Ordu
DOLAR18.6457
EURO19.6795
ALTIN1078.3
reader

ORDU’YU TÜRK YURDU YAPAN HACI EMİNOĞULLARI’NA SAYGIYLA

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
ORDU’YU TÜRK YURDU YAPAN HACI EMİNOĞULLARI’NA SAYGIYLA
Abone ol
Ordu Büyükşehir Belediyesi, Eskipazar Camii’nde restorasyon ve cami çevresinde kazı çalışmalarını sürdürüyor.

Ordu’nun ilk yerleşim yeri olan ve bölgeyi Türk topraklarına katan ilk beylik olan Hacıemiroğulları Beyliği döneminde 1380-1390 yılları arasında inşa edilen Eskipazar (Bayram Bey) Camii aslına uygun hale getirilirken, cami çevresinde Hacıemiroğulları Beyliği dönemine ışık tutacak mimari buluntular gün yüzüne çıkarılıyor.

 

ÇEVRE DÜZENLEMESİ KAZI BİTTİKTEN SONRA

 

Ordu Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanlığında görevli restoratör Sevil Akça Demir, caminin restorasyonun devam ettiğini söyleyerek, “Cami restorasyonuna 2021 Ekim ayında başladık. İlk olarak camide bir takım söküm işlemleri gerçekleştirdik. Söktük ve raspa yaptık. Uygulama aşamasında da drenaj hattını yaparken caminin kotunu indirdiğimizde birtakım mimari ögelerde karşılaştık. Çevre düzenleme projesini durdurduk ve müzeye haber verdik. Müze Müdürlüğü burada kazı çalışması yürütüyor. Biz Büyükşehir Belediyesi olarak caminin restorasyonuna devam ediyoruz.Mahfil katı, cami çatısı projesine uygun olarak yenilendi. İç mekânda tavan ve mahfil kat yapımına ediliyor. Mihrap, minber de aslına uygun olarak yapılıyor. Çevre düzenlemesi de kazı bittikten sonra yapılacak” dedi.

 

ESKİPAZAR ERKEN BEYLİKLER DÖNEMİNE AİT ÖNEMLİ BİR KAZI

 

Eskipazar’da cami çevresinde başlanan kazı çalışmalarıyla ilgili de bilgiler veren Akça, buranın erken beylikler dönemine ait önemli bir kazı noktası olduğunu belirtti. Akça sözlerine şöyle devam etti:  “Eskipazar, erken dönem beylikler dönemine ait önemli bir kazı noktası oldu. Hacıemiroğlu Beyliğinin ilk yerleşim yeri Mesudiye Kaleköy olmuş sonrasında buraya gelerek ilk olarak buraya yerleşmişler. Eskipazar onlar için aynı zamanda bir garnizon görevi görmüş ve fetihlere de buradan başlamışlar. Bizim için de erken beylikler döneminin ilk kazısı olması nedeniyle burası çok önem arz ediyor. Buradan çıkacak bütün bulgular Ordu’nun tarihine ışık tutacak. Bildiğimiz şeyler farklı bir hal alacak ve belki de bilgilerimiz güncellenecek”

 

Daha önce iki tarihi hamamın restore edildiği bölgenin 600 yıl önce Hacıemiroğlu Beyliği Döneminde tarihi cami, hamamlar ve medresesiyle bir eğitim merkezi olduğu düşünülüyor. ORDU OLAY

 

 

 

 

 

 


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
HAZİRAN YAĞIŞLI TEMMUZ–AĞUSTOS KURAKÖnceki Haber

HAZİRAN YAĞIŞLI TEMMUZ–AĞUSTOS KURAK

SANA DOLUNAY ÇOK YAKIŞIYOR ORDUSonraki Haber

SANA DOLUNAY ÇOK YAKIŞIYOR ORDU

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar