Ordu
DOLAR18.8383
EURO20.3282
ALTIN1128.4

PERŞEMBE ŞEHİT CEYHUN ARSLANTÜRK MTAL ALMANYA’DAN DÖNÜŞ YAPTI

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
PERŞEMBE ŞEHİT CEYHUN ARSLANTÜRK MTAL ALMANYA’DAN DÖNÜŞ YAPTI
Abone ol
Perşembe Şehit Ceyhun Arslantürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından 2020 yılında hazırlanan ancak araya giren Pandemi şartları nedeniyle projenin gerçekleştirilmesi 2022 yılına kalan “Europass Sertifikam Ne İşe Yarar” isimli proje kapsamında Almanya’ya  giden 12 öğrenci ve 4 öğretmenden oluşan staj grubu Almanya’nın Renklinghausen, Herten, Essen kentindeki çeşitli kurum ve kuruluşlarda stajlarını tamamlayarak yurda dönüş yaptı.

“Europass Sertifikam Ne İşe Yarar” isimli 2020--TR01-KA102-082591 numaralı proje kapsamında Refakatçi öğretmenler, alan öğretmenleri olduğu için staj çalışmalarında öğrencilere rehberlik yaparak yardımcı olurken; öğrenci ve öğretmenler mesleklerine yönelik yeni deneyimler elde ederek mesleklerinin Avrupa boyutuna tanık oldular. Staj süreci devam ederken öğretmen ve öğrenciler alanlarına yönelik eğitim ve uygulamaları karşılaştırabilme imkanı buldu. Projede iş hayatı hakkında yerinde gözlem yapan öğrenci ve öğretmenler Eğitim programları uyumu, denklik, Europass belgesi gibi konularda bilgi sahibi olmanın dışında, farklı bir kültürle etkileşimde bulundu. Dil ve iletişimin önemini kavrayan katılımcılar, kaldıkları süre içerisinde yabancı dil ve iletişim becerilerini geliştirirken, ikinci bir dil öğrenmenin gerekliliğini yaşayarak, mezuniyet sonrası mesleki yeterlilik belgeleri ile başka bir ülkede iş olanağının hangi koşullarla gerçekleştiğini öğrendi.

Erasmus projelerine önem vermekte olan Perşembe Şehit Ceyhun Arslantürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, bugüne kadar 5’inci kez öğrencilere bu olanağı sağladı. Projelerin yazımı ve yürütülmesinde öz veri ile çalışan okul proje ekibi bir projeyi daha yüz akı ile bitirmişlerdir.

Proje hareketliliği başlamadan önce dil hazırlıkları kapsamında, staja katılacak öğrencilere Perşembe Halk Eğitim Merkezi tarafından A1 Seviye (120 saat) dil kursu verildi. Kurslarını başarı ile bitiren öğrencilere kurs öğretmenleri tarafından başarı sertifikaları verildi. Staj projesinde yer alan öğrenci ve öğretmenler, Heyecanla yeni staj projeleri bekliyor.

 

ARİF KALAFAT ÖZEL HABER


 • 0
  SEVDİM
 • 2
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
CUMHURİYETİN 100. YILINDA ÖĞRETMEN OLMAKÖnceki Haber

CUMHURİYETİN 100. YILINDA ÖĞRETMEN OLMAK

NASA’YA GİRESUNLU HEMŞERİMİZ YÖN VERECEKSonraki Haber

NASA’YA GİRESUNLU HEMŞERİMİZ YÖN VERECEK

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar