Ordu
DOLAR15.5489
EURO16.2164
ALTIN897.54
reader

ORDU’DA 4 BÖLGEDE YENİ MADEN SAHASI İHALE EDİLİYOR

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
ORDU’DA 4 BÖLGEDE YENİ MADEN SAHASI İHALE EDİLİYOR
Abone ol
Korgan’da 1, Altınordu’da 1, Ulubey’de 2 olmak üzere 4 bölgede maden aranması için 24 Mayıs 2022 tarihinde ihaleye çıkarılacak.

Türkiye genelinde 34 maden bölgesi belirlenerek ihaleye çıkarılıyor. Bunların 4 adeti Ordu’da bulunuyor. Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü tarafından yayımlanan listeye göre hemen hemen tüm illerimizde var. Daha önce de 766 maden sahası ilan edilmiş, bir bölümü ihale edilmişti.

 

ORDU’NUN HER TARAFI MADEN SAHASI

Ordu Çevre Derneği yönetim kurulu yayımlanan maden bölgeleri ve ihale tarihleri üzerine yaptığı açıklamada; yaşam alanlarının, ormanların, tarım arazilerin yok edildiğini; toprağın ve suyun rant alanına çevrildiğine dikkat çekerek, “Türkiye genelinde 744 maden sahası ilan edilmişti. Bunlardan 11 adeti Ordu’daydı. Şimdi parça parça maden arama için ihaleye çıkarılıyor. Ulubey, Korgan ve Altınordu ilçelerimizde 4 alan ihaleye çıkarılacak. İhalenin iptali gerekiyor. Ordu’nun her tarafı maden sahasına çevrildi. HES’ler, taş ocakları, deniz dolgusu, maden sahaları derken yaşanmaz bir il haline getiriliyoruz.” denildi.

 

ÜLKE PARÇA PARÇA SATILIYOR

 

Maden arama için ihaleye çıkarılacak alanlar hakkında bilgi verilen açıklama şöyle: “ Korgan’daki alan1994,39 dönüm ve Korgan-Aybastı arasında (Çakırlı-Bozarmut arası); Altınordu ilçesinde 1832,1 dönüm ve ; Ulubey’de 295,94 dönüm Akoluk Mahallesi’nde; 167,67 dönüm Ebemçukuru-Şekeroluk arası. Bu da gösteriyor ki, ülke parça parça satılıyor.” denildi.

 

MÜCADELEMİZ SÜRECEK

 

Yöre insanlarını, parti, sendika, dernek, odaları erkenden hareket etmeye çağıran ORÇEV yönetim kurulu, açıklamasında, “ Maden alanlarının ihalesi 24 Mayıs 2022 tarihinde yapılacak. Öncelikle bu ihalenin yapılmaması için sesimiz yükseltmemiz, hukuki süreci başlatmamız gerekir. Tüm partiler, sendikalar, dernekler, odalar birlikte hareket etmeli ki, başarılı olunsun. Toprağımız, suyumuz yok ediliyor. Toprağın üstü altından değerlidir. Bu nedenle şirketler para kazanacak diye geleceğimizin yok edilmesine izin vermeyelim.” denildi. ORDU OLAY      


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 1
  KIZGIN
OBB MAHKEME KARARINI DİNLEMİYORÖnceki Haber

OBB MAHKEME KARARINI DİNLEMİYOR

GÜLER, AVRUPA'DAKİ ORDULULARLA İSTİŞARE ETTİSonraki Haber

GÜLER, AVRUPA'DAKİ ORDULULARLA İSTİŞARE...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar