VAKIF KATILIM
Ordu
DOLAR17.9492
EURO18.4267
ALTIN1037.7
reader

ORDU’DA GENÇLER SARIKAMIŞ ŞEHİTLERİ İÇİN YÜRÜYECEK

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
ORDU’DA GENÇLER SARIKAMIŞ ŞEHİTLERİ İÇİN YÜRÜYECEK
Abone ol
Sarıkamış Şehitleri Ordu’nun 2 bin Rakımlı Çambaşı Yaylasında anılacak.

Osmanlı Ordusunun Rus işgalindeki toprakları kurtarmak için başlattığı, çok sayıda askerin çatışmalar ve dondurucu soğuklar nedeniyle şehit düştüğü Sarıkamış Harekatı'nın 107'nci yılında anma etkinlikleri, Ordu Valiliği himayelerinde Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü tarafından Ordu’nun Kabadüz ilçesindeki 2 bin rakımlı Çambaşı Yaylası’nda yapılacak.

Sarıkamış’ta 107 yıl önce donarak şehit düşen askerler için 25 Aralık 2021 tarihinde Çambaşı Yaylasında düzenlenecek törenle anılacak. Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü İl Müdürlüğü Yüksek Eğitim Öğrenci Yurtlarında kalan öğrenciler ile Gençlik Merkezlerindeki gönüllü gençlerin ve Kabadüz ilçesindeki vatandaşların katılımı ile düzenlenecek programa 3.000 gencin katılması beklenirken, anma töreni ile başlayacak program saygı yürüyüşü ile devam edecek.

YIL 1914… YER SARIKAMIŞ…

Sarıkamış‘ta 60 bini donarak olmak üzere 78 bin şehit vermiştik. 22 Aralık 1914 05 Ocak 1915 tarihleri arasında, Sarıkamış yakınındaki Allahuekber dağlarında, Kars’ı Ruslardan geri almak için harekata katılan 60 bin asker donarak öldü. Başkumandan vekili Enver Paşa büyük bir güçle, Rusları hiç beklemedikleri bir yerden, Allahüekber dağlarından aşarak vurmayı ve Kars‘ı yeniden vatan topraklarına katmayı hedeflemişti.

Allahuekber dağlarının yer yer 2-3 bin rakımlı geçitlerinde ısı sıfırın altında 30 dereceye kadar düşüyordu. Türk askerlerinin büyük bölümü ise çölden gelmişti ve üzerlerinde yazlık üniformalar vardı. Allahuekber dağları, 37 bin şehit verilerek aşıldı ve Sarıkamış kuşatıldı. Sarıkamış kuşatma harekatı aşırı soğuk ve açlık yüzünden, hedef ele geçirilemeden, 5 Ocak 1915’de sona erdi. Osmanlı Ordusu bu dağlarda, 60 bini donma sonucu tam 78 bin şehit verdi. Rus birlikleri de bu savaşlarda 32 bin askerini kaybetti. ORDU OLAY

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
HAYDİ CANLARIM AŞIYAÖnceki Haber

HAYDİ CANLARIM AŞIYA

DOLARDAKİ HAREKETLİLİK FINDIK FİYATINA DOĞRU YANSITILMIYORSonraki Haber

DOLARDAKİ HAREKETLİLİK FINDIK FİYATINA D...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar