyle yüksek oluyor. Bu nedenle devletin bu bölgeye yaptığı desteği başka boyutlarda değerlendirmesi gerekiyor. Bu iki ilin başka alternatifi de yok. Fındık bu bölge için sosyolojik, ekonomik ve kültürel bir olaydır. Bu bölge için her şeydir. Göçü tutan fındık, geleceğini kuranlar için fındık, sanayici bile fındıkla geçiniyor. Birilerinin insafına terk edilemez. Türkiye için hayati bir meseledir” diye konuştu.

ATADAN KALMA YÖNTEMLERLE FINDIK TİCARETİ YAPILMAZ

Bölük, fındığın fiyatını etkileyen en önemli şeyin ise emanet fındık akışı olduğuna dikkat çekerek, bu sorunun çözümü için de lisanslı depoların yaygınlaştırılması gerektiğini vurguladı. Bölük, şunları kaydetti: “İsteğimiz üretici ürününü elinde tutsun, istediği zaman pazara getirsin. Ancak sosyolojik, kültürel ve ekonomik şartlar buna izin vermiyor. Fındık üretenlerin yüzde 80’i ya ilinin dışında ya da köyünün dışında yaşıyor. Fındık hasat zamanı geliyor. Fındığını toplayıp ya satıyor ya da bir yerlere bırakıp işinin başına gitmek istiyor. Bu da emanet baskısını oluşturuyor. Dijital bir çağ yaşıyoruz. Fındığın ticaretinin de buna ayak uydurması gerekiyor. Artık atadan deden kalma usullerle fındık ticaretini yürütmek mümkün değil. Bu işler için lisanslı depolar olmazsa olmazdır. Fındık fiyatı üzerindeki baskıyı oluşturan stoklaşmadan doğan yıllık 100 milyon dolar kaybın önüne geçen yerdir lisanslı depo. Stoklandığı yerde fire ve randıman kaybı oluyor. Bunun önlenmesi ve fındık fiyatının üzerindeki spekülasyonların kalkması için fındığın lisanslı depolara bırakılıp ürün ihtisas borsası üzerinden satılması gerekiyor. Bunun için de lisanslı depoların çoğalması gerekiyor.”

300 BİN TONLUK LİSANSLI DEPOYA İHTİYAÇ VAR

Giresun Ticaret Borsası bünyesindeki 15 bin tonluk lisanslı deponun yeterli olmadığına işaret eden Bölük, “300 bin tonluk lisanslı depoya ihtiyaç vardır. Çünkü Türkiye’de iki ay içinde stoklanan fındık miktarı 500 bin tondur. Bunun 200 bin tonu ihracatta, 300 bin tonu ise emanet veya satın alınan fındıktır. İstanbul’dan Sarp sınır kapısına kadar fındık yetiştiren illerde lisanslı depo olmalıdır. Değişik noktalarda kurulacak olan lisanslı depoları vatandaşın ayağına götürmeliyiz. Değişik noktalarda olmalı ve yaygınlaştırılmalıdır. Lisanlı depoların yaygınlaştırılması için devletin özel veya kamu kurumlarına kolaylık getirmesi gerekiyor” diye belirtti.

TMO LİSANSLI DEPO KURMALIDIR

Bölük, TMO’nun fındıkta artık bir aktör olduğuna da değinerek, şöyle dedi: “Lisanslı depo kurulmasına TMO da ortak olma şartıyla lisanslı depolar kurulmalıdır. Buna öncülük etmeli hatta kendisi de kurabilir. Bu yetki de TMO’ya verildi.” 15 silonun 11’ini özel şirketlere kiraladıklarını da aktaran Bölük, emanete fındık bırakan üreticinin lisanslı depoya fındık bırakmamasını anlamakta zorlandığını da sözlerine ekledi.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
TÜRKİYE’Yİ ORDULU GENÇLER TEMSİL EDECEKÖnceki Haber

TÜRKİYE’Yİ ORDULU GENÇLER TEMSİL EDECEK

20.750 kg tavuk eti satın alınacaktırSonraki Haber

20.750 kg tavuk eti satın alınacaktır

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar