VAKIF KATILIM
Ordu
DOLAR17.9158
EURO18.2802
ALTIN1023.1
reader

REKOLTENİN 100 BİN TON FAZLA OLMASI FİYATI ETKİLEMEMELİ

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
REKOLTENİN 100 BİN TON FAZLA OLMASI FİYATI ETKİLEMEMELİ
Abone ol
FİSKOBİRLİK Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Bayraktar,” Rekolte miktarının 100 bin ton eksik ya da fazla olmasının fındık fiyatlarında afaki azalma ve artışa yol açması piyasa politikasında bir yanlışlık olduğunun göstermektedir. Bu sorunun bir an önce çözümlenmesi gerekiyor.” dedi. 

Yeni sezon rekolte miktarı ile ilgili olarak kamuoyunda çok fazla spekülatif açıklamaların yer aldığını belirten FİSKOBİRLİK Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Bayraktar; “Bir kesim rekolte miktarının düşük olduğunu iddia ederken, başka bir kesim rekolte miktarının geçen yılın üzerinde olacağını söylemekte. Oluşturulan bu bilgi ve veri kirliliği ne üreticilere ne sanayicilere ne de ihracatçılara yarar sağlamakta. Ben esasen daha önce de kamuoyuna belirttiğim gibi fındık fiyatının rekolte miktarı üzerinden şekillenmesini doğru bulmuyorum” dedi.

AÇIK ARA BİRİNCİ

Türkiye’nin dünya fındık üretiminde açık ara birinci konumda olduğunu da ileri süren Bayraktar, “Rekolte miktarının 100 bin ton eksik ya da fazla olmasının fındık fiyatlarında afaki azalma ve artışa yol açması piyasa politikasında bir yanlışlık olduğunun göstermektedir. Bu sorunun bir an önce çözümlenmesi gerekiyor.” ifadelerine yer verdi.

REKOLTE YÜKSEK

2020 sezonunda Sakarya için açıklanan tahmini rekolte miktarı yaklaşık 91 bin ton civarında olduğunu söyleyen Bayraktar, “30 Nisan itibarıyla baktığımızda Sakarya Ticaret Borsasında tescil edilen fındık miktarı 96 bin tonu geçmiş durumda. Üretim miktarı bir önceki yıla göre düşse de tahmini rekoltenin üzerinde bir verim gerçekleşmesi Sakarya adına oldukça olumlu bir gelişme. Bu yıl inşallah bu miktarların üzerinde bir verim ve fiyat herkes gibi bizlerin de beklentisi.” şeklinde konuştu. Sakarya Yenihaber


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
KARADENİZ’İN GASTRONOMİSİ DÜNYAYA AÇILACAKÖnceki Haber

KARADENİZ’İN GASTRONOMİSİ DÜNYAYA AÇILAC...

33 BİN EV ORDU’NUN ÇÖPÜNDEN AYDINLANACAKSonraki Haber

33 BİN EV ORDU’NUN ÇÖPÜNDEN AYDINLANACAK

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar