Ordu
DOLAR15.9637
EURO16.8098
ALTIN931.61
reader

ORDU’DA SALEP ÜRETİMİ 2’DEN 65’E ÇIKTI

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
ORDU’DA SALEP ÜRETİMİ 2’DEN 65’E ÇIKTI
Abone ol
Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin 2019 yılında ilk olarak 2 üreticiye verdiği destekle başlayan salep üreticiliği, verim ve yüksek getirisi ile Orduluların ilgisini çekti ve üretici sayısında artışlar yaşanarak 65’e çıktı.

Tıbbi ve aromatik değeri yüksek bir bitki olan, yoğun olarak sıcak içecek şeklinde tüketilen, aynı zamanda dondurma üretiminde ve sütlü tatlılarda da kullanılan salep üretimini yaygınlaştırmak amacıyla Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin üreticilere olan desteği devam ediyor.

2 KİŞİ İLE BAŞLAMIŞTI

Büyükşehir Belediyesi bu kapsamda tarımsal ürün çeşitliliğini artırmak ve birim alandan daha fazla gelir getiren bitkilerin yetiştiriciliğini yaygınlaştırmak amacıyla 2019 ve 2020 yıllarında üreticilere verilen salep fidesi desteğini bu yıl da sürdürerek “Salep Üretiminin Yaygınlaştırılması Projesi” kapsamında 43 üreticiye 450 bin adet salep fidesi dağıttı. Proje kapsamında desteklenen salep üreticisi sayısı 65’e yükseldi.

MEMNUNİYET ÜRETİM ALANLARININ GENİŞLEMESİNİ SAĞLADI

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler’in tarıma verdiği önem doğrultusunda Ordu’da fındık tarımının yanı sıra alternatif ürünlerinde üretilmesi amacıyla çalışmalar yürüttüklerini belirten Ordu Büyükşehir Belediyesi Tarım ve Hayvancılık Hizmetleri Dairesi Başkanı Ahmet Ultav, bu kapsamda başlanan salep üretiminde memnun edici sonuçlar alındığını söyledi.

Üreticilerin salep üretimine yöneldiğini ve Büyükşehir Belediyesi’nin de üreticilere desteğinin aralıksız sürdüğünü ifade eden Ultav, şunları kaydetti:  “İlimizdeki tarım arazilerinin büyük çoğunluğunun fındık bahçeleriyle kaplı olması sebebiyle fındık dışındaki açık alanlarda birim alandan daha fazla gelir getiren bitkilerin yetiştirilmesi önem kazanıyor. Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Dr. Mehmet Hilmi Güler’in önderliğinde yaptığımız çalışmalarla siyez buğdayı, mavi yemiş ve aroniadan sonra salep de ilimizin bitkisel üretim desenine girmiş durumda. 2020 yılında yapılan hasatta verimin memnuniyet verici olması salep üretim alanlarının genişlemesine olumlu katkı sağladı. Bu yıl dağıtımını yaptığımız salep fidelerinin sahil, orta ve yüksek kesimlerimizde yer alan birçok ilçemizde dikimi gerçekleştirilecek. İlimizin bazı yerlerinde doğal olarak da yetişen salebin farklı bölgelerdeki performansını da görmüş olacağız. Diğer taraftan ilimizde üretimi her geçen gün yaygınlaşan salep, mavi yemiş ve aronianın yanı sıra pazar değeri yüksek olan tıbbi ve aromatik bitkiler ile tropik meyvelerin ilimizde yetiştirilmesi için de deneme çalışmalarımız devam ediyor. Yapılan çalışmalar neticesinde ilimizin iklim ve toprak yapısına uyum sağlayan ve ticari değeri olan yeni bitkilerin yetiştiriciliğini hızla yaygınlaştırılacağız.” ORDU OLAY   

GENÇ BİR ÇİFTÇİ OLARAK ÖRNEK OLMAK İSTİYORUM

Salep fidesi desteğinden faydalanan üreticilerden Furkan Öztürk,  “Büyükşehir Belediyemizce dağıtımı yapılan salep fidelerimizi aldık. Fidelerimizi en kısa sürede toprakla buluşturacağız. Genç bir çiftçi olarak başarışı bir üretim yapıp hem kazanç sağlamak hem de diğer çiftçilere örnek olmak istiyorum” diye konuştu.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
GÜLER İSTANBUL’DAKİ ORDULU STK’LAR İLE BİR ARAYA GELDİÖnceki Haber

GÜLER İSTANBUL’DAKİ ORDULU STK’LAR İLE B...

HEP BÖYLE KAL HAMSİ DEDİK AMA OLMADI: 20 TLSonraki Haber

HEP BÖYLE KAL HAMSİ DEDİK AMA OLMADI: 20...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar