Ordu
DOLAR13.6136
EURO15.2328
ALTIN787.38
reader

ORDU’YU PARMAKLA GÖSTERİLEN BİR İL HALİNE GETİRDİK

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
ORDU’YU PARMAKLA GÖSTERİLEN BİR İL HALİNE GETİRDİK
Abone ol
Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, Ordu’nun ev sahipliğinde 20 ilden gelen Büyükşehir, il ve ilçe belediye başkanlarının katılımı ile düzenlenen AK Parti Yerel Yönetimler İstişare ve Değerlendirme Toplantısı’nda yaptığı konuşmada Ordu’yu parmakla gösterilen bir il haline getirdiğini söyledi.

AK Parti Yerel Yönetimler İstişare ve Değerlendirme Toplantısı 20 ilden 193 Belediye Başkanının katılımı ile Ordu’nun ev sahipliğinde yapıldı. AK Parti Yerel Yönetimler İstişare ve Değerlendirme Toplantısı’na katılan Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, burada yaptığı konuşmada Ordu Büyükşehir Belediyesi olarak Ordu’ya kazandırdıkları yatırımlarla ilgili katılımcılara bilgiler verdi.

DEĞİŞİM VE DÖNÜŞÜMÜ GERÇEKLEŞTİRDİK

Ordu tanıtım videosunun izlenilmesi ile başlanan toplantının açılış konuşmasını yapan Başkan Güler, 50 yıllık aktif siyasi hayatının iki ayrı dönemi olduğunu söyledi. 1994 yılında Belediyecilik alanında ve Bakanlık dönemindeki deneyim ve tecrübeleriyle Ordu’ya hizmet ettiklerini aktaran Başkan Güler, şöyle konuştu: “Ordu’da yaptığımız değişim ve dönüşüme bu toplantı ayrı bir ışık tutacaktır. Ordu Büyükşehir Belediyesi olarak sizlere izlettirdiğimiz videoda yaptıklarımızın 3’te 1’ini sizlere sunduk. Belediye Başkanı olarak, 50 yıldır aktif siyasi hayatımın iki ayrı önemli noktaları oldu. İlki 1994 yılında Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ile İstanbul’da başladığımız bir yürüyüş. Bu yürüyüşümüz bizim iktidarımızın yolunu açtı. Bizim Belediyecilikte pirimiz Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’dır. Dolayısıyla orada yaptığımız çalışmaları Bakanlık dönemi ile birlikte burada uygulamaya başladık. Cumhurbaşkanımız ile çalışırken 3 şeyi gördük. Yani Belediyeciliğin ve yöneticiliğin 3 temel noktası var. Birincisi insan yönetimi, ikincisi para yönetimi ve son olarak üçüncüsü ise kaynak yönetimidir”

KAYNAKLARI EN İYİ ŞEKİLDE DEĞERLENDİRİYORUZ

Ordu’nun önemli bir kaynağa sahip olduğunu belirterek Ordu Büyükşehir Belediyesi olarak tarım, turizm, enerji ve teknoloji alanında atılımlar yaptıklarının altını çizen Başkan Güler, şunları kaydetti: “Ordu’ya geldikten sonra ne yapabiliriz noktasında çalışmalar yaptık. Öncelikle buradan da kaynaklardan çalışmalara başladık. Ordu’nun müthiş bir tabiat güzelliği var. Öncelikle bunu ön plana çıkarmak istedik. Aynı zamanda verimli topraklara sahip bir kent. Ordu ayrıca dünyanın en fazla fındık üretimi yapan kenti konumunda yer alıyor. Ancak bizden önce Ordu’da fındık bahçelerinde 1 ay fındık toplanıyor. 11 ay boşta kalıyor. O zaman dedik ki doğal tarıma ağırlık verelim. Bununla ilgili olarak ikinci hatta üçüncü ürün denemeleri yaptık. Ordu’da soya fabrikası var. Ancak soya yok! Biz soya üretimi yaptık. Salep denemeleri yaptık. Gördük ki Ordu, kaynak açısından sonsuz. Çünkü aynı topraktan birkaç ürün de elde edebiliyorsun. Üretimi artırmak ve hayvancılığı daha da yaygınlaştırmak adına özel ve önemli çalışmalar yaptık. Ordu şimdi tarım alanında ürettiklerini pazarlayan il haline geldi. Örneğin daha önce 10 bin yumurta satamayıp iflas eden şirketler, şimdi bizim bu girişimlerimiz ile 10 milyona yakın yumurta pazarlamaya başladılar. Ordu’da üretilen Ordu Yumurtaları 200’e yakın mağaza ve satış noktalarında satışı gerçekleşiyor”

ORDU’YU DENİZİ İLE BARIŞTIRDIK

Ordu’da turizme ağırlık verdiklerini ve şehrin denizi ile barıştığını anımsatan Başkan Güler, şu bilgileri verdi: “Ordu denizi ile barışık bir il değildi. Ancak şu an yaptığımız özel çalışmalarla denizle barıştık. Ordu’da tekne üretimi yapılıyor. Kano, Yelken ve diğer su sporları ile denizi daha da aktif kullanan bir olduk. Ordu Büyükşehir Belediyesi olarak turizme ağırlık verdik. Ordu şelaleler şehridir. 3 Ay Değil 12 Ay Ordu sloganı ile çalışmalarımıza başladık. Ordu’nun sadece Temmuz-Ağustos ve Eylül Aylarında değil geri kalan diğer aylarda da hareketli bir şehir olması için çalışmalar yaptık. Kış sporlarını geliştirdik. Ayrıca 135 turizm destinasyon noktası belirledik. Bu noktaların her bir tanesi bir turizm çekim noktası olabilecek konuma sahip yerler. Ordu’nun 19 ilçesi birbirinden güzel ve hepsinin ayrı bir turizm cazibesi var”

ORDU PARMAKLA GÖSTERİLEN BİR İL OLDU

Ordu’nun kaynaklarını verimli hale getirerek Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin parmakla gösterildiğine dikkat çeken Başkan Güler, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ordu’nun kaynakları sınırsız, ancak bu kaynakları verimli hale getirmek ayrı bir meziyet. Bu kaynakların en verimli şekilde kullanılması için çatışmayı ve tartışmayı bir kenara bırakarak işlerimize ağırlık verdik. Onu yaptığımız için Ordu parmakla gösterilen büyükşehir belediyeleri arasında yer alıyor”

MAZERET, BAHANE VE ŞİKÂYET KELİMELERİNİ HAYATIMIZDAN ÇIKARDIK

Göreve geldikleri andan itibaren mazeret, bahane ve şikâyet kelimelerini hayatlarından çıkardıklarının altını çizen ve plan, program ve koordinasyonla çok önemli çalışmalar gerçekleştirdiklerini söyleyen Başkan Güler, sözlerine şöyle devam etti: “Ordu’da göreve  başladığımız günden itibaren 3 kelimeyi hayatımızdan çıkardık. Mazeret, bahane ve şikâyet. Bu üç kelimeyi hayatımızdan çıkardık. Bunun yerine plan, program ve koordinasyonu getirdik. Ekip arkadaşlarımız ile konuşuyoruz, ortak bir noktada şehrimiz için gece-gündüz çalışma yapıyoruz. Bunun haricinde proje liderleri yetiştirdik. Bu arkadaşlarımız direkt olarak hedefe odaklı çalışma yapıyor. Hepsi de kendi alanlarında şuana kadar çok önemli çalışmalar yaptılar”

19 İLÇEMİZDE DURMAKSIZIN ÇALIŞIYORUZ

Klasik belediyecilik çalışmalarından asla ödün vermeden 19 ilçede alt yapı ve üst yapı alanlarında da başarılı çalışmalar yürüttüklerini aktaran Başkan Güler, sözlerini şöyle tamamladı: “Ordu Büyükşehir Belediyesi olarak göreve geldiğimiz günden itibaren 19 ilçemizde 1370 km yol çalışmasını tamamladık. Bunun için 135 adet makine satın aldık. Bu makinaları kiralayabilirdik. Ancak biz satın alarak bünyemize kattık. 3 ilçemize asfalt plenti kurduk. Taş ocaklarımızı aldık. Bu vesileyle Ordu Büyükşehir Belediyesi olarak gece-gündüz yol yapıyoruz. Bunun haricinde 1000 km’ye yakın içme suyu hatlarını yeniledik” ORDU OLAY


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
BERABERLİĞE MAHKÛMÖnceki Haber

BERABERLİĞE MAHKÛM

ALLAH AFFETSİN ERDOĞAN’A OY TOPLADIMSonraki Haber

ALLAH AFFETSİN ERDOĞAN’A OY TOPLADIM

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar