Ordu
DOLAR13.4467
EURO15.2804
ALTIN768.31

ORDU'YU ÇÖKERTME PLANI

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
ORDU'YU ÇÖKERTME PLANI
Abone ol
Ordu’nun yüzde 74’ü altın-gümüş-bakır ve nikelin de içinde olduğu dördüncü grup madenlere tahsis edildi.  Orman alanlarının yüzde 65’i kesilecek. 

Kazdağları’nın yüzde 79’u, Muğla’nın yüzde 60’ından sonra, Ordu’nun yüzde 74’ünün madenlere teslim edildiği ortaya çıktı. 

Karadeniz’de doğa katliamının taşları döşeniyor.  “Bir ülke nasıl çökertilir” senaryosu Karadeniz’de uygulanmaya başlandı. 

Türkiye’nin her yıl net 2 milyar dolardan fazla fındık gelirinin en önemli merkezlerinden birisi olan Ordu, maden yağmasına açıldı. Ordu, 435 maden ruhsatına bölünmüş durumda.

TEMA Vakfı, 2020 yılında kamuoyu ile paylaştığı Kaz Dağları Raporu’nun ardından, ülke genelinde, doğa ve tarım alanlarının, su varlıklarının ve kültürel mirasın madencilik faaliyetleri nedeniyle karşı karşıya kaldığı tehditleri ortaya koymaya devam ediyor. 

Ordulular zaten Fatsa’daki siyanürlü altın madenine karşı mücadelelerini sürdürürken, TEMA’nın raporuyla şok oldular. Eğer bu ruhsatlar hayata geçirilirse Ordu’nun yaylaları, dağları, meraları ve tarım alanları zehir saçacak. Su kaynakları ağır tahribat alacak.

8 ilçede ruhsatlılık oranı yüzde 90’ın üzerinde. Fatsa, Çatalpınar, Çamaş, Gülyalı, Gürgentepe, Kabadüz, Karataş, Ulubey ruhsat oranlarının yüzde 100’e yaklaştığı ilçeler. 

Orman alanlarının yüzde 65’i, tarım alanlarının yüzde 76’sı, meraların yüzde 64’ü madenlere ruhsatlandı.

Ordu’nun nadir canlı tür çeşitliliği, doğal ve kültürel özellikleriyle tabiatı koruma alanı, milli park gibi statülerle koruma altına alınmış alanlarının yüzde 91’i madenlere ruhsatlandı. Aynı şekilde korunan alanların içinde yer alan arkeolojik sit alanlarının yüzde 94’ü ve tohum bahçeleri ve tohum kaynak alanlarının tamamı madenlere ruhsatlandı. 

Ayrıca önemli doğa alanlarından biri olan Giresun Dağları’nın tamamı madenlere ruhsatlandı

İbrahim Gündüz

 


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
EVİNİ VE ARACINI SATIŞA ÇIKARDIÖnceki Haber

EVİNİ VE ARACINI SATIŞA ÇIKARDI

ALTINORDU’DA BİR AYDA 13 SOKAK ASFALTLANDISonraki Haber

ALTINORDU’DA BİR AYDA 13 SOKAK ASFALTLAN...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar