Ordu
DOLAR13.1707
EURO14.9313
ALTIN756.58

ORDU YÜZDE 85 ORANINDA YENİ KİMLİĞE GEÇTİ  

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
ORDU YÜZDE 85 ORANINDA YENİ KİMLİĞE GEÇTİ  
Abone ol
Ordu Nüfus İl Müdürü Yusuf Mercan, Ordu’da insanların yüzde 85’inin yeni kimlik kartı aldığını belirterek yeni kimlik almanın vatandaşların yararına olduğunu söyledi.

Ordu Nüfus İl Müdürü Yusuf Mercan, Ordu Olay’a şu bilgileri verdi:” Yeni kimlik kartları sahtesinin üretilemeyeceği kadar güvenli. Yeni kimlik kartları ile vatandaşlarımızın biyometrik bilgileri de alındığından dolayı adlarına nüfus müdürlüklerinde ya da biyometrik veri ile kimlik kontrolü yapan birimlerde sahtecilik işlemi yapılamayacağından önemli bunun yanında taşıma kolaylığı da var. Yeni kimlikler şuanda yaygınlaşmış durumda vatandaşlarımızın yüzde 85’i yeni kimlik kartlarını aldılar. Almayan vatandaşlarımızın da bir an önce almaları kendi yararlarına olacaktır, bu durum güvenlik açısından önem taşıyor.

KULLANIM ALANI YAYGINLAŞACAK

Yeni kimliklerin kullanım alanları gün geçtikçe daha da genişleyecektir. Kurumlar kendi sistemlerini entegre ettikçe kimliklerin kullanım sahaları da genişleyecek. Şuanda yeni tip sürücü belgesi ile yeni tip kimlik kartıyla herhangi bir nüfus müdürlüğümüze başvurulduğunda sürücü belgesi bilgileri yeni tip kimliğe aktarılıyor. Kolluk kuvvetlerinin sürücü belgesi kontrollerinde eğer sürücü belgeniz kimliğinize aktarılmış ise ekipler kimliği cihazları ile kontrol ettiklerinde sürücü belgesinin kimliğe aktarılmış olduğunu görüyorlar ve vatandaşlar böylece hem sürücü belgesi hem kimlik kartı taşımak zorunda kalmıyorlar.

ENGELİLER İÇİN KOLAYLIK

Engelli vatandaşlarımız, hastalarımız ve yaşlılarımız her türlü nüfus hizmetlerini en yakın nüfus müdürlüklerine bir telefon veya yakını vasıtasıyla ilettiklerinde bizim mobil cihazlarımızla adresinde nüfus hizmetlerini gerçekleştiriyoruz. Yaşlılarımızı ve engellilerimizi yormayalım onların nüfus işlemlerini evlerinde gerçekleştirelim. Bu uygulamayı şefkat projesi, gönüllülük projesi olarak görüyoruz. Bakanlığımızın bu projesi Ordu’da da çok güzel bir şekilde işliyor belki de Türkiye’deki ilk 20 ilden bir tanesiyiz. Bunu daha da yukarıya çekebilmemiz için muhtarlarımızın, vatandaşlarımızın bizlerden talepte bulunmaları yeterli. Biz her türlü hizmette vatandaşlarımızın yanındayız.

İSİM DEĞİŞİKLİĞİ E-DEVLET’TEN

İsim ve soy isim değişikliklerinde isimlerde sadece harf hataları, soy isimlerinde ise gülünç durumda olan, vatandaşların hoşlanmadığı, psikolojik olarak kendisini olumsuz hissettiği soy isimler var. Bunların değiştirilme yetkisi şu anda idare kurullarına verildi. Mahkemeye dava açmadan idare kurulları bununla ilgili kararlarını veriyorlar. Şimdi bir aşama daha ileri geçtik. İsminizde harf hatası varsa, soy isminizin değişmesi gerekiyorsa herhangi bir resmi kuruma gitmeden E-devlet üzerinden başvuru yapılabiliyor. 15 gün içerisinde başvurular değerlendiriliyor ve karar çıkıyor.

ALO 199’DAN RANDEVU ALIN

Büyük ilçelerimizde yaşayan vatandaşlarımız nüfus müdürlüklerine başvuru yapmadan önce alo 199 üzerinden randevu talep ederlerse veya nvi.gov.tr’den randevu alırlarsa geldiklerinde beklemeden nüfus hizmetlerini alabilirler. Zaman zaman özellikle köylerimizden vatandaşlarımız geldiğinde belli saatlerde yığılma oluyor bu pandemi (salgın) koşullarında da bu yığılmaya sebep olmamış oluruz, daha çağdaş daha modern bir şekilde vatandaşlarımızın taleplerini karşılamış oluruz.” Kaan Özel


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Akkuş Belediye 3’te 3 yaptı!Önceki Haber

Akkuş Belediye 3’te 3 yaptı!

FATSA’DA ROMA MEZARLARI İÇİN KAMULAŞTIRMA KARARI Sonraki Haber

FATSA’DA ROMA MEZARLARI İÇİN KAMULAŞTIRM...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar