Ordu
DOLAR15.8421
EURO16.7461
ALTIN926.83
reader

ORDU’YA GÜNEY DOĞU’DAN BİR KARDEŞ DAHA

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
ORDU’YA GÜNEY DOĞU’DAN BİR KARDEŞ DAHA
Abone ol
Ordu Ticaret ve Sanayi Odası (OTSO), Mardin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) ile “Kardeş Oda Protokolü” imzalandı.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Tutaşı; İmzalanan “Kardeş Oda” protokolünün iki oda için de hayırlı olmasını temenni ediyorum. Ülkemizin ve bölgelerimizin kalkınması adına gerçekleştirilecek her türlü çalışmada, Mardin Ticaret ve Sanayi Odası olarak işbirliğine hazırız. Bundan sonra iki oda olarak iş birliği içerisinde olmaya devam edeceğiz” dedi.

ORDU’YA 850 BİN TURİST GELDİ

 

Ordu ekonomisinden bahseden OTSO Yönetim Kurulu Başkanı Servet Şahin; “Ordu, Mersin’den sonra en uzun sahile sahip, Karadeniz’in tam ortasında bulunan bir şehirdir. Bizim ilimiz mavi ile yeşilin buluştuğu tek yerdir. İlimiz yaylaları, su kaynakları, şelaleleri, tarihi dokusu ve denizi ile Mardin gibi turizme açık bir şehirdir. Pandemi döneminden önce yerli ve yabancı olmak üzere yaklaşık 850 milyon turist ilimizi ziyaret etti. İnşallah bu sayıyı daha fazla yükselteceğiz. Ordu ili Türkiye fındığının üçte birini üreten, dünya fındığının dörtte birini üreten bir fındık şehridir. Genelde ihracat rakamlarımızın büyük bir çoğunluğu fındığa dayalıyken, bunun yanında dünyada en fazla bal üreten il konumundayız. İlimiz kivi üretiminde Türkiye’de 2 ilden bir tanesidir. İlimizde bentonit gibi çok nadir bulunan ve değerli bir ürünümüz bulunmaktadır. Dünya bentonit üretiminin yüzde 75 ila 80’ni Ordu’da üretiliyor. Bu üretilen bentonitten 60-70 milyon dolar döviz gelirimiz bulunuyor. Biz bakıldığında tam bir sanayi şehri değiliz. İnşallah sizlerle gerçekleştirdiğimiz istişarelerle sanayi şehri olma yolunda da önemli adımlar atacağız.” dedi.

TİCARETİ BÜYÜTMEK İSTİYORUZ

Kardeş Oda Protokolü ile iki il arasından ticareti geliştirmeyi hedeflediklerini vurgulayan Şahin; “Karadeniz Akdeniz diye bir yolumuz var. Bu yol hattında Sivas, Kayseri, Kahramanmaraş ve Hatay illeri var ama bu yola çok yakın olan 42 tane de ilimiz var. Bu yoldan faydalanacak bir ilimizde Mardin olacaktır. Bu yol tamamlandığında bizler Mardin’in tarihini yakında görme imkanımız daha da artacaktır. Turizmde önemli rol alan iki şehir bu yol ile turizmini daha da geliştirecektir. Bizler Mardin’de tarihi dokuyu görmek için 8-10 saat gibi kısa bir sürede Mardin’e gelirken, sizlerde mavi ile yeşilin bir arada olduğu ilimize kısa sürede gelmiş olacaksınız. Sizlerin Ukrayna’ya, Roma’ya ve Rusya’ya ihracatınız olduğunda, bu yol ile birlikte Akdeniz’i, Ege’yi, Marmaray’ı dolaşmayacak direk Karadeniz’e oradan Rusya’ya, Romanya’ya, Ukrayna’ya ulaşacaksınız. Bu yol ile birlikte gerçekleştirdiğimiz Kardeş Oda Protokolü iki ilin birbirleri ile yapacağı ticareti de geliştirecektir. Sizlerle birlikte çalışarak ticaret hacmimizi artırmak istiyoruz. İnşallah birlikte güçleneceğiz.” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından OTSO Yönetim Kurulu Başkanı Servet Şahin ve MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Tutaşı kardeş oda protokolünü imzaladı. ORDU OLAY

 


 • 0
  SEVDİM
 • 1
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
TÜRKİYE AVRUPA GİBİ OLACAK SAATÇİLİĞİN DEĞERİ O ZAMAN BİLİNECEKÖnceki Haber

TÜRKİYE AVRUPA GİBİ OLACAK SAATÇİLİĞİN D...

BU SENE HERKES ÜZDÜ BİR TEK HAMSİ GÜLDÜRDÜSonraki Haber

BU SENE HERKES ÜZDÜ BİR TEK HAMSİ GÜLDÜR...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar