Ordu
DOLAR18.8096
EURO20.5353
ALTIN1165.3

ORDU’DA 52 BİN TON FINDIK İÇİN RANDEVU VERDİK

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
ORDU’DA 52 BİN TON FINDIK İÇİN RANDEVU VERDİK
Abone ol
Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Genel Müdürü Ahmet Güldal, Türkiye genelinde 100 bin tondan fazla fındık randevusu aldıklarını bunun yarısından fazlasını gerçekleştirdiklerini belirterek, Ordu’da ise 27 bin üreticiye 52 bin ton randevu verdiklerini söyledi. Güldal, “Serbest piyasanın da bizim altımızda olduğunu biliyoruz. Tahmin ediyorum kısa bir süre sonra bizim seviyelerimize daha yakın hale gelecektir diye değerlendiriyorum. Bu sene randıman iyi olduğu için ortalama alım fiyatımız 55 TL. ” dedi.

TMO Genel Müdürü Ahmet Güldal, İl Tarım ve Orman Müdürü Kemal Yılmaz ve MHP Ordu İl Başkanı Naci Şanlıtürk ile birlikte TMO’nun organize sanayi bölgesi alanındaki alım noktasını ziyaret etti. Güldal burada, TMO’ya fındığını satan bir üreticiye belge takdim ederken, diğer üreticiler ile sohbet etti ve çalışmaları inceledi.

TMO’YA CİDDİ BİR İLGİ VAR

 

Ziyarette basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Güldal, Trabzon ve Giresun ziyaretinin ardından fındığın en çok üretildiği Ordu'da fındık alım noktalarını gezeceklerini söyledi. Güldal, "Bugüne kadar gördüğümüz, üreticilerden gerçekten TMO'ya ciddi bir teveccüh ve ilgi var. Randevularımız tamamına yakın karşılıklı geliyor. Yani randevuya sadakat yüzde 95-98 oranında. Gezdiğimiz noktalarda gördüğümüz iyileştirmeler ve alacağımız tedbirler noktasında da talimatlar alıyoruz. 22 Ağustos'tan itibaren fındık alımlarına başlamıştık. Bugün itibariyle de 100 bin tonun üzerinde bir randevu, ciddi miktarda da randevuya sadakatten dolayı bize akış söz konusu oldu. 51 lira sivri, 52 lira levant kalite, 53 lira Giresun kalite fındık alıyoruz ama randımanlar gayet iyi olduğu için birçok yerde, 55, 56 ve 57 lira gibi fiyatlandırmalar da söz konusu oluyor, bu da bizi mutlu ediyor” diye konuştu.

GÜNLÜK 3 BİN TON CİVARINDA ALIM YAPILIYOR

 

Karadeniz'deki tüm fındık üretim bölgelerinde şu anda 50 alım noktasında alım yapıldığını kaydeden Güldal, depo imkanı buldukça ve ihtiyaç olan yerlerde yeni alım merkezleri oluşturmak suretiyle daha da artabildiğini aktardı. Günlük 2 bin 500-3 bin ton arası TMO'nun fındık aldığına dikkat çeken Güldal, “Önümüzdeki haftalarda bu miktarı belki de 4 bin tona çıkacaktır. Bütün bunun hazırlıklarını yaptık. Randevu miktarlarımızı günlük alım miktarlarımızı arttırıyoruz. Üreticilerimizin beklentisi olan tüm iyileştirmelere de çalışıyoruz ve bu noktada talimatlarımızı veriyoruz. Süreç iyi gidiyor, bu sene mevsim iyi, havalar güneşli gittiğinden dolayı rutubette 6,5'a çıkarttığımız kriter hiçbir sıkıntı olmadı. Genelde rutubet geçmiş yıllarda 6-6,5 ve 7 gibi gelen ürünler bu sene 4-5-5,5 arası geliyor. O noktada bir problem yok” şeklinde konuştu.
DAHA FAZLA ALIMA ODAKLANDIK

 

“Şu anda alım dönemindeyiz, tamamen üreticinin ürününün ne kadar fazlasını alabiliriz? Diye odaklanmış durumundayız” diyen ve bu yıl rekoltenin yüksek olduğuna değinen Güldal, ““31 Aralık tarihine kadar, yani yıl sonuna kadar, yetkinin müsaade ettiği tarihe kadar biz en fazla fındığı almaya çalışacağız. Burada önemli olan şu anda üretici menfaatinin korunması. Ondan sonra da ülke menfaatinin korunması olacak elbette. Fındığın değerinin korunması üreticiden başlıyor, ülke menfaati olarak devam ediyor. Bu süreci geçmişte de TMO gayet yerinde ve başarılı bir şekilde yürüttü, rekoltenin de önemli miktarda yüksek olduğu bu yıl da aynı hassasiyeti gösteriyoruz" ifadelerine yer verdi.

SERBEST PİYASA YAKINDA BİZİM SEVİYEMİZE DAHA YAKIN HALE GELECEKTİR

 

TMO Genel Müdürü Ahmet Güldal, şu ifadelere yer verdi: “Üreticilerimize de teşekkür ediyorum. Özellikle fındık arzında ihtiyaçları kadar fındığı satışa sunmaları, bir kısmını sonraya bırakmaları, fındığın değerinin artma ihtimaline karşı o tedbiri almaları da çok doğru bir yaklaşım. Bu noktada üreticileri tebrik etmek lazım. Serbest piyasanın da bizim altımızda olduğunu biliyoruz. Tahmin ediyorum kısa bir süre sonra bizim seviyelerimize daha yakın hale gelecektir diye değerlendiriyorum.” Mahsullerini TMO’ya satan üreticiler de memnuniyetlerini dile getirdiler. Ajanslar
 


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
BALIK MESASİ 04:00’DA BAŞLIYORÖnceki Haber

BALIK MESASİ 04:00’DA BAŞLIYOR

AMERİKA’DA FINDIK 2 DOLARDAN 1 DOLARA DÜŞTÜ NEDEN TÜRKİYE Sonraki Haber

AMERİKA’DA FINDIK 2 DOLARDAN 1 DOLARA DÜ...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar