Ordu
DOLAR9.262
EURO10.7921
ALTIN526.39

REKOLTE ÜZERİNDEN FİYAT OYUNU

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
REKOLTE ÜZERİNDEN FİYAT OYUNU
Abone ol
İstanbul Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İFMİB) Başkanı Ali Haydar Gören’in 818 bin ton Karadeniz Fındık İhracatçıları Birliği (KİB) Başkanı Edip Sevinç’in de 815 bin ton fındık rekoltesi açıklaması ziraat odaları tarafından samimi ve gerçekçi bulunmadı.

Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça’dan Sert Tepki

 

ALLAH’TAN KORKMAZ, KULDAN UTANMAZLAR.

 

Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça, ihracatçılar tarafından açıklanan 800 bin tonluk rekoltelere sert tepki gösterdi.

 

 

 

     

REKOLTEYİ TARIM BAKANLIĞI AÇIKLAR

 

Akça şu açıklamayı yaptı: Fındık rekoltesinin resmi olarak belirlenmesi sanayici ve ihracatçı temsilcilerinden oluşan komisyon tarafından yapılan kapsamlı bir çalışma sonucunda yapılır. Fakat bu çalışmalar hakikaten çok yorucu ve zahmetli bir iş olduğu için genelde sanayici ve ihracatçı temsilcileri klimalı odalarında oturmayı tercih ederek bu çalışmaların sonuçlanmasının ardından oluşan rekolte tespit tutanaklarını imzalarlar veya ağa babalarının yönlendirmesiyle şerhlerini düşerler.  Siz ‘üretici bizim kırmızı çizgimizdir’ diye laf salatası yapacağınıza bu çalışmalara katılır hakikati yerinde görürsünüz.

 

ÜRETİCİYİ VE ÜLKEYİ SÖMÜREMEYECEKSİNİZ  

 

İFMİB Başkanı Ali Haydar Gören gibi çıkıp 818 bin ton ya da KİB Başkanı Edip Sevinç gibi 815 bin ton rekoltesi açıklamazsınız. Ya da bir başka örnekte olduğu gibi Ulusal Fındık Konseyi Başkanı Sebahattin Arslantürk gibi 800 bin ton fındık rekoltesi de açıklamazsınız. Yazık çok yazık. Fındık üreticisine ve ülkeye ihaneti bırakmalısınız artık. Aklınızı başınıza alıp para kazandırıp lüksler içerisinde yaşattığınız ağa babalarınıza hizmeti bırakıp, bu ülkenin ve üreticinin menfaatlerini ön plana çıkarmalısınız. Bu fındık üreticisinin alın terini, elinin emeğini ve kazancını size yedirmeyeceğiz. Bunun için ant içtik.

 

REKOLTE ÜZERİNDEN FİYAT AYARLAMASI YAPMAK İSTİYORLAR

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi ve Ordu Ziraat Odaları Koordinasyon Kurulu Başkanı Arslan Soydan: Gerçek rekolte Tarım Bakanlığının tüm sektör temsilcilerinin oluşturduğu komisyon ile ve zamanı geldiğinde yapılan çalışma ile açıklanır. Bizim rekoltenin azlığı ya da çokluğu ile sorumuz yok. Zaten üretici elinden geleni yapıyor üretimi artırmaya çalışıyor. Biz Tarım Bakanlığı rekoltesine itibar ediyoruz. Diğerlerine itibar etmiyoruz. Burada birilerince rekolte üzerinden düşük fiyat ayarlaması yapılmaya çalışıyor.  

 

BU ÜRETİCİNİN ELİNDEKİ FINDIĞI UCUZA ALMA GİRİŞİMİDİR

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan: 2016’da Trabzon’da yapılan toplantıda rekoltenin Tarım Bakanlığı tarafından açıklanmasında herkes hem fikir olmuştu. İhracatçı o zamandan beri olan rekoltenin üzerinde rekolte açıklıyor. Saymadan rekolte açıklıyor. Bu üreticinin elindeki fındığı ucuza almak girişimidir. TMO hızlı bir şekilde 100 bin fındık alırsa hiçbir sorun olmaz. Hem TMO hem Türkiye kazanır. Fındık bulmayan ihracatçı da TMO kapısında yatmaya başlar. Biz 30 TL’nin altında bir fiyatı kabul etmiyoruz. Üreticinin yüzü gülecekse fiyat 35 TL olmalıdır diyoruz.                              

 

 

TÜRKİYE’Yİ KANDIRMA ÜRETİCİYİ SÖMÜRME PEŞİNDELER

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi ve Arsin Ziraat Odası Başkanı Hasan Kozoğlu: 2016’da rekolteyi 16 kuruluşun katılımıyla yapılacak çalışma sonrası  sonucu Tarım Bakanlığı açıklayacak kararı alınmadı mı alındı. Şimdi bunlar ne yapıyor. Saymadan rekolte açıklıyorlar. Bunlar fındık üreticisini sömürme peşinde. Bunlar fındığın ticaretteki kurdu. Bu kadar kurum bilmiyor da bunların adamları mı biliyor rekolteyi. Bunlar fiyat açıklayacak olan hükümeti etkileme peşindeler. Türkiye’yi, Cumhurbaşkanı’nı  kandırmaya çalışmasınlar.

Hasan Cem Özel          

 

 

 


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
BU BAYRAM MİRZA’YI UNUTMAYALIM Önceki Haber

BU BAYRAM MİRZA’YI UNUTMAYALIM 

ORDUSPOR 1967’DE KEYİFLER YERİNDESonraki Haber

ORDUSPOR 1967’DE KEYİFLER YERİNDE

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar