VAKIF KATILIM
Ordu
DOLAR17.94
EURO18.4195
ALTIN1036.8
reader

ORDU'DA, ÜNYE'DE, FATSA'DA LİSANSLI DEPO KURUN!

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
ORDU'DA, ÜNYE'DE, FATSA'DA LİSANSLI DEPO KURUN!
Abone ol
Ticaret Bakan Yardımcısı Sezai Uçarmak, "Yatırımcıların lisanslı depo başvurularını bekliyoruz. Uygun yerlerde, birbirine rakip olmayacak yerlerde talepleri değerlendirmeye hazırız." dedi.

Uçarmak, Giresun Ticaret Borsası yerleşkesinde düzenlenen "Fındıkta Lisanslı Depoculuk" çalıştayında, bölge insanının fındıkla yatıp, fındıkla kalktığını, fındığın gerçekten Allah'ın bir nimeti olduğunu söyledi.

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ SÜRPRİZ YAPMAZSA

Sezai Uçarmak, "(Fındığı) Dünyada da eğer küresel iklim değişikliği dediğimiz hikaye bize bir sürpriz hazırlamazsa, görece üstün olduğumuz, eğer biraz akıllı davranırsak, ticaretini derinleştirebilirsek bize bir değer olarak uzun süre hizmet etme imkanı olan kamusal bir ürün olarak görmemiz gerek. Ticaret Bakanlığı tabii işin üretim kısmında değil ama ticarileşme kısmında ciddi değerlendirmeler yapıyor. Lisanslı depo da bu ürünün daha iyi değerlendirilebilmesi bakımından önemli bir enstrüman olarak duruyor." diye konuştu.

GELİN LİSANSLI DEPO KURUN

Yatırımcıların lisanslı depo başvurularını beklediklerini dile getiren Uçarmak, "5 bin, 10 bin tonluk talepler gelirse bizim arkadaşlarımız onu değerlendirecektir. O konuda düzenleme yapacaklardır. Ordu'da, Ünye'de, Fatsa'da, Samsun'da veya Batı Karadeniz'de 5 bin ton lisanslı depo talep edilmesinde bir problem olmadığını düşünüyorum. Bu konuda yatırımcıların lisanslı depo başvurularını bekliyoruz. Uygun yerlerde, birbirine rakip olmayacak yerlerde biz de talepleri değerlendirmeye hazırız." ifadelerini kullandı.

TMO'NUN ÜRETİCİ İÇİN SİGORTA ANLAMI TAŞIYOR

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Genel Müdürü Ahmet Güldal da Giresun'daki lisanslı deponun fındıkta bir örnek teşkil ettiğini söyledi.

Güldal, "Lisanslı deponun en büyük müşterisi biziz. Böyle bir garantisi olan başka bir sektör yok. 200 bin ton civarında bir depo kullanan bir kuruluşuz. Artık her yıl fındık görevimiz olmaya başladı. Bu yıl 9. defa görev aldık. Haliyle böyle bir garantisi olan sektörün sahipsiz kalmaması lazım. Diğer illerimizde de 17 bin değil, 30-40 bin tonluk lisanslı depolar olması lazım." değerlendirmesinde bulundu.

TMO ALIM ŞARTLARINI YUMŞATTI 

Fındıkta 2021 alım sezonunu değerlendiren Güldal, şunları kaydetti: "2021 yılı sezonu gayet verimli geçiyor. Her ne kadar iklimsel şartlardan problem yaşansa da bu süreç büyük ölçüde aşıldı. TMO olarak kriterlerimizi bu senenin getirmiş olduğu olumsuzluklara karşı bir miktar esnettik. Geldiğimiz noktada önemli bir ürün miktarı TMO stoklarına intikal etmiştir ve devam etmektedir. Randevular üreticilerimiz tarafından alınmakta. Günü geldiğinde de teslim etmektedirler. Şu anda rutubetle ilgili çok fazla problem kalmış değildir. Baktığımızda son yılların en büyük alım dönemlerinden birini gerçekleştirmeye doğru gitmekteyiz. Bu da bizim açımızdan sevindirici. Şunu biliyoruz ki TMO'nun alım yaptığı dönemlerde, özellikle fındık üreticilerimiz için bir sigorta anlamı taşıyor TMO'nun faaliyeti."

Çalıştaya, Giresun Valisi Enver Ünlü, Giresun Ticaret Borsası Başkanı Hamza Bölük, Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Edip Sevinç, Türkiye Ziraat Odaları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan ile ilgili kamu kurum ve kuruluşlarının yetkilileri katıldı. AA


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
SON YILLARIN EN İYİ HAMSİ SEZONU; 15 TLÖnceki Haber

SON YILLARIN EN İYİ HAMSİ SEZONU; 15 TL

24 TL DE İYİ FİYAT DEĞİL ÜRETİCİ TMO’YA GİDİYORSonraki Haber

24 TL DE İYİ FİYAT DEĞİL ÜRETİCİ TMO’YA...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar