Ordu
DOLAR18.81
EURO20.5508
ALTIN1160.0

ORDU'DAN 2022’DE 773 TON BAL İHRAÇ EDİLDİ

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
ORDU'DAN 2022’DE 773 TON BAL İHRAÇ EDİLDİ
Abone ol
Ordu Tarım ve Orman İl Müdürü Kemal Yılmaz, “19 bin ton bal üretimi ile ülkemiz genelinde birinci sırada yer alan Ordu'dan 2022 yılında 773 ton bal ihraç edildi.” dedi.

Konu hakkında açıklamalarda bulunan Yılmaz; "Ülkemiz dünyada arıcılık sektöründe söz sahibi bir ülkedir. Ülkemiz dünyada 8 milyonun üzerindeki kovan varlığı ile Hindistan ve Çin'den sonra üçüncü sırada yer alırken, 114 bin tonun üzerinde bal üretimi ile Çin'den sonra ikinci sırada yer almaktadır" diye konuştu.

HANGİ ÜLKELER VAR

Ordu'dan 2022 yılında 773 ton bal ihraç edildiğini belirten Yılmaz; "İlimizde özellikle bal paketleme tesisinin kurulması ile birlikte bal ihracatında her yıl artış meydana gelmiştir. Belçika, Almanya, Hollanda, İngiltere, ABD, BAE, Katar ve Kanada gibi ülkelere ilimizden bal ihracatı yapılmaktadır. İlimizde 2019 yılında 186 ton olarak gerçekleşen bal ihracatımız, yıllar itibariyle artarak 2022 yılında 773 tona yükselmiştir." ifadelerini kullandı.

HEPSİ GEZGİNCİ ARICI

Ordu'nun yaklaşık 611 bin arılı kovan varlığı ve 19 bin ton bal üretimi ile Türkiye'de en çok bal üreten il olduğunu söyleyen Yılmaz; "İlimizde arıcılarımızın tamamına yakını gezginci arıcılık yapmaktadır. Arıcılarımız ülkemizin farklı noktalarında bal üretmek için büyük çaba sarf ediyorlar. Yani ülkemizde çiçek florası zengin, nektar akış dönemi iyi olan bölgeleri tespit ederek arılarına o bölgeye götüren arıcılarımız, bu sayede oldukça yüksek verim elde etmektedir" şeklinde konuştu.

İHRACAT ARTACAK

Önümüzdeki dönemde yapılacak çalışmalarla ilimizden yapılacak olan bal ihracatının daha da artırılacağını vurgulayan Yılmaz, "Bal ihracatının yanında arı sütü, polen, propolis gibi arı ürünlerinin de üretimini arttırmak suretiyle bu ürünlerinde ihracatını gerçekleştireceğiz" diyerek sözlerini noktaladı. ORDU OLAY

 


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
AMASYA BADAL TÜNELİ’NİN AÇILIŞINA HEMŞEHRİMİZ ONUR VE İHSAN ÇETİNCEVİZ KARDEŞLER DE KATILDIÖnceki Haber

AMASYA BADAL TÜNELİ’NİN AÇILIŞINA HEMŞEH...

OBB ÇALIŞANLARIN GELECEĞİNE KURA İLE KARAR VERDİSonraki Haber

OBB ÇALIŞANLARIN GELECEĞİNE KURA İLE KAR...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar