Ordu
DOLAR17.0974
EURO17.5041
ALTIN968.78
reader

PERŞEMBE 75 SIRA BİRDEN GERİLERDİ!

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
PERŞEMBE 75 SIRA BİRDEN GERİLERDİ!
Abone ol
Ordu’nun ilçeleri içinde sahilde olmasına rağmen 75 sıra birden geri düşen Perşembe’de Sivil Toplum Örgütleri (STK) bu gerilemenin nedenlerini ve çıkış yolunu Ordu Olay’a değerlendirdi.

Türkiye’deki ilçelerin Sosyoekonomik Gelişmişlik Sıralaması (SEGE) Araştırması sonuçlarında Ordu’nun 19 ilçesinden 17’sinin 2017 yılı ile 2022 yılları arasında zaman zarfında  gelişme değil gerileme yaşadığı ortaya çıktı. Perşembe söz konusu araştırmada  Türkiye genelinde 2017 yılında genel sıralamada 491 sırada olmasına rağmen 2022 yılı itibariyle 75 sıra gerileyerek  566. sıraya düştü. Bu düşüşün sebebinin neler olduğunu Sivil Toplum Kuruluşlarının bazı başkanlarına sorduk ve aldığımız cevaplar şöyle oldu:

 

PERŞEMBE NASIL VE NEDEN KAN KAYBETTİ MASAYA YATIRILMALI

Arslan Soydan ( Perşembe Ziraat Odası Başkanı ve Türkiye Ziraat Odaları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi ): Bir araştırma neticesinde Türkiye’deki ilçelerin sosyoekonomik yönden  illerin sıralaması ve ardından da bağlı ilçelerin bir sıralaması gerçekleşti yapılan bu araştırma neticesinde  Perşembe’nin 2017 ile 2022 yılları arasında  75 basamak gerilediği görülüyor. Aslında ilçemiz bir sahil ilçesi Karadeniz’de  en fazla sahili olan bir ilçe. Bakıldığında coğrafyasıyla, deniziyle, balıklarıyla, fauna ve florasıyla ve de  çeşitli tarımsal ürünleriyle  farklı bir ilçe olmasına rağmen gerilemesi tabi ki biraz düşündürücü olmuştur. Acaba neden diye sormadan edemiyoruz. Aslında Perşembe yolun zaman kazanılması sebebiyle arkadan Ordu’ya ve Fatsa’ya bağlanması nedeniyle  belli bir güç kaybetmiştir. Aslında güç kazanması gerekirken güç kaybetti. Çünkü biz Kumbaşı-Bolaman arasında turizme dayalı Sakin Şehir Cittaslow unvanını da almış bir ilçe olmamıza rağmen turizmi bir yatırıma dönüştüremedik. Bu konuyla ilgili ciddi yatırımlar ve çalışmaların yapılması gerektiğini düşünüyorum. Eğer ilçemize turizm ile ilgili bazı avantajları sağlayabilirsek bu sıralamadaki  yerimizi kat kat yukarılara taşıyabiliriz. Çıtamızı yükseltmiş oluruz. Bununla ilgili ciddi çalışmalar yapılması lazım. Burada biz sivil toplum örgütlerine, Kaymakamlık, Belediyemizin önderliğinde bu çalışmalara ağırlık verilmesi lazımdır. Çünkü ilçemiz sahili ile turizmi ile coğrafyası ile ve doğal çeşitliliği ile en fazla ekonomik yönden gelir getirecek Ordu’nun en şirin ilçelerinin başında geliyor diyebiliriz.  Bu konuyu iyi anlamamız ve iyi işlememiz gerekmektedir. Bütün bunları sağlayamayınca maalesef ekonomik bir girdi de sağlayamayınca bu durum kaçınılmaz oldu. Burada da halk da büyük ekonomik kayba uğradı. Gerilememiz bütün bu unsurlara dayalı olabilir diye düşünüyorum. Önümüzdeki yıllar için ilçemiz için hayati önem taşıyan hayata geçirilecek bazı yeni projeler var. Belki onlar hayata geçirildiği takdirde umuyorum bu durumumuz düzelecektir.

 

TARIM DOYURMUYOR, GÖÇ BİTMİYOR, YENİ İSTİHDAM ALANI ÜRETİLMİYOR

Ümit Kaya (Perşembe Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı): İlçemizin sosyoekonomik açıdan gerilemesinin en önemli sebeplerinden birisi çevre il ve ilçeler çok göç vermemizdendir. Bunun başlıca sebebi de iş imkanlarının sınırı olmasıdır ve iş istihdamının az olması bu yüzden ilçemizde gözle görülür bir geçim sıkıntısı yaşanmaktadır. İlçemizin yaşam standardının yüksek olması  ve mevcut işlerinde yeterli gelmemesindendir. Diğer etken konular ise şöyle açıklanabilir.  İlçemizin coğrafi yapısıdır. Tarım ürünlerimizin başlıca fındık ve kivi üzerinden gitmesi  ve tarım ürününe  alternatif olarak da balıkçılık diyebiliriz. Öte yandan şu an çiftçilik yapan insanlarımızın da geçinememesi söz konusudur. Bir de gurbetçi çiftçilerimiz var mahsul haşatından haşatına ilçemize gelen üreticilerimiz var. Yani dededen babadan kalma toprağı işleyenler var.  Bu araziler evlatlara bölündükten sonra ne yazık ki nüfusumuz bu hale geldi. Çok yerde olduğu gibi tarım gidiş gelişe döndü.  Bağ bahçe sahibi insanlarımız yaptıkları çiftçilikle ailelerini geçindiremediklerinden alternatif yollar arayarak gurbete gidip orada çalışmaya başladırlar. Buradan göç etmek zorunda kaldılar. Eskiden bir buçuk ton fındık aileye yetiyordu şimdi ise hissedarlar çoğaldı hayat pahalandı artık bu gelir ailelere yetmiyor. Bu yüzden göç veriyoruz. İlçemizde fabrikaların olmayışı, imar sıkıntısının yaşanması, coğrafi açıdan ilçenin büyüyememesi kollarının kanatlarının dallarına kadar  uzayamaması ve bu yüzden de  büyümenin hız kaybetmesi ve nüfusun artmaması da  bunlara etkendir. Bütün bu saydıklarımızı bun zincirin birer halkasıdır. Üniversitemiz geldiğinde, Komando Taburunuz hayata geçtiğinde ilçemizin ufkunu genişletecek yatırımlar hayata geçirildiğinde 75 sıra geriye düştüğümüz bu durumdan  hızlıca uzaklaşıp ilçemizin yükseliş  çıtası sosyoekonomik yönden daha da yükselecektir.

 

BİR OLUP BÜYÜYEMEYİNCE PARÇALANDIK GERİ KALDIK  

Ali Şahin (Perşembe Esnaf ve Sanatkarlar  Kredi ve  Kefalet Kooperatifi ve Otomobilciler ve Şoförler  Esnaf Odası Başkanı): Bizim ilçe olarak 75 sıra geri düşmemizin sebeplerinden bazıları şunlar.  1-İlçemizin içinden geçen Ordu-Samsun  sahil yolunun kapanması. 2- Hava Radarın gitmesi. 3-Bir Üniversitemizin olmaması.  4-Ve en önemlisi  bizim ilçemiz için bir araya gelemememiz. Ben 2004 yılında Şoförler Odası Başkanlığına seçildim  Esnaf Odası Başkanımız ise Selami Çarkçı’ydı. O zaman odalarımız yoktu kapalıydı.  Biz o zamanki  bütün protokolle ve sivil toplum kuruluşları  ve daire müdürlerimizle ile yemekte çayda  on beş günde yirmi günde bir hep bir araya gelir ilçemizin geleceğini konuşurduk. Herkes de bu bir araya gelmekten hoşnuttu, memnundu. Neler konuşurduk; Perşembe’mizde nelere ihtiyaç var, ne gelir ne gider  ne yaparsak ilçemiz ileriye gider ilçemiz nasıl kalkınır diye konuşur kafa yorardık. İşte o bizim kaybettiğimiz birliktelikler bu gün devam edebilseydi bu gün bunları konuşmazdık.  Üniversitemiz de gitmezdi, bankalarımız da gitmezdi. Gitselerdi bile yerine yine yarım yangalak bir şeyler gelirdi. Şimdi hiçbir araya gelemiyoruz. İşin içine siyaset sokuyorlar, Gelen iyi yöneticiler hemen apar topar gönderiliyor.  Kimse bize bir şey sormuyor. Ben kendi başıma buraya banka almaya çalışıyorum sağımda solumda hiç kimse yok. Hele siyasetçiler hiç yok. Şuraya gelip de bu ilçede ne var ne yok diye bize bir şey sormuyorlar.  Perşembe’mizin geri gidiş sebeplerinin en önemlileri benim bahsettiğim konulardır. Bir araya gelmeye çalıştığımızda hemen siyasi kimlikler ortaya atılıyor. Ayrışmalar, kopmalar, çatışmalar başlıyor. Kimse kimseyi dinlemiyor. Son olarak şunu söylüyorum buradan giden ve  onların yerine hiçbir şey  getirmeyenler, gidene sahip çıkmayanlar ,bir araya gelemeyenler oldukça  bu böyle bir müddet daha devam eder. Ama ben karamsar değilim.  Kafası çalışan bizim kıymetimizi bilen anlayan illaki birileri çıkacaktır işte biz o zaman layık olduğumuz seviye yükseleceğiz.  Yeter ki birlik ve beraberliğimizi koruyalım. En büyük eksikliğimizde onu koruyamamamız.

ARİF KALAFAT ÖZEL HABER


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
ÖNCE ATATÜRK’Ü SONRA ORDU’YU ZİYARET ETTİÖnceki Haber

ÖNCE ATATÜRK’Ü SONRA ORDU’YU ZİYARET ETT...

RAFTİNG NEFES KESİYOR!Sonraki Haber

RAFTİNG NEFES KESİYOR!

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar