Ordu
DOLAR15.5457
EURO16.2226
ALTIN907.91
reader

RÜSUMAT NO:4 MÜZESİ NİSAN’DA AÇILACAK

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
RÜSUMAT NO:4 MÜZESİ NİSAN’DA AÇILACAK
Abone ol
Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından hız verilen Rüsumat No:4 Gemisi Teşhir Alanı ve Açık Hava Müzesi’nin nisan ayında açılacağı duyuruldu. 

Rüsumat No:4 Gemisi’nin kahramanlık destanını gelecek kuşaklara aktarmak için Başkan Güler’in 2019 yılında göreve gelmesiyle verdiği söz doğrultusunda çalışmalara başlayan ekipler, işin yüzde 63’ünü tamamladı. Çalışmaları yerinde inceleyen Başkan Güler, “Ordu’muzun şanlı tarihine ve kahraman ecdadımıza yakışır bir eser ortaya çıkıyor” dedi.

 

ATATÜRK’ÜN ORDU’YA AYAK BASTIĞI YERDE İNŞA EDİLİYOR

Kurtuluş Savaşı sürerken Yunan gemilerini atlatmak için batırılıp Ordu halkının dayanışması ile tekrar yüzdürülerek dünya denizcilik tarihine geçen Rüsumat No:4 Gemisi Büyükşehir Belediyesinin çalışmalarıyla geleceğe taşınıyor. Hafızalardan silinmeyecek öyküsü ile Rüsumat’ın ve Ordu’nun kahramanlık hikayesini ölümsüzleştirecek çalışma, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Hamidiye kruvazörü ile Ordu’ya gelişi esnasında karaya ayak bastığı yer olan Altınordu Sahili Ayışığı Meydanı’nda yer alacak.

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, tarihi kaynaklardan yararlanılarak ilk etapta geminin birebir replikasının inşa edileceği çalışmalar kapsamında gemiye ulaşımı sağlayan ahşap Karadeniz takaları, ahşap yürüyüş yolu, peyzaj düzenlemeleri ve gemi etrafında süs havuzunun yer alacağını belirtti.

ECDADIMIZA YAKIŞIR BİR ESER ORTAYA ÇIKIYOR

Çalışmaların yoğun bir şekilde sürdüğüne dikkat çeken Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, Ordu’ya yakışır bir eser ortaya çıkacağı için mutlu olduklarını ifade etti.

YÜZDE 63’I TAMAMLANDI

Yüzde 63’ü tamamlanan çalışmalar kapsamında atölyede hazırlanan gemi parçaları, şantiye alanında birleştirilerek iskeleti oluşturuldu. Havuz temel imalatı tamamlandı. 83 m2’lik havuz makine dairesinin temel imalatı ve perde imalatları tamamlandı. Makine dairesinde döşeme imalatlarına devam ediliyor. Havuz ve makine dairesinde elektrik ve mekanik imalatlar devam ediyor. Atölyede üretimi tamamlanan ahşap takalar ise havuz inşaatının tamamlanmasından sonra proje alanına getirilecek.

 

NİSAN AYINDA HİZMETE SUNULACAK

 

Nisan ayında bitirilerek hizmete sunulması amaçlanan çalışma kapsamında havuzda kalan kaba imalatlar tamamlanarak, havuzun zemin kaplamaları yapılacak. Havuz içinde mekanik tesisat ve aydınlatma sistemi kurulacak. İskeleti oluşturulan gemi tamamlanarak içi müze haline getirilecek. Havuzun tamamlanmasıyla birlikte gemi havuzun içine alınacak. Havuz etrafında yürüyüş yolu ile çevre aydınlatmaları yapılacak. Karadan gemiye ulaşımın sağlanması için ahşap takaların üzerine de bir yürüyüş yolu yapılacak. ORDU OLAY


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
52 ORDUSPOR’DAN ORTAYA TAKVİYEÖnceki Haber

52 ORDUSPOR’DAN ORTAYA TAKVİYE

ÜRETİMDE ZENGİN GELİRDE FAKİRİZ!Sonraki Haber

ÜRETİMDE ZENGİN GELİRDE FAKİRİZ!

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar