Ordu
DOLAR18.6205
EURO19.2732
ALTIN1041.9
reader

ÖZGÜRLÜKLERİ İÇİN DİRENEN İRAN HALKININ YANINDAYIZ

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
ÖZGÜRLÜKLERİ İÇİN DİRENEN İRAN HALKININ YANINDAYIZ
Abone ol
Atatürkçü Düşünce Derneği Ordu Şubesi Başkanı Hikmet Pala, “Özgürlükleri için direnen İran halkının yanındayız.” dedi.

Atatürkçü Düşünce Derneği Ordu Şubesi, tarafından düzenlenen etkinlikte Köprübaşı’nda toplanan Ordu’da yaşayan İranlı kadınlar, İran’da Mahsa Amini’in ölümüne tepki gösterdi. Kadınlar ellerinde kıyafetine dokunma, Türkiye İran olmayacak gibi afişler taşıdı, kadın-hayat-özgürlük diyerek slogan attı. Etkinlikte Atatürkçü Düşünce Derneği Ordu Şubesi Başkanı Hikmet Pala da bir açıklama yaptı. 

    

ÖZGÜRLÜK VE REFAH VAAD EDEREK GELDİLER

Pala şunları kaydetti: Özgürlük ve refah vaad ederek İran yönetimini ele geçiren İslamcılar, Ayetullah Humeyni ile başlayarak İran’ı derin bir karanlığa doğru sürüklemişlerdir. Katı bir din devleti kurarak, dini kaideleri toplumsal yaşamın tamamında geçerli hale getiren İran Molla rejimi, laiklik ilkesini yok etmiş, kadınların tüm medeni haklarını ellerinden almıştır. Çok kadınla evlilik, kadının zorunlu örtünmesi, mirastan yarım pay alması, tek başına şahitliğinin kabul edilmemesi gibi kadının hayatını bir zindan yaşantısına çeviren bu Molla rejimi, kadınların bisiklet kullanmalarını dahi yasaklamıştır. İran kadını ve erkeği,  İslamcı İran yönetiminden memnun değildir. Dönem dönem İran halkının çıkardığı haklı itiraz sesleri kanla, işkenceyle ve hapisle susturulmaktadır.

 

ÖZGÜRLÜKLERİNİ ALMAK İÇİN İSYAN ETTİLER

Son olarak Mahsa Amini adındaki genç kız, İran İslam Cumhuriyetinin örtünme kurallarına uygun giyinmediği gerekçesiyle ahlak polislerince dövülerek öldürülmüştür. Bu cinayet İran rejimine karşı ülkenin her yerinde özgürlüklerini geri isteyen kadın ve erkeklerin başlattığı mücadelenin haklı gerekçesini oluşturmuştur. Bu günlerde İran halkı, kadını, erkeği, gençleri hep birlikte faşist ve zorba İran yönetimine karşı, özgürlüklerini geri almak için isyan etmektedir. Haklarını geri almak için mücadele ediyorlar, diyoruz. Çünkü İran 1979’da İslam İnkılabı yapılmadan önce, kılık-kıyafet özgürlüğü olan laik bir ülkeydi. Ama örgütlü mollalar, ülke yönetimini ele geçirdikten sonra tüm muhalifleri yok ettiler. Bunda, gericilerle “mücadele etmek yerine müzakere eden” Şah rejiminin önemli bir payı vardır.

ŞAHA YAPILAN UYARI

1934 yılında Türkiye’yi ziyaret eden Şah Rıza Pehlevi Atatürk devrimlerinden övgüyle bahsetmiş, ülkesine dönünce de kadınlara eşit haklar tanıyan yasalar çıkartmış, kız ve erkek karma okullar açmış peçeyi kaldırıp, devlet yönetimini laikleştirmiştir. Ama Şah Rıza Pehlevi, Mustafa Kemal Atatürk’ün kendisine yaptığı önemli bir uyarıyı dinlemediği için 1979’da Ahundlar ülke yönetimini ele geçirerek,  gerici bir düzen kurmuşlardır. Rıza Şah ülkesine döneceği günden önce Mustafa Kemal Atatürk ile akşam uzun bir sohbet etmiş, bu sohbette Şah “ziyaretim çok yararlı oldu. Burada gördüğüm yenilikleri ülkemde uygulayacağım” demiş, Mustafa Kemal Atatürk de kendisine “sizin şii imamlarınıza nasıl davranacaksınız?” diye sormuştur. Şah “onlara dokunmayacağım onlar beni destekliyor. İyi geçiniyoruz” diye yanıt vermiştir. Bu cevabı alan Mustafa Kemal Atatürk,  İran Şahına şu önemli uyarıyı yapmıştır: “ Unutmayın ki toplumda köklü değişiklikler yapmak isteyen her lider, yobazlarla meydan muharebesi vermeye ve bunu kazanmaya mecburdur. Öyle yapılmazsa on, yirmi belki de elli sene sonra din adına hareket ettiğini iddia eden biri çıkar ve her şeyi alt üst eder.” ORDU OLAY

 

Kutu… not: girebildiğin kadar

 

HAYATIN HER ALANINDA SEÇME ÖZGÜRLÜĞÜ İSTİYORUZ

Etkinlikte İranlı kadınlar ise şu açıklamayı yaptı: Bugün bizler İran halkının sesini dünyaya duyurmak için mücadele ediyoruz. Bizim ülkemizi yönetenler insan haklarına saygı göstermiyor. İran’da fikir hürriyeti yok. Yasalar önünde kadın ve erkekler eşit değiller. Yasalarımızda eşitlik ve özgürlük yoktur. İran hükümeti, kadınlar erkekler gençler ve çocuklar için açık bir ceza evine çevirdiler. İran’ın resmi haberleri kapalı bir kutu olduğu için eminim ki çoğunuzun İran’da yaşananlarla ilgili bilginiz yetersiz. Bu bilgilerinizin çoğu yanlış da olabilir.

 

SORUNUMUZ TESETTÜR DEĞİL

Eğer bugünlerde bizden “tesettüre hayır” sloganı duyuyorsunuz sizden bilmenizi isterim ke bizim sorunumuz ne tesettür ne başörtüsü ve ne de dindir. Bizim tek bir sorunumuz var,  o da bizim hükümetimizdir. Biz İranlı kadınlar hayatlarımızın her anında kendi seçme özgürlüğümüzü istiyoruz. Biz başörtüsü takmak isteyen kadınlara saygı duyuyoruz. İran'da başörtüsü yasal olarak zorunludur. Biz 44 senedir bu yasaları yaşıyoruz. Mahsa Amini 22 yaşında bu yasalardan, bu zulümlerden dolayı öldürüldü. Ve bu bizim için sabır bardağımızı taşıran son damla oldu.

 

İRAN’DA İÇ SAVAŞ VAR

Şu an İran’da iç savaş var, halk rejime karşı elinde hiç bir silah olmadan savaşmaya çalışıyor. Her gün onlarca kişi yaralanıyor ve ölüyor. Şuan 2 haftaya yakındır internet kapalı ve halkın sesini kimse duymuyor. İran halkı yaşananları dışarıya paylaşamıyor. Haksızlık nerede olsa olsun,  zulüm nereden gelirse gelsin biz sesimizi yükseltmeye ve mücadele etmeye devam edeceğiz. Biz onlara ses olmak istiyoruz. Biz bugün İran’ın bu rejimden kurtulmasını ve İran’ın özgür olmasını istiyoruz. Birlikte güçlüyüz ve başaracağız.

 


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
CHP’Lİ BAŞKANLARA SEVGİ SELİ Önceki Haber

CHP’Lİ BAŞKANLARA SEVGİ SELİ 

MUHABBETİ ALA 8. SEZONUNA GİRİYORSonraki Haber

MUHABBETİ ALA 8. SEZONUNA GİRİYOR

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar