Ordu
DOLAR13.6002
EURO15.4303
ALTIN795.18
reader

SADECE TERME’DE 150 KAÇAK TROL AVCISI VAR! 

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
SADECE TERME’DE 150 KAÇAK TROL AVCISI VAR! 
Abone ol
CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel  Perşembe’deki Medreseönü Balıkçı Barınağında balıkçılarla bir araya geldi, sorunlarını dinledi.

Adıgüzel burada yaptığı açıklamada şunları ifade etti: “Balıkçıların sorunları dayanılmaz boyutlara ulaşmış durumda. Yıllardır biriken sorunlara topyekûn çözümler beklenirken hep günübirlik çözümler üretiliyor.  Üç tarafı denizlerle çevrili ülkemizde Denizcilik Bakanlığı dahi yok. Döviz artışı ile girdi fiyatları maliyetleri katlanmış durumda. Bu sezon başında 2,80’e alınan mazot balık sezonu sonunda 5,80’e çıkmış şu anda da 6,80 TL. Buna nasıl dayanılabilir? ÖTV'siz mazot desteği sağlanmalıdır.  Köpük kasalar geçen sene 2,80 TL iken bu sene 6 TL, sezon başında iki ay sonra muhtemelen 10 TL civarında olması bekleniyor. Balıkçılara uygun kredi kolaylıkları talebi var. Diğer tarımsal Kooperatiflere olduğu gibi su ürünleri kooperatiflerine de ilgili bakanlıklar düzeyinde destekleme bekleniyor. Kooperatiflere menşei yetkisinin geri verilmesini istiyorlar. Balık kıyıya geliyor menşei tespiti için saatlerce yetkili bekleniyor. Misina ağ yasak ama şu anda piyasada yün ağ da bulunamıyor.

ÜZERİMİZE DÜŞENİ YAPACAĞIZ

Balıkçılıkla ilgili sorunlar sadece ekonomik değil ekolojik boyutta. Sürdürülebilir balıkçılık için teknik olarak yapılması gereken pek çok şey var. Av yasağı için bölgesel düzenlemeler ile denetimin sıklaştırılması bazı balık türleri için hem tarih sınırlaması hem bölgesel olarak balık türlerine özel farklı düzenlemeler gerekiyor. Müsilaj sorunu da bunlardan bağımsız değil. Denizlerdeki balık çeşitliliği düştükçe sorun gittikçe büyüyor. Balıkların yediği türler yem yapılmak için tutulduğundan balıklar besin bulamıyor, yunuslar dahi kıyılara gelip ağlara saldırıyor. Sadece Terme'de 150 civarında kaçak trol avcısı var. Balıkların nehir ağızlarındaki yuvalarının ve denizdeki doğal hayatın canına okuyorlar.  Kısacası denizlerle ve balıkçılıkla ilgili sorunlarımız günübirlik geçici çözümlerle halledilemeyecek boyutlara gelmiş durumda. Hükümetin derhal konuyla ilgili kapsamlı bir çalışma yürütmesi gerekirken ne bir hazırlık görüyoruz ne de bir ses işitiyoruz. Bu konuyla ilgili Meclis bünyesinde üzerimize düşeni en kısa zamanda yapacağımızın bilinmesini istiyorum.” ORDU OLAY


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
İKTİDAR KENDİSİNDEN OLMAYAN BELEDİYELERDEN RAHATSIZ Önceki Haber

İKTİDAR KENDİSİNDEN OLMAYAN BELEDİYELERD...

MİLLETİMİZİN GÖNLÜNDE ÖZEL BİR YERE SAHİP OLMAYI BAŞARMIŞTIRSonraki Haber

MİLLETİMİZİN GÖNLÜNDE ÖZEL BİR YERE SAHİ...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar