Ordu
DOLAR15.9513
EURO16.9098
ALTIN945.20
reader

 SAMSUN FINDIK ÜRETİMİNDE TÜRKİYE'DE 1. SIRAYA YERLEŞMEYE HAZIRLANIYOR

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
 SAMSUN FINDIK ÜRETİMİNDE TÜRKİYE'DE 1. SIRAYA YERLEŞMEYE HAZIRLANIYOR
Abone ol
Samsun Ziraat Odası Başkanı Hasan Tütüncü, Çarşamba ilçesinde 200 bin hektar alana dikilen fındıkların üretime yansıması ile Samsun’un fındık üretiminde Ordu’yu geçerek Türkiye’de 1. sıraya yerleşeceğini söyledi.

Dünyanın fındık ihtiyacının çoğunu karşılayan Türkiye’de Karadeniz’in birçok ilinde fındık üretiliyor. Samsun yılda ortalama 120 bin ton fındık üretimi ile Türkiye’de Ordu’nun ardından en çok fındık üretiminin yapıldığı 2. il konumunda bulunuyor. Başkan Hasan Tütüncü, Çarşamba’da dikilen fındıkların üretime eklenmesi ile Türkiye’de ve dünyada söz sahibi ilin Samsun olacağının altını çizdi.

SAMSUN 2-3 YILA KADAR TÜRKİYE’NİN EN ÇOK FINDIK ÜRETEN İLİ OLACAK

 

2-3 yıl sonra Samsun’un fındık üretiminde Ordu’dan birinciliği alacağını ifade eden Hasan Tütüncü, “Şu anda Türkiye’de fındık üretiminde Ordu ön plana çıkıyor. Samsun’un Çarşamba ilçesinde 200 bin hektar alana yeni fındık dikimimiz yapıldı. Bu fındıklar 2-3 yıla kadar verimli hale gelecek. Bu yeni alanlardan fındık üretilince Samsun Türkiye’nin en çok fındık üreten ili haline gelecek. Fındıkta söz sahibi artık Samsun olacak” dedi.

BU YIL EN AZ 116 BİN TON FINDIK ÜRETİMİ BEKLİYORUZ

 

Bu yıl da en az geçen seneki rekolteyi yakalamak istediklerini vurgulayan Tütüncü, “Samsun’da bu sene kış mevsimi güzel geçti. Havalar da güzel gidiyor. Kar ve yağmur açısından toprak oldukça doydu. Şu anda bir sıkıntı gözlemlenmiyor. Nisan ayının sonlarına doğru don veya kırağı gibi doğa olayları olmazsa verimin daha fazla olacağını düşünüyorum. Geçen yıl Samsun’da 116 bin ton fındık üretildi. Bu sene de herhangi bir afete maruz kalmazsak en az 116 bin ton fındık üretimi bekliyoruz” diye konuştu.
Fındık üretiminde yaklaşık 200 bin ton ile Ordu 1’inci, 123 bin ton ile Samsun 2’nci, 91 bin ton ile Sakarya 3’üncü, 84 bin ton ile Giresun 4’üncü, 57 bin ton ile Düzce 5’inci, 40 bin ton ile Trabzon 6’ncı, 23 bin ton ile Zonguldak 7’nci, 14 bin ton ile Kocaeli 8’inci, 9 bin ton ile Kastamonu 9’uncu ve 5 bin ton fındık üretimi ile de Bartın 10’uncu sırada yer alıyor.-İHA-


 • 1
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
SAMSUN-SARP DEMİRYOLU HATTI YAPILMALIÖnceki Haber

SAMSUN-SARP DEMİRYOLU HATTI YAPILMALI

KURTARICI OLARAK SUNULANLAR KURTARICI DEĞİLSonraki Haber

KURTARICI OLARAK SUNULANLAR KURTARICI DE...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar