Ordu
DOLAR12.5044
EURO14.1156
ALTIN722.13

ORDU’NUN İLK FOSİL ALANI BULUNDU

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
ORDU’NUN İLK FOSİL ALANI BULUNDU
Abone ol
Ordu’nun ilk fosil alanı Coğrafya Öğretmeni Mustafa Sarıkaya tarafından Korgan’da bulundu.

Ordu’nun ilk fosil alanı Korgan’ın Niksar’a bakan tepelerinde Kumru Proje Anadolu İmam Hatip Lisesi Coğrafya Öğretmeni ve Ordu Kano Kulübü ve Doğada Yaşam Derneği (ORKADO) Başkanı Mustafa Sarıkaya tarafından bulundu. Gelişmenin detaylarını Ordu Olay’a anlatan Sarıkaya şu bilgileri verdi:

Ben 5 yıldır fosil araştırması yapıyorum. Fosil araştırması bir define araştırması ya da arkeolojik bir araştırma değil. Bunun için Maden Tetkik Arama (MTA) ile de görüştüm. Fosiller bir tarihi eser olmadığı ve yüzeyde olduğu için insanlar bunu araştırabilirler. Ben Türkiye’nin birçok yerinde fosil araştırması yaptım. Daha çok Toraslar’a gittim, Kızılcahamam’a gittim. Bunlar zaten Türkiye’nin bilinen fosil alanları. Bütün bu araştırmalarım sonucunda yaklaşık 20 kasa bir yekun oluşturan fosiller topladım. Bunlar içinde 100 milyon yıl öncesine ait fosiller var.  Belki de Türkiye’de bir coğrafya öğretmeninde bu şekilde başka bir örnek yoktur.  

 

TÜRKİYE’DE EN ZOR KARADENİZ

Türkiye’de fosil bulmanın en zor olduğu yerlerin başında Karadeniz geliyor. Çünkü Karadeniz’de yoğun bitki örtüsü kaya tabakasını örtüyor. Açıkta çok fazla kayalık alan yok. İkincisi kayalar çok sert. O yüzden fosil bulmak kolay değil. Elbette ben Türkiye’nin her yerinde fosil aradığım gibi Ordu’da da aradım. En son Korgan’ın Niksar tarafına bakan bir alanda Karayolları tarafından yol yapımı için açılmış alanda yaprak fosili buldum. Burası yoğun bir fosil alanı. Alan daha öncesinde volkanik bir tatlı su gölüymüş. Fosil araştırmalarında balık fosili bulmak çok zordur. Ancak burada çok güçlü bir ihtimal olarak o da var.

 

MTA’YA GÖRE 10 MİLYON YAŞINDA

Alanı ve fosili MTA Trabzon Bölge Müdürlüğü Jeoloji Mühendisi Turgut Tok’la da inceledik. Fosilin 10 milyon yıl öncesine ait olduğu kanaatine vardık. Bu bir yaprak fosili. Çok net bir yaprak fosili. Bu da ilginç. Çünkü fosil araştırmalarında net fosil bulmak da zordur. Bir başka özelliği daha var. Fosil oluştuktan sonra deprem oluşmuş. O derem izi de fosilin üzerinde var. Bu da bizi heyecanlandıran bir başka özellik. Burası hem ulaşımı kolay hem de geniş bir alan. Ayrıca kil kayalardan oluştuğu için kayaları parçalayarak içindeki fosili bulmakta da kolay. Ayrıca çok geniş bir alan.

 

MÜZE PROJESİ VAR

Gelecek için bir fosil müzesi projem var. Bu 3 boyutlu bir gözlük ile gezilebilen sanal gerçeklik ile fosili olan hayvanlara dokunma imkanı veren bir müze olacak. İnşallah bunu hayata geçirebilirim. Burasını ise öğrencilerin ziyaret ederek bilime, bulmaya ilk adımı attıkları bir alan haline getirmek istiyorum. Özellikle yetim ve öksüz çocukların buraya gelerek 10 milyon yıl önce yaşamış bir canlının fosilini bulmalarını istiyorum. Bunun için elbette Ordu Valiliğinin ya da Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin desteği gerekiyor.

 

 

BİZ İMKANSIZLIKLAR İÇİNDE OKUDUK

İşin açıkçası heyecanlı ve mutluyum. Ben de Kabataş’ta okudum ama türlü imkansızlıklar içinde okudum. Şimdi öğrencilere burayla gelerek 10 milyon yol öncesine ait bir canlının fosilini bularak merak duygusunu, ‘ben de bulabilirim ben de başarabilirim’ duygusunu içlerinde canlandırmak istiyorum. Bilme, bilimsel araştırmaya karşı heyecan duymalarını istiyorum. Bugün 43 yaşında 20 yıllık öğretmen olarak ifade etmem gerekiyor ki biz eğitim hayatımızda böyle bir şey yaşamadık.”  Yasin Çanakçı       

                                     


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
ARSLAN USTA KORONAYA YENİLDİÖnceki Haber

ARSLAN USTA KORONAYA YENİLDİ

FINDIK REKOLTESİNDE ALGI OPERASYONU… Sonraki Haber

FINDIK REKOLTESİNDE ALGI OPERASYONU… 

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar