Ordu
DOLAR9.5126
EURO11.063
ALTIN549.46

ORDU’YA ÇIĞ NASIL DÜŞTÜ?

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
ORDU’YA ÇIĞ NASIL DÜŞTÜ?
Abone ol
Gürgentepe’de 62 yıl önce yaşanan ve sosyal medyada büyük ilgi gören çığ felaketinin  bilinmeyenlerini araştırdık ilginç bilgilerle karşılaştık.

Ordu Olay’ın Tarihte Bugün köşesini hazırlayan Onur Yılmaz, sıcak ve kurak geçen kış mevsimini geride bıraktığımız bu günlerde geçmişte Ordu’da çığı bile düştüğünü, olayı haberleştiren Gürses gazetesinin bu olayda 7 kişinin hayatını kaybettiğini sosyal paylaşım sitesi Facebook’tan paylaşınca bir anda Orduluların yoğun ilgisi ile karşılaştı. Pek çok kişi Ordu ile çığ olayını yan yana getirmekte zorlandı, inanmakta güçlük yaşadı.

 

GÜRSES’İN ÇIĞ HABERİ

27 Şubat 1959 tarihli Gürses gazetesi ise çığ haberinin içeriğinde şu ayrıntılara veriyordu: “Öğrendiğimize göre 23 Şubat saat 15 sıralarında Gürgentepe’nin Ağızlar mahallesinden Gölköy’üne gitmekte olan 7 kişi çığ altında kalarak ölmüşlerdir. Yapılan aramada; İsmail Yüce, karısı Sultan Yüce, oğlu Mehmet Yüce ile ayni mahalleden Mehmet Özdemir’in cesetleri bulunmuş, Ali Yücel ve henüz hüviyetleri tespit edilmeyen iki kişinin cesetleri ise bulunamamıştır. Aramaya devam edilmektedir.” Haberi bu şekilde veren Gürses gazetesinde olay yeri, kurtarma çalışmaları ya da hayatını kaybedenlerin fotoğrafları yer almıyor.   

 

FINDIK VE SU YOK

Ordu Olay olarak insanların ilgisini çığ vakasının bilinmeyenlerin peşine düştük. Ağızlar Mahallesi sakinlerinden Cengiz Akça ile görüştük. Akça Gürgentepe’de o yıllarda arazilerde bu kadar fındık bahçesi olmadığını çayır ve tarla olması sebebiyle kar kütlelerinin birikebildiğini ve önlerinde herhangi bir engel olmadan kayabildiğini ifade etti. Akça’nın verdiği bilgiye göre çığ altında kalanlar su almak için dışarı çıkmışlar. Yine o yıllarda Ordu’da pek çok evde su şebekesi bulunmuyor su taşıma ile getiriliyormuş.      

 

ÇIĞ ÇIĞ ÜSTÜNE DÜŞÜYOR

Olayın acısının üzerinden 62 yıl geçmesine rağmen bugün bile canlı olduğunu ifade eden Akça, “Büyüklerimizden dinlediğimiz göre olay şöyle oluyor. Teberli mevkiinde baba ve oğlu su almak için dışarı çıkıyor. Bu sırada çığ düşüyor oğlu çığ altında kalıyor. Eve dönerek hem haber veriyor hem de çığı kaldırmak için kürek gibi alet edevat alıyor. Kurtarma çalışmaları sırasında ikinci bir çığ daha düşüyor. Bu kez eşiyle birlikte baba ve bir çocuğu daha çığ altında kalıyor. Bu olayda 4 kişi hayatını kaybediyor. İsmail Yüce eşi Sultan Yüce ile çocukları Mehmet ile Ali Yüce halatını kaybediyor. Çığ altında olduğu sanılan iki çocuk ise daha sonra evde bulunuyor. ” dedi

 

AYNI GÜN BİR ÇIĞ DAHA

Kurtarma çalışmalarının köy sakinleri tarafından yapıldığını herhangi bir arama kurtarma ekibinin gelmediğini ifade edenAkça, “O yıllarda böyle bir ekip muhtemelen en azından Ordu’da yoktur. Aynı gün aynı köyde bir başka noktada Kırantam mevkiinde ikinci bir çığ düşme vakası daha gerçekleşiyor. Bu olayda da Mehmet Aydemir hayatını kaybediyor. Haberde ise Mehmet Aydemir’in soyadı Özdemir olarak geçiyor. Yani her iki olayda hayatını kaybeden sayısı 5’tir 7 değil.  Bu olaylar aradan yıllar geçmesine rağmen mahallemizde hala canlıdır. Zaman zaman hatırlanır yine herkesin yüzüne yüreğine hüzün çöker.” diye konuştu.  Atakan Öztürk


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
1 YILDIR PARA YIKIYOR-SERT ÖNLEMLERE GEREK YOK DİYOR    Önceki Haber

1 YILDIR PARA YIKIYOR-SERT ÖNLEMLERE GER...

İLK YARDIMA RAĞMEN KURTARILAMADISonraki Haber

İLK YARDIMA RAĞMEN KURTARILAMADI

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar