VAKIF KATILIM
Ordu
DOLAR18.1088
EURO18.2134
ALTIN1016.8
reader

SADECE BİR AYDA YÜZDE 30 FAKİRLEŞTİK!

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
SADECE BİR AYDA YÜZDE 30 FAKİRLEŞTİK!
Abone ol
Tüm Emekliler Sendikası İl Temsilcisi Halil Çelenk, “Emeklilere verilmesi düşünülen yüzde 7-8'lik zam bir haftada eriyip gidecek. Tüketim zamları yüzde 50 ile yüzde 100 arasında. Çarşı Pazar çıkılacak gibi değil. Bayram ikramiyeleri dört yıldır yerinde sayıyor.” diyerek bütçede emeklilerin sorunlarının çözülmesi gerektiğini ifade etti.   

Yaklaşık bir haftadır 2022 yılında ülkenin içinde bulunacağı ekonomik durumun, yani, yatırımların, borçların, faizin, enflasyonun, emekçilerin, emeklilerin ve de bilcümle sermayedarın sözüm ona yaşamını idame ettireceği bütçe, TBMM’de görüşülüyor.

Aslında neden TBMM’de görüşülüyor onu da bilmiyoruz. Çünkü sonuçta karar verecek olan TBMM değil. Maaş zamları, asgari ücret, faiz, bir tek kişinin ağzından çıkacak iki cümleye bakıyor. 2022 Bütçesi de, biz biliyoruz ki yine emeklilerin, emekçilerin, işsizlerin, gençlerin, atanmayan öğretmenlerin, yoksulların yani bizim bütçemiz olmayacak. Çünkü 2022 Bütçesi daha 2022 başlamadan eridi. Komisyonlarda görüşülen bütçenin yüzde otuzu o günden bu yana buharlaştı. Anlaşılan o ki, böyle bir bütçeden bize ekmek çıkmayacak.

Asgari ücret görüşmeleri devam ediyor. Ve "lütfen" anlayışı öne çıkarılıyor. Burada sendikaların, emekçilerin talepleri değil; yine iki dudak arasından çıkacak "işçimizi ezdirmeyeceğiz" edebiyatı lütfuna bakılıyor.

BİR AYDA YÜZDE 30 YOKSULLAŞTIK

Şu anda asgari ücret 200 dolar. Daha doğrusu öyleydi. Şimdiye kadar belki o da kalmayacak. Bizi kıskanan Avrupa’nın hiç bir ülkesinde iki gün bile yaşanamayacak bir asgari ücret var. Nereye kadar yükselteceksiniz ki? Üstelik artık buna asgari ücret denmesi de doğru değil. En fazla ücret desek yanlış olmaz. Herkes biliyor ki milyonlarca insan bu ücretin de altında çalışıyor. Emekçilerin durumu böyle iken, biz emeklilerin durumu zaten belli. Pandemi de en az 1500 liraya çıkarılan emeklinin maaşı 100 dolar. Şaka değil. Biliyorsunuz.

Son bir ayda yüzde otuz yoksullaştık. Ama kimilerine göre, ekonomi uçuyor. Her şey  tıkırında. Onların yaşadığı yerlerde öyle demek ki! Halkın nasıl yaşadığını bilmeyenler, ekonominin çok iyi olduğunu söyler tabi. Çok yerden maaş alan arsızlar, iki kilo et alma da yarım kilo al, ölür müsün der tabi.

Bizler bu ülkenin üreten, alın teri ile yaşayan insanları olarak buna isyan etmek, demokratik tepkilerimizi göstermek için bir kez daha alanlardayız.

2022 Bütçesinin emeklilerin, emekçilerin insanca yaşayacağı bir durumda olması için taleplerimizi haykırmak, bunu gerçek olarak görmek için buradayız. Kimseden, lütuf, sadaka, hayır istemiyoruz! Döktüğümüz alın terimizin karşılığını istiyoruz. Ve biliyoruz ki bunun kaynakları mevcut. Eğer ki sermayeye rantiyeye, savaşa, yandaşa değil de emekçiye, emekliye bütçe anlayışını ortaya koyarsanız kaynak oradadır. İnsanca yaşamak bizim hakkımızdır. Toplu sözleşmeli sendika hakkı istiyoruz.

PARAMIZ PUL EMEKLİ ZAMLARI ZUL OLDU

Emeklilere verilmesi düşünülen yüzde 7-8'lik zam bir haftada eriyip gidecek. Tüketim zamları yüzde 50 ile yüzde 100 arasında. Çarşı Pazar çıkılacak gibi değil. Bayram ikramiyeleri dört yıldır yerinde sayıyor. Maaşlarımız kademeli olarak düşürülüyor. İntibak yasası çıkarılmadığından maaşlar arasındaki farklar büyüyor. Sağlık alanında muayene, ameliyat, ilaç tahlil can yakıyor.

EMEKÇİYE-EMEKLİYE-HALKA BÜTÇE YAPILMALI 

Tüm bunlar yetmiyormuş gibi, siyasi iktidar, emeklilerin örgütlenmesinden rahatsız. Sendikalarımızı kapatmaya çalışıyor. Ama başaramayacaklar. 13.5 milyon emekli, 6 milyon EYT'li eninde sonunda, bu iktidardan kurtulacak gücü kendi örgütlü mücadelesinde bulacak.

Buradan bu taleplerimizin karşılanması gerektiğini haykırıyoruz. 2022 Bütçesi halkın taleplerinin karşılandığı bir bütçe olsun. Tüm Emekliler Sendikası olarak, tercihlerini halktan yana yapan iktidarları yaratmak için, emek, demokrasi, barış ve adalet için herkesi, birlikte mücadele etmeye çağırıyoruz. Sermayeye, faize, silahlara değil, emekçiye, emekliye, halka bütçe istiyoruz!” ORDU OLAY  

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
ORGANİK YUMURTA PAZARINDA ALTINORDUÖnceki Haber

ORGANİK YUMURTA PAZARINDA ALTINORDU

ALTAŞ TİCARET ARÇELİK VE PUFFY MAĞAZALARI AÇILDISonraki Haber

ALTAŞ TİCARET ARÇELİK VE PUFFY MAĞAZALAR...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar