Ordu
DOLAR13.7186
EURO15.5393
ALTIN786.53

SAKİN ŞEHİR HASTANESİNDE HUMMALI ÇALIŞMA

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
SAKİN ŞEHİR HASTANESİNDE HUMMALI ÇALIŞMA
Abone ol
Sakin Şehir Perşembe’de bu güne kadar Halk ve Aile Sağlığı Merkezi olarak ilçe halkına hizmet veren (Eski adıyla Sağlık Ocağı) binasının, Ordu Valisi Tuncel Sonel’in, İlçe Kaymakamı Levent Yetgin, Perşembe Belediye Başkanı Mustafa Sayım Tandoğan, İl Sağlık Müdürü Doktor Mustafa Kasapoğlu ve İlçe Sağlık  Doktor İsmet Kolomuç’un  gayretleriyle Perşembe Devlet Hastanesine dönüştürülmesine karar verilen ve İlçe için acil ihtiyaç duyulan Perşembe Devlet  Hastanesi binasında tam anlamıyla hummalı bir çalışma sürdürülmekte.

Konu ile ilgili Sosyal Medyada bilgi kirliliği yaşanması sebebiyle bir açıklama yapan Perşembe Devlet Hastanesinin kurucu Baş Hekimi Doktor İsmet Kolomuç şöyle konuştu; Perşembede Hastane serüveni Perşembe Belediye başkanımız Mustafa Sayım Tandoğan’ın   Ordu Milletvekillerimizle birlikte yaptıkları bir toplantıda bir feryatla başladı. Aşağı yukarı Ordu’nun bir çok ilçelerinde 24 saat çalışan entegre sağlık merkezlerimiz var. Yani 7/24 çalışan ve doktoru bulunan  Aile Sağlığı merkezleri var.  En küçük ilçeler dahil Çatalpınar’dır, Çamaş’tır ,Kabataş’tır, Gülyalı’dır bunların hepsi olunca haklı olarak da ilçe halkı çok doğal bir istek olarak 24 saat hekim bulunduran bir hastane istediler.

HASTANE PERŞEMBE’NİN HAKKI

 

Çok doğal ve çok anlamlı bir istek. Bu isteği özellikle seçim zamanı belediye başkanımız seçmenlerine söz verdi ve o sözünü yerine getirmek içinde sayın kaymakamımız Levent Yetgin ile birlikte ele ele vererek bu dönemi başlattılar. Kaymakamımızla belediye başkanımız ikisi  konuyu il sağlık müdürümüzle sayın milletvekillerimize kadar ulaştırdılar. İstişare halinde meseleyi bakanlığa taşıdılar.

 

KORONA GECİKTİRDİ 

İl sağlık müdürümüzün de gayretleriyle beraber E-1 Tipi Entegre İlçe Hastanesi  grubunda bulunan hastaneyi ilçemize kurmaya karar  verildikten sonra tüm dünyanın da yaşadığı ülkemizde de yaşanan korona salgını yani pandemi dönemi yaşanıyor. Bu münasebetle bütün çalışmalarda olduğu gibi  sağlık merkezlerinde ve diğer ülke sathındaki  tüm kurum ve kuruluşlarda kendi işlerini bırakıp bu pandemi ile uğraşmışlardır.  Öyle olduğu için bizim bu hastane meselesinde biraz gecikmeler doğal süreç olarak yansıdı. Ülkenin asıl konusu pandemi olarak karşımıza çıktı. Dolaysısıyla biz tabelayı astıktan birkaç ay  sonra  hemen bakım onarımıyla  hemen hastaneye geçmek istesek te bu pandemi süreci işi savsakladı. Yani çalışmamızı raydan çıkarttı.

 

HASTANE KODU BEKLENİYOR

Şu an en son Kaymakamımız, Belediye başkanımız İl sağlık müdürümüzle ve benim de içinde bulunduğu istişari grupla birlikte bakanlığımızdan tıbbi malzemelerimiz  cihazlarımız, mefruşat, büro malzemeleri, yemekhane, çamaşırhane ve diğer ihtiyaçlarımız için gerekli para istendi ve geldi.  Burada bir sorun yok. Bizim hastanemiz niçin gecikiyor? Hastane kodu almamız için itfaiye raporu alınması gerekiyor. Bu şart. Bunun yanında yapı reformu gerektiren bazı düzenlemeler de yapılacak.  Yaklaşık bu beş madde ile ilgili gerekenler yerine getirildikten sonra bakanlık hastane kodu vereceğinden böyle bir süreç gerekiyor.

İHALE SÜREÇLERİ BAŞLATILDI

Çalışmalara bir aydır bodrum kattan başladık. İtfaiye Daire Başkanlığının istediği gerekli bakım ve onarımları yaptırıyoruz. Bunun yanında zemindeki acil poliklinikler, acil müşadeler, dördüncü kattaki yatakhaneler ve yatak başlarına gelecek oksijen bakım sistemleri için ve yangın sistemleri ve elektrik elektronik sistemler için ihaleler açıldı. Onların da parası geldi.  Geçen hafta ihale süreçleri başlamış oldu.  Bu süreç ise yaklaşık üç aylık bir süreç, üç ayın sonunda inşallah sürecin hayırlısıyla bitme noktasına doğru geldiğini görürüz.

 

KADRO NASIL OLUŞACAK

E-1 Tipi ilçe hastanelerinde ortalama yedi sekiz tane pratisyen hekim oluyor bunlar dönüşümlü nöbete giriyorlar acilde 24 saat çalışıyorlar. E-1 tipi hastanelerimizin PDC kadrosu(Personel Cetveli)  diye bir şey var. Bu cetvel atanabilecek personelin sayısını gösteriyor. Ancak bakanlığın iki standardı var. Standart dediğimiz şey bu hastaneye istese bakanlık standarttan kadro atayabiliyor ama PDC’sini atamak zorunda. Standardı isterse atar. Hastanenin uzaklığına yakınlığına ve nüfusa göre atama yapabilir, bizim PDC’imizde iki tane aile hekimi uzmanı var bir tane dahiliye uzmanı var. Hastanemiz  açılırsa  hekim isterse tercih ederse ,iki tane diş hekimi düşünüyoruz. Diğer ihtiyaçlarımız güvenlikçi temizlikçi  gibi ancak eskisi gibi değil bunları şimdi bakanlık işe alıyor. Maliye Bakanlığı uygun görürse Sağlık Bakanlığına kadro veriyor. Sağlık bakanlığı da aldığı bu kadroları illere göre dağıtım yapıyor. İŞKUR üzerinde bunlar talep ediliyor. Yani bizim personel alımlarıyla hiçbir ilgimiz yok.

 

AMELİYAT YAPILAMAYACAK

Bu hastanemizde genel cerrah olmaz. Burada cerrahi bir şey yapılmaz.  Burası  küçük hastane, butik hastane. Hiçbir küçük hastanede cerrahi bir işlem yapılmıyor. Cerrahi sistem kendi başına yürüyebilen bir sistem değil. Buraya konsültasyon gerektiğinde  diğer  hekimlerin girebileceği bir sistem. Dolaysısıyla küçük hastaneler bu sisteme girmezler. Hastanemizin diğer ihtiyaçları zaten otomatik olarak alınacaktır. Öte yandan hemen karşımızdaki eski ilçe kütüphanemizi iki hafta önce 112 Acil Servis olarak sağ olsunlar Perşembe Belediye Başkanımız kendi imkanlarıyla bizim için hazırladı. Şu an hizmet vermeye devam ediyor. Diğer yandan açılan iki ihaleyi yakinen takip ediyoruz, inşallah hep beraber yakın zamanda hastanemizin hizmete girmesini heyecanla bekliyoruz. Şimdiden emeği geçen herkese teşekkür ediyorum, ilçemize hayırlı uğurlu olsun diyorum. ARİF KALAFAT ÖZEL HABER


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
YÜZ YÜZE EĞİTİM ERTELENSİN AŞI YAYGINLAŞSINÖnceki Haber

YÜZ YÜZE EĞİTİM ERTELENSİN AŞI YAYGINLAŞ...

KENEYE KARŞI 7 ÖNLEMSonraki Haber

KENEYE KARŞI 7 ÖNLEM

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar