Ordu
DOLAR19.054
EURO20.5095
ALTIN1211.9
NATURİMMUN

ORDU’YA NİYE LİMAN İSTEMİYORSUNUZ İHRACAT RAKAMLARNIZA BAKTIM ŞOK GEÇİRDİM!

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
ORDU’YA NİYE LİMAN İSTEMİYORSUNUZ İHRACAT RAKAMLARNIZA BAKTIM ŞOK GEÇİRDİM!
Abone ol
İşimi Yönetebiliyorum programı için Ordu’ya gelen Bella Maison Uluslararası Satış ve İş Geliştirme Direktörü Meltem Polat, “Ordu’ya niye liman istemiyorsunuz ihracat rakamlarnına baktım düşüklüğü karşısında çok şaşırdım.” dedi.

KOBİ’lere bilgi ve beceri kazandırmaya odaklanan eğitim ve destek programı ‘İşimi Yönetebiliyorum’un yüz yüze eğitimleri bu kez Ordu’da gerçekleşti. Etkinlikte, alanında uzman eğitimcilerden KOBİ’lere ‘uluslararası ticaret ve e-ihracat’, ‘yeşil dönüşüm’, ‘dijital pazarlama’ ve ‘finansmana erişim’ gibi konularda güncel bilgiler aktarıldı. KOBİ’lerin büyüme potansiyellerini gerçekleştirmek için ihtiyaç duydukları bilgi ve becerileri kazanmalarına destek olmak amacıyla 2019 yılında hayata geçirilen İşimi Yönetebiliyorum Programı, Türkiye’nin dört bir yanında düzenlenen kapsamlı eğitimler ile iş dünyasına ulaşmaya devam ediyor.

 

BU KEZ ORDU EV SAHİPLİĞİ YAPTI

 

Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED), Visa ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ortaklığında, 30 banka ve e-para kuruluşunun desteğiyle yürütülen İşimi Yönetebiliyorum Programı’nın Doğu Karadeniz Sanayi ve İş Dünyası Federasyonu (DOKASİFED) ev sahipliğinde Ordu’da düzenlenen etkinliğine, KOBİ’lerin yanı sıra kamu ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri de katıldı.

 

 

Üç yılı geride bırakan programda bu zamana kadar KOBİ’lerin ihtiyaçları doğrultusunda finans, dijital pazarlama, e-ticaret, yönetim stratejileri ve markalaşma eğitimleri ile 4 bine yakın KOBİ’ye ulaşıldı. KOBİ’lerin ihtiyaç duyduğu alanlarda verilen dijitalleşme, koçluk ve mentorluk desteklerinin de yer aldığı programda 300’ün üzerinde KOBİ’ye e-ticaret ve e-ihracat altyapısı ile dijital pazarlama danışmanlığı sağlandı. Eğitim içeriklerine bu yıl, uluslararası ticaret ve e-ihracat konuları ile Akbank’ın finansal katkısıyla yeşil dönüşüm teması da eklendi.

 

ORDU İHRACAT RAKAMLARI

 

Toplantıda Bella Maison Uluslararası Satış ve İş Geliştirme Direktörü Meltem Polat “Uluslararası Ticaret ve E-İhracat” konularında eğitim verdi. Ordu ile ilgili de bilgi veren Polat, “TÜİK Ordu’da 2021’de ihracatın yüzde 46,6 arttığını, ithalatın ise yüzde 176,9 arttığını açıkladı. Ordu’da 2021 Aralık ayında en fazla ihracat 6,5 milyon dolar ile Almanya’ya gerçekleştirildi. Bu ülkeyi 2,8 milyon dolar ile Hollanda ve 2,7 milyon dolar ile İtalya izledi. 2020 Aralık ayında ise en fazla ihracat 5,6 milyon dolar ile Almanya’ya yapılmıştı. 2021 Aralık ayında Ordu’dan yapılan ihracat içerisinde en büyük pay 17,3 milyon dolar değeri ile sebze ve meyvelerin işlenmesi ve saklanmasına aittir. Bu değeri 6,0 milyon dolar ile kum, kil ve taş ocakçılığı, 1,7 milyon dolar ile öğütülmüş hububat ve sebze ürünleri imalatı izlemektedir. 2020 Aralık ayında Ordu’dan yapılan ihracat içerisindeki paylara bakıldığında 12,1 milyon dolarlık değeri ile yine sebze ve meyvelerin işlenmesi ve saklanması ilk sırada gelmektedir.” dedi.

 

 

ORDU’NUN LİMAN TALEBİ NEDEN YOK!

 

Ordu ihracat rakamlarının düşüklüğü konsunda çok şaşırdığını aktaran Polat, “İhracat yapmakta meliyeti en düşük yom aslında deniz yoludur. Karayolu, havayolu ve denizyolu olarak ayırırsak ihracata en çok tercih edilen yollardan bir tanesi denizyoludur. Bu Ordu’da neden olmasın? Bu liman olmadan olmaz. Ordu neden liman istemliyor. Eğer bir limanınız olursa çok daha kolay ve rahat ihracat yapabilirsiniz.” diye konuştu.                   

 

 

TÜRKİYE’NİN GELECEĞİNİ KOBİ’LER YAZACAK

 

Ordu’daki programa katılan TÜRKONFED Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Sönmez, “Verimlilik ve hizmet ekonomisi dünyada giderek daha fazla odak haline geliyor. Ülkemize baktığımızda da verimliliğin; uzun vadede büyüme hedeflerimizin ve arzu ettiğimiz kalkınma seviyesine ulaşmamızın temel belirleyicisi olduğuna inanıyoruz. İşte bunu sağlamak için de ülke ekonomimizin lokomotifi KOBİ’lerin verimliliğinin artırılması gerekiyor” dedi. KOBİ’lerin istihdamdaki etkisine de değinen Sönmez şöyle devam etti; “Son 10 yılda istihdamdaki artışın  yüzde 66’sını yaratan ve bu alanda en büyük itici güçlerimizden biri olan KOBİ’lerin verimliliklerinin artırılması, ekonomimizde iyi işlerin sayısının çoğalması ve refahın tabana yayılması anlamına geliyor.”

 

 

İHTİYAÇ ALANLARINDA ÖNEMLİ ÇÖZÜMLER ÜRETİYOR

 

 

DOKASİFED Yönetim Kurulu Başkanı Zeyyat Kafkas ise şunları söyledi; “Ülkemizin ekonomik olarak kalkınması KOBİ’lerimizin gelişmesi ve güçlenmesi ile mümkün. İstihdamdan ihracata her alanda sorumluluk üstlenen KOBİ’ler yerelden ulusala üretim gücüyle değer yaratıyor. Bugün bizleri bir araya getiren TÜRKONFED, Visa ve UNDP Türkiye iş birliği ile hayata geçirilen ‘İşimi Yönetebiliyorum’ Programı da KOBİ’lerimizin kapasitelerini geliştirip, ihtiyaç alanlarında önemli çözümler üreterek katkı sağlıyor”.

 

KİMLER EĞİTİM VERDİ?

 

Ordu’daki eğitim toplantısında alanlarında uzman akademisyen ve profesyoneller birer seminer verdi. Bella Maison Uluslararası Satış ve İş Geliştirme Direktörü Meltem Polat “Uluslararası Ticaret ve E-İhracat”, S360 Strateji ve ESG Yönetimi Danışmanı Erman Fenerci “Yeşil Dönüşümün KOBİ’ler için Önemi”, TransferChain Kurumsal İletişim Direktörü Azade Özaltun “Dijital Pazarlama”, İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Serhat Yanık ise “İşletmelerin Temel Faaliyet Döngüsü / Finansmana Erişim” konularını ele aldı.

 

 

 

İşimi Yönetebiliyorum, Ordu’nun ardından Nisan 2023’e kadar üç ilde daha yüz yüze etkinliklerle ve çevrim içi olarak eğitim sisteminde yer alan altı farklı temadaki 79 adet video içerikle toplam bin KOBİ temsilcisine ulaşmayı hedefliyor. ORDU OLAY

 

 

 

 

 


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
TARİHİ SOKAKLARIMIZI BİR RESSAM TİTİZLİĞİ İLE YENİLİYORUZÖnceki Haber

TARİHİ SOKAKLARIMIZI BİR RESSAM TİTİZLİĞ...

FİSKOBİRLİK 7 GÜN 3 VARDİYA 24 SAAT ÇALIŞIYORSonraki Haber

FİSKOBİRLİK 7 GÜN 3 VARDİYA 24 SAAT ÇALI...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar