Ordu
DOLAR15.9175
EURO16.8403
ALTIN942.65
reader

SAĞRA’DA TEK GIDA-İŞ YETKİLİ   

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
SAĞRA’DA TEK GIDA-İŞ YETKİLİ   
Abone ol
Tek Gıda-İş Sendikası Ordu Şubesi Başkanı Ali Öner, Sağra’da sendikalaşma üzerinde bir baskının söz konusu olmadığını belirterek daha önceki yönetimden kaynaklanan sorunun çözümü içinse birkaç hafta içinde sonuçlanmasını bekledikleri mahkeme kararını beklediklerini söyledi.   

Tek Gıda-İş Sendikası Ordu Şubesi Başkanı Öner, şu açıklamayı yaptı: Ordu’da kurulu bulunan ve 2010 yılından beri sendikamızın örgütlü olduğu ve Toplu İş Sözleşmesi imzaladığı Sanset Gıda (SAGRA) da işveren tarafından yetkimize yapılan itiraz davasının sonuçlanmasına az kaldı. Deyim yerindeyse yüzdük yüzdük kuyruğuna geldik. Üyelerimiz bu süreci sabırla ve inançla sürdürerek; anayasal haklarını savunmanın yanı sıra, işçi sınıfına yakışır örnek bir tutum sergilemiştir. Tüm üyelerimize teşekkür ederiz.

 

BASKI SÖZ KONUSU DEĞİL

Son günlerde sanki işveren tarafından sendikadan istifa edilmesi yönünde baskılar varmış gibi iddialar ortaya atılmaktadır. Oysa ki; Sagra’da sendikal yetkiye itirazdan sonra satış gerçekleşmiş ve işveren değişmiştir. Sagra’yı satan alan OYAK Gıda aynı zamanda Tamek’i de satın alarak bünyesine katmıştır. Tamek’de de sendikamız yetkilidir ve halen TİS görüşmeleri masada sürdürülmektedir. O sebepledir ki; OYAK işverenliğinin böylesi bir istifa baskısında bulunması yürütülen demokratik işleyişe ve ilişkilere uymamaktadır.

 

SAĞRA’DA SENDİKAMIZ YETKİLİ 

Üyelerimizi kaderlerine terk etmedik, hukuki süreci avukatlarımızla birlikte yürütürken tüm dikkatlerimizi de üyelerimize yoğunlaştırdık. Gelinen duruma ilişkin kafa karışıklıklarının bu tür bir algı yaratmış olabileceğini düşünerek sürece ilişkin bilgilendirme yapma gereği hissettik. Sendikamız sona erecek Toplu İş Sözleşmesi yerine yeni bir Toplu İş Sözleşmesi yapabilmek için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına “Çoğunluk Tespiti” başvurusunda bulunmuş ve Bakanlık 10 Aralık 2015 tarihli kararı ile sendikamızın yasanın aradığı çoğunluğa sahip olduğunu tespit etmiştir.

YARGITAY KARARI BEKLENİYOR

 

İşveren Sanset Gıda Turizm ve A.Ş. bu tespit kararına itiraz etmiş ve uzun bir yargılama sonucu İstanbul 29. İş Mahkemesi, itirazı reddetmiştir. Ret kararı İstanbul Bölge Adliye Mahkemesince onanmıştır. İşverenin ret kararına itiraz etmesi üzerine Yargıtay 9 Hukuk Dairesinde temyiz incelemesi başlatılmıştır. Yargıtay incelemesi muhtemelen birkaç hafta içerisinde sonuçlanacaktır.

 

HAZIRLIKLARIMIZI YAPTIK

Yargılama devem ederken, Sanset Gıda Turizm A.Ş, Ordu/Sagra işyerini, Oyak Gıda ve Turizm Holding A.Ş.’ne “Tüm marka ve alt marka değerleri – hak ve borçları ile bütün hali ile” devretmiştir. İşyeri devri üzerine Sendikamız, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bir yazı yazarak 10 Aralık 2015 tarihli Çoğunluk Tespit Kararının hukuki durumu sorulmuş ve Bakanlık, işyeri devri nedeniyle devralan işveren OYAK Gıda’nın bu tespit kararı ile hukuken bağlı olduğunu cevabını vermiştir. Sendikamız tüm bu süreci değerlendirerek başlayacak TİS görüşmeleri için hazırlıklarını yapmıştır.” ORDU OLAY  

 


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
BİR YANDA AÇLIK BİR YANDA SAVURGANLIKÖnceki Haber

BİR YANDA AÇLIK BİR YANDA SAVURGANLIK

HER GÜN 1000 KİŞİYE SICAK YEMEKSonraki Haber

HER GÜN 1000 KİŞİYE SICAK YEMEK

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar