Ordu
DOLAR15.9334
EURO16.8754
ALTIN945.41
reader

RUSYA, UKRAYNA'DA DURDURULMAZSA TÜRK DEVLETLERİNE YÖNELİR

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
RUSYA, UKRAYNA'DA DURDURULMAZSA TÜRK DEVLETLERİNE YÖNELİR
Abone ol
Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, Rusya'nın, Ukrayna'ya yönelik saldırısına ilişkin, "Rusya'nın gözü boğazlarda, boğazları da almak istiyor. Türkiye'nin, Montrö'yü delerek kendi lehine kararlar vermesini istiyor. Türkiye bugüne kadar Montrö'yü, maddelerinde ne yazıyorsa, sözleşmenin gerekleri neyse ona göre uygulamıştır ve hiçbir devlet Türkiye'den bundan başka türlüsünü bekleyemez? dedi.

BBP Lideri Mustafa Destici, çeşitli programlara katılmak üzere geldiği  Ünye’de  bir moda evinin açılışını gerçekleştirdi. Destici, burada gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu, Rusya- Ukrayna savaşını değerlendirdi. Rusya'nın, Ukrayna'yı sömürgesi olarak gördüğünü, Ukraynalıların kahramanca vatanını koruduğunu ifade eden Destici, 'Rusya'nın işgalini, Ukrayna'ya saldırısını, reddediyoruz, kınıyoruz ve mutlaka durdurulmalıdır diyoruz ve eğer Rusya, Ukrayna'da durdurulmazsa hiç şüpheniz olmasın yarın Türk devletlerine yönelecektir. Yetmeyecektir, KarsArdahan önlerine gelecektir. Çünkü Putin, Ukrayna işgal sebebini bıraktığımız topraklarımızı geri alacağız diye açıklıyor. Türk devletinin de durumu öyle. Kars, Ardahan da bize 17'deki anlaşmayla bırakılmış. Gözü boğazlarda. Boğazları da almak istiyor. Türkiye'nin, Montrö'yü delerek kendi lehine kararlar vermesini istiyor. Türkiye bugüne kadar Montrö'yü, maddelerinde ne yazıyorsa, sözleşmenin gerekleri neyse ona göre uygulamıştır ve hiçbir devlet Türkiye'den bundan başka türlüsünü bekleyemez. Türkiye de yapmayacaktır. Ancak Türkiye kendisi savaşın bir tarafı olursa, savaşan ülke yani muharip ülke olursa o zaman Türkiye elbette ki kendi lehine ve tarafı lehine birtakım uygulamalar yapar. O da yine sözleşmenin kendisine verdiği haklardan kaynaklanmaktadır. Onun dışında Türkiye bu savaşın resmi olarak bir tarafı değildir, hukuki olarak bir tarafı değildir ama vicdani olarak tarafıdır. Biz de vicdani olarak bu savaşın tarafıyız ve bağımsız dost Ukrayna'nın ve Ukrayna halkının yanındayız' diye konuştu.

'SAVAŞ RUSYA İLE KISMEN BATI ARASINDA GEÇMEKTEDİR'

Savaşın aslında kısmen Rusya ve Batı arasında geçtiğini belirten Destici, 'Çünkü NATO, açıktan olmasa da Avrupa Birliği ülkelerinin neredeyse tamamı Ukrayna'ya silah desteği başta olmak üzere mali destek dahil her türlü desteği açıktan yapmakta ve Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere başta olmak üzere bütün batılı ülkeler, Rusya'ya ekonomik yaptırımları çok açık ve net bir şekilde açıkladılar ve dolayısıyla da şu anda hukuki olarak savaşın içerisinde olmasalar da aslında fiili olarak savaşa dahil olmuş vaziyetteler. Yani açıktan destekliyorlar ama biz istemeyiz, resmi olarak da savaşa girmelerini istemeyiz. Yani NATO ile Rusya'nın ya da Avrupa Birliği ile Rusya'nın. Bu üçüncü dünya savaşı demek olur ki, bunu hiçbirimiz arzu etmeyiz. Türkiye tabi ki savaşın dışındadır. Türkiye'de savaşı engellemek için Rusya ile de ilişkilerini koparmadan, bozmadan ama tarafını da belli ederek süreç işletmeye çalışıyor. Temkinli yaklaşıyor. Dengeli bir politika yürütüyor. Bunu da devlet politikası olarak doğru görüyorum' diye konuştu. AA

 


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
52 ORDUSPOR ŞİMŞİR’E EMANET!Önceki Haber

52 ORDUSPOR ŞİMŞİR’E EMANET!

ORDU VE GİRESUN’DA 2B SORUNU ÇÖZÜM BEKLİYOR Sonraki Haber

ORDU VE GİRESUN’DA 2B SORUNU ÇÖZÜM BEKLİ...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar