Ordu
DOLAR18.8384
EURO20.2191
ALTIN1133.4

ORDU YUNUS EMRE ÜNİVERSİTESİ’NİN ÖNÜNDEKİ ENGEL NEDİR?

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
ORDU YUNUS EMRE ÜNİVERSİTESİ’NİN ÖNÜNDEKİ ENGEL NEDİR?
Abone ol
Ünye Yunus Emre Derneği Başkanı Yaşar Argan, Ordu Üniversitesi’nin adının Ordu Yunus Emre Üniversitesi olması için yazılı başvuruda bulunduklarını belirterek sonucu beklediklerini söyledi.  

Ünye Yunus Emre Derneği Başkanı Yaşar Argan ile hem Ordu Üniversitesi’nin adının Ordu Yunus Emre Üniversitesi olması için yaptıkları başvuruyu hem de UNESCO 2021 Yunus Emre yılını konuştuk. Ortaya bu röportaj çıktı: 

Soru: İsterseniz UNESCO’nun 2021’i Yunus Emre yılı ilan etmesinden başlayalım.      

Evet ifade ettiğiniz gibi UNESCO (Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü) 2021 yılını tüm dünya çapında Yunus Emre yılı ilan etti. Cumhurbaşkanımız da 2021 yılını 1 nolu kararname ile Yunus Emre ve Türkçe yılı ilan etti. Biz de yıllardır Ünye’de faaliyet gösteren Yunus Emre Derneği olarak bu sene daha bir gayretle, daha büyük bir heyecanla faaliyetlerimizi düzenledik. Bu çalışmalarımız sırasında bir şeyi fark ettik.

Soru: Neyi fark ettiniz?

Şunu fark ettik ki Anadolu’da bir çok şehirde Anadolu erenleri adına üniversiteler var. Mesela Nevşehir’de Hacı Bektaşi Veli Üniversitesi var, Kırşehir’de Ahi Evran Üniversitesi var, Konya’da Mevlana Üniversitesi var, Kahraman Maraş’ta Sütçü İmam Üniversitesi var, Ankara’da Hacı Bayramı Veli Üniversitesi var. Hemen yanı başımızdaki komşumuz Tokat’ta Osman Gazi Üniversitesi var. 

Soru: Evet devam edelim…

Bunu görünce biz de şöyle bir düşünce doğdu. Yunus Emre’nin Türkiye’de 14 yerde kabri var ama herkes bu işin ucundan tutuyor. Biz daha esaslı bir çalışma ortaya koymak istedik ve kollarımızı sıvadık. Biz Yunus Emre ile ilgili çalışma yaparken arkamızda Ordu Valiliği, Ordu Büyükşehir Belediyesi, Ordu Üniversitesi olsun istedik. Böylece Yunus Emre’nin varlığı dünyaya daha ustaca tanıtılsın istedik. Yunus Emre hakkında araştırma yapmak isteyen insanların ilk kez uğrayacağı yer Ordu ve Yunus Emre Üniversitesi olsun istedik.

Soru: Başka nedenler de vardır herhalde?

Elbette. Elbette bu konu tek boyutlu değil. Onu da ifade etmeye çalışayım. Ben UNESCO Yunus Emre toplantısına da katıldım. Burada şu ifade edildi. Gelecek yıllar dünyanın her yerinden insanların Yunus Emre’yi tanımak için turlar düzenleyeceği yıllar olacak. İnsanlar Yunus Emre’nin kabirlerini ziyaret edecekler, bilgi alacaklar. Bu Ordu için bir fırsat değil mi?

Soru: Ne gibi bir fırsat?

İnsanlar akın akın Ordu’ya gelecekler. Burada Ordu Üniversitesi’nden Yunus Emre ili ilgili bilgi alacaklar. Buradan da belki Ünye’ye Yunus Emre Türbesine gelecekler. Bunların hepsi Ordu’nun tanıtımına, dünyaya açılmasına, ekonomik hayatına katkı yapacak işler. Biz Ordu’nun Konya’nın bir Mevlana şehri olması gibi Yunus Emre şehri olarak öne çıkmasını arzu etik. Bundan dolayı da Ordu Üniversitesi’nin adının Ordu Yunus Emre Üniversitesi olmasını istedik.

Soru: İlginç, devam edelim…

Fuat Köprülü, Abdülbaki Gölpınarlı, Nihat Sami Banarlı gibi bu alanda çalışan bir çok değerli ilim adamı Yunus Emre’nin Ordu’da da mezarının olduğunu kabul ediyorlar.  Bu konuda çalışmalarımız devam ediyor. Biz bu talebimizi içeren dilekçemizi Ordu Valiliğine, Ordu Büyükşehir Belediyesi’ne, Ordu Üniversitesi’ne verdik. Bu dilekçelerin hepsi Ordu Üniversitesi’ne geldi. Ordu Üniversitesi rektörümüzle de görüştük. Düşüncelerimizi arz ettik. Şu ana kadar bize bir geri dönüş olmadı. Türkiye’de bir çok yerde bu tarz isim değişikliği oldu.

Soru: Bir şeyi de merak ettik. Mesela Nevşehir Hacı Bektaşi Veli Üniversitesi, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi gibi örneklerde isim acaba yukarıdan mı verilmiş yoksa içeriden şehirden gelen taleple mi oluşturulmuş?

Bu konuda tek bir uygulama yok. Yukarıdan verilen isimler de var, sonradan değiştirilen isimler de var, sonradan şehirden gelen taleplerle değiştirilen isimler de var. Bunların her birinin ayrı ayrı örneği var.

Soru: Bu seneki Yunus Emre etkinliklerini kritik eder misiniz? Nasıl geçti?

Bu seneki Yunus Emre etkinliklerimiz de çok güzel ve verimli oldu. Biz korona virüs salgını sebebiyle Mayıs ayında yapmayı planladığımız etkinlikleri ertelemek durumunda kalmıştık. Önce yaza sonra Kasım’a erteledik. Kasım ayında yaptık ve güzel oldu, dolu dolu oldu. İlk kez etkinlikleri Ordu Büyükşehir Belediyesi, Ordu Valiliği ve Kültür ve Turizm Bakanlığı ile beraber yaptık. Bu zamana kadar Ordu Büyükşehir Belediyesi ile yapıyorduk. Sempozyumlarımızın ağırlığını da Ordu Üniversitesi Tarih Bölümü hocaları üstlendi.  Tam bu zamanda üniversitemizin adını da Yunus Emre Üniversitesi yaparsak önümüzdeki zamanlarda daha güçlü kutlamalara, daha etkili çalışmalara imkanımız olur. Böylece Ordu da dünyaya tanıtılır ve dünyaya açılır.    

Soru: Bu talebinizin altında yatan nedenler sadece maddi nedenler değildir herhalde?

Elbette bunlar bu işin bereketi. Yunus ne diyor: yaratılanı severiz Yaratandan ötürü… Hiç kimseye kin tutmayız ağyar bile dosttur bize… Dünyanın bu sevgi ve hoşgörü diline ihtiyacı var, Biz Yunus’un bu özelliğini dünyaya anlatmak istiyoruz. İnsanlık ile paylaşmak istiyoruz. Bunların sonucu olarak ortaya çıkanların bereketinden de Ordu faydalansın istiyoruz.

Soru: Yine ilginç bilgiler devam edelim…

UNESCO her 50 ve 100 yılda bir Yunus Emre’yi anıyor. Doğumunun ve ölümünün 50. ve 100. yılında Yunus Emre’yi anıyor. 1971’de andı, 1991’de andı, 2021’de andı. 50 sene sonra bir daha anacak 100 sene sonra bir daha anacak. Böyle görünüyor. Ben istiyorum ki bu toplantılarda Ordu’yu neden ben temsil edeyim bir dernek başkanı olarak üniversitemiz temsil etsin. Daha güçlü olalım. Daha güçlü bir şekilde Yunus Emre’yi anlatalım. Böyle bir mütefekkirin arkasında Ordu Üniversitesi olmalı.                                          

Soru: Bu işin olmaz ise olmazı Ordu Üniversitesi diyorsunuz…   

Bir örnek vererek şunu söylemek istiyorum. Erasmus projeleri var. Üniversite öğrencilerin değiş- tokuş yapıldığı bir proje bu. Erasmus diyor ki; ‘Hıristiyanlığın varlık ve bekası için Türkler öldürülmeli.’ Ancak Yunus ne diyor; ‘Yaratılanı severiz Yaradan’dan ötürü… bir kez gönül yıktın ise…’ Yunus’un dünyaya güçlü bir şekilde anlatılması gerekiyor. Çünkü insanların ve insanlığın Yunus’a ihtiyacı var. Belki UNESCO da her 50 yılda bir bunun için Yunus’u anıyor. Üniversitemiz yanımızda olursa biz Yunus anmalarını yurt dışından katılımla da yapabiliriz, İngilizce- Almanca da yapabiliriz. Böylece sevgi dilini dünyaya anlatabiliriz dünya ile paylaşabiliriz. Yeni nesillerin de buna ihtiyacı var.

Soru: Peki bu konuda tek istekli Ordu mu? Siz Türkiye’de 14 yerde Yunus kabri var dediniz. Oralarda da bu tür hazırlıklar var mı? Ordu geç de kalabilir mi?

En büyük korkumuz bu. Elbette bu da olabilir. Biz baş ağartırcasına bu işi takip edeceğiz. Dileriz ki Ordumuz yöneteniyle, dernekleriyle, basınıyla, siyasetçileriyle kenetlenir ve sonuca ulaşır.

Soru: Son olarak neler söylemek istersiniz?

Her milletin böyle büyük değerleri var. Mesela Almanya dünyada pek çok yerde Goethe Enstitüsü açıyor, İngilizler Shakespeare Enstitüsü açıyor. Bunu İspanyollar Servantes üzerinden yapıyor. Biliyor musunuz Çörçil’e İngiltere mi önemli Shakespeare mi önemli diye soruyorlar. O Shakespeare diyor ve devam ediyor: Çünkü İngiltere yok olsa Shakespeare yeniden bir İngiltere yaratabilir ama Shakespeare olmadığı zaman yeniden bir İngiltere yaratma şansımız olmaz. Yunus Emre sadece Türkiye’nin değil insanlığın bir büyük değeridir. Dünyada vahşet kültürünün yok olması için Yunus kültürünün inşa olması lazım. Bunun için UNESCO isabetli bir karar vermiştir. Yunus’u dünyaya anlatmak tanıtmak bizim görevimizdir. Biz bir noktaya kadar geldik. Bundan sonra bu iş Ordu Üniversitesi’nin olmalıdır.                    

Soru: Çok teşekkür ederiz

Ben çok teşekkür ederim.

 

 

Ünye Yunus Emre Eğitim ve Kültür Derneği tarafından Ordu Üniversitesi’ne verilen dilekçenin tam metni:  

 

ORDU ÜNİVERSİTESİ’NİN ADI NEDEN

ORDU YUNUS EMRE ÜNİVERSİTESİ OLMALI?

GEREKÇE

Edebiyat otoriteleri tarafından kabul görmüş Yunus Emre’nin 10 civarında mezarından biri de otoritelerin de ifadesiyle Ordu ilinin Ünye ilçesindedir.

Zaten insanımızın içinde var olan Yunus Emre sevgisi Ünye’deki bu mezarla birleşince daha derin, daha zengin bir sevgiye dönüşmüş; buradan hareketle Yunus Emre’nin daha çok bilinmesi, tanınması, anılması ve anlatılması için ilimiz kapsamında çalışmalar yapılmış, yapılmaya devam edilmektedir.

Ünye’de 1936’dan bu yana mezarı olduğu bilinen Yunus Emre ile ilgili 1960’lı yıllarda başlatılan bu çalışmalar 1980’li yıllarda kurulan Ünye Yunus Emre Kültür Derneği önderliğinde sürdürülmüştür.

Dernek tarafından ülkemizdeki diğer Yunus Emre kabirlerine yapılan ziyaretlerde görülmüştür ki gün içinde en çok ziyaret edilen Yunus Emre kabri Ünye’deki kabirdir.

Yunus Emre’nin kabri Ünye merkez Yunus Emre Mahallesi’ndedir. Yunus Emre adı ilimizde ve ilçemizde çocuklara en çok verilen adlar arasında yer almakta, ayrıca resmi özel bir çok kuruma Yunus Emre adı verilmektedir. Örneğin; Altınordu’da bir ortaokula, Ünye’de bir ilkokula Yunus Emre adı verilmiştir. Onlarca özel kuruluşun adı da Yunus Emre’dir. Karayolları tarafından Yunus Emre’nin kabrinin bulunduğu  tepenin altından geçen Çevreyolu tüneline Yunus Emre Tüneli adı verilmiş, Ünye Çevre Yolu’nun adı Yunus Emre Bulvarı olarak belirlenmiştir. Ünye’nin merkezindeki en önemli parkın adı Yunus Emre’dir. Yine Ünye’nin en eski dolmuş hattının adı da Yunus Emre Dolmuş Hattı’dır.

İlimizin çok önemli bir değeri olan Yunus Emre ile ilgili çalışmaları daha üst düzeye taşımak ve yaygınlaştırmak üzere Yunus Emre Vakfı kurma çalışmaları başlatılmış, Vakıf yakında hizmet vermeye başlayacaktır.

Ordu Büyükşehir Belediyemiz tarafından 2014 yılında başlatılan ve her yıl Mayıs ayında düzenlenen Uluslararası Yunus Emre’yi Anma etkinlikleri Ünye’de açılış programı, Fatsa’da Yunus Emre’den Tasavvuf Musikisi programı, Altınordu’da Sempozyum olarak devam etmektedir. Düzenlenen sempozyuma katılan akademisyenlerin sunumları kitap olarak yayınlanmaktadır. Bu kitaplar sırasıyla Yunus'un Çağrısı, Yunus’un Sesi, Yunus’un Nefesi, Her Dem Yeniden Doğarız Bizden Kim Usanası, Yunus’un Dili adlarıyla Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından bastırılmış, Yunus sever okuyucularla buluşturulmuştur.

Ünye Belediyesi de Yunus Emre adına anma ve anlama programları tertiplemekte, Yunus Emre Kitap Fuarı açmakta, yayınlar yapmakta, müsabakalar düzenlemektedir.

Yunus Emre’nin 700. vefat yılı kapsamında UNESCO tarafından anma programının yanında ülkemizde Cumhurbaşkanımızın ilan ettiği Yunus Emre ve Türkçe Yılı kapsamında düzenlenecek programlara ilimiz de dahil olmuş, Yunus Emre Derneği bu konuda Ünye Kaymakamlığı’na, Ünye Belediyesi’ne, Ordu Üniversitesi’ne, Ordu Büyükşehir Belediyesi’ne, Ordu Valiliği’ne ve Kültür Bakanlığına önerilerini sunmuş; bu kapsamda çalışmalar başlatılmış, devam etmektedir.

Bu çalışmalar kapsamında Ordu Üniversitesi’ne sunduğumuz üniversitemizde Yunus Emre Enstitüsü kurulması, ODÜ Ünye Yerleşkesinin adının Yunus Emre Yerleşkesi olması önerilerimiz kabul görmüş, bu kabul bizlerde ziyadesiyle memnuniyet yaratmıştır.

Ülkemizin bazı illerindeki tarihi manevi değerler o illerin bilinmesine ve tanınmasına çok önemli katkılar yapmakta, bu illerde kurulan üniversitelere o manevi değerlerin adı verilmekte, üniversiteler o manevi değerle adını çok daha yaygın alanda duyurma imkanı bulmaktadır.

Örneğin; Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi, Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi, Tokat Gazi Osmanpaşa Üniversitesi, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi, Eskişehir Osman Gazi Üniversitesi, Bursa Orhangazi Üniversitesi, Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi, İstanbul Fatih Üniversitesi…

Tarihi manevi değerlerimizden ulusal ve uluslararası sevgi timsaline dönüşen, UNESCO tarafından bu sene dahil adına üç ayrı yıl ilan edilen Yunus Emre adına ülkemizde henüz bir üniversite bulunmamaktadır.

Buradan hareketle, mezarı ilimiz Ordu sınırları içinde bulunan Yunus Emre’nin adının Ordu

Üniversitesi’ne verilmesi ve üniversitemizin adının ORDU YUNUS EMRE ÜNİVERSİTESİ olması son derece uygun ve yararlı bir çalışma olacaktır.

Şu anda ülkemizde hiç bir üniversiteye Yunus Emre adının verilmemiş olması bizim üniversitemize bu adı koymamız için önemli bir imkan ve fırsat oluşturmaktadır.

“Ölen beden imiş, aşıklar ölmez. Başka bir beytinde de, ‘Ölür ise ten ölür, canlar ölesi değil’ der Koca Yunus.

Eski Kültür Bakanı Namık Kemal Zeybek, ‘Yunus'u kim çok sever ise Yunus oradadır’ demektedir. Yunus Emre Araştırmacısı Prof. Dr. Mustafa Tatçı Hoca, ‘Yunus'un bilinen ne kadar makamı varsa hepsi onun mezarıdır’ demiştir.  Mustafa Tatçı Hoca ayrıca, UNESCO toplantısında; kimse mezar kavgası yaparak konuyu kişiselleştirip yerelleştirmesin. Adam gibi dünyaya tanıtsın insanlığın Yunus 'a çok ihtiyacı var demiştir.

Daha önce iki kez Yunus Emre yılı ilan eden UNESCO’nun 2021 yılını da Yunus Emre yılı ilan etmesini fırsat bilerek Yunus Emre'yi "RUMİ" gibi gobal bir marka değeri haline getirmek bizim üniversitemize nasip olur inşallah.

Saygılarımızla…

Ünye Yunus Emre Eğitim ve Kültür Derneği Başkanı Yaşar Argan

 

 

Ünye Yunus Emre Eğitim ve Kültür Derneği Başkanı Yaşar Argan’a en sevdiğiniz Yunus şiiri nedir diye sorduk, Gelin Tanış Olalım cevabını aldık. İşte o şiir:

 

Gelin Tanış Olalım

 

Hak cihana doludur,
Kimseler Hakk’ı bilmez.
Onu sen senden iste,
O senden ayrı olmaz.

Dünyaya inanırsın,
Rızka benimdir dersin.
Niçin yalan söylersin?
Çün sen dediğin olmaz.

Ahret yavlak ıraktır,
Doğruluk tek azıktır
Ayrılık sarp firaktır
Hiç varan geri gelmez

Dünyaya gelen göçer
Bir bir şerbetin içer
Bu bir köprüdür geçer
Cahiller onu bilmez

Gelin tannış olalım
İşi kolay kılalım
Sevelim sevilelim
Dünya kimseye kalmaz

Yunus sözün anlarsan
Ma’nisini dinlersen
Sana bir amel gerek
Bunda kimesne kalmaz

 
Yunus Emre

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 1
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
DESTEKLERDEN KESİLEN VERGİLER GERİ ÖDENECEKÖnceki Haber

DESTEKLERDEN KESİLEN VERGİLER GERİ ÖDENE...

ÇIPLAK AYAK EYLEMİNİN BUGÜN SON GÜNÜ Sonraki Haber

ÇIPLAK AYAK EYLEMİNİN BUGÜN SON GÜNÜ 

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar