Ordu
DOLAR9.262
EURO10.7921
ALTIN526.39

SAMSUN-SARP DEMİRYOLUNU BİZ YAPACAĞIZ   

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
SAMSUN-SARP DEMİRYOLUNU BİZ YAPACAĞIZ   
Abone ol
Karadeniz’in demiryoluna ihtiyacı olduğunu, AK Parti Grup Başkanvekili Numan Kurtulmuş’un 2015’de demiryolu için söz verdiğini ancak yerine getirmediğini ifade eden CHP Ordu İl Başkanı Atila Şahin, “Hemşerilerimize sesleniyorum Samsun-Sarp hızlı tren projesinin takipçisi olacağım ve bu projenin gerçekleşmesi için elimden geleni yapacağım. Söz veriyorum.”  dedi.

Onlar Söz Verdi Tutmadı Ben Söz Veriyorum Tutacağım

 

CHP il binasında basın toplantısı düzenleyen CHP Ordu İl Başkanı Şahin, şöyle konuştu: “Ülkemizde uzun yıllar karayolu taşımacılığı hep ön planda tutuldu. Cumhuriyetin ilk yıllarında ise özellikle çok partili döneme geçene kadar ki bölümde demiryolu ağlarının kurulmasına özen gösterildi. Fakat 1960’lı yıllardan sonra her nedense ülkeyi yönetenler daha çok karayolu taşımacılığına önem verdiler. Geldiğimiz noktada demiryolu ve denizyolu taşımacılığında yapım ve işletme maliyetinin karayolu taşımacılığına göre daha ekonomik olduğu herkes tarafından kabul ediliyor.

 

DEMİRYOLU UCUZ KARAYOLU PAHALI

Demiryolu taşımacılığının maliyeti yapıldıktan itibaren azalan maliyet koşulları altında gerçekleşiyor. Karayolu taşımacılığında ise maliyetler sürekli artıyor.  Karayolu hem yapımı ile hem tamirat ile çok pahalı. Ve çok hızlı yıpranma olduğu tespit edilmiş. Ancak demiryolu taşımacılığında ise tam tersi bir durum var.  Bir kere yapıldıktan itibaren onarım maliyetleri oldukça düşük. Bu nedenle azalan maliyet sisteminin işlediği bilim adamları tarafından da kabul edilmiş.

 

BİRİNDE MALİYET 4 TL DİĞERİNDE 2,5 TL 

Yine taşıma maliyetleri açısından da demiryolu taşımacılığı karayolu taşımacılığına göre çok daha ucuz. Bu rakamlarla ispat edilmiş. Örnek vermek gerekirse karayolu taşıma bedeli kişi başına 4 TL iken demiryolu taşıma bedeli 2.5 TL.  Yani en ucuz güzel ve hızlı ulaşım lojistik ağı demiryoludur. Demiryolu bölgemiz açısından hem yolcu taşımacılığı hem yük taşımacılığı açısından en ekonomik ve en hızlı ulaşım türüdür.

 

FINDIK TAŞIMACIĞLIĞI İÇİN DE DEMİRYOLU

Özellikle Karadeniz Bölgesi’nin Samsun’dan başlayarak Trabzon’a kadar olan bölgede yoğun olarak ürünü fındık. Bu ürünün kısa yoldan en hızlı şekilde ve maliyetleri en düşük biçimde taşınması demiryolu ile sağlanır. Çok önceki yıllarda ben hatırlıyorum daha çok deniz yolu taşımacılığı kullanılıyordu. Gerek demiryolu gerek denizyolu çok daha ekonomik. Sonuç itibariyle bilim adamlarının söylediğine baktığımızda demiryolu taşımacılığının karayolu taşımacılığına göre çok daha ucuz olduğu aşikar.

KURTULMUŞ’UN VERDİĞİ SÖZ NEREDE?

Peki günümüz iktidarı demiryolu ile ilgili ne yaptı? Özellikle 2015 yılında Haziran seçimlerinden hemen önce dönemin milletvekili adayı o dönemde Ordu milletvekili Numan Kurtulmuş bölgemiz için 5 büyük proje açıkladı. Bu 5 büyük mega projeden birisi de Samsun-Sarp Hızlı Tren yoluydu. Beyanlarında şunları da söylüyorlardı, 5 yıl içerisinde bu proje yürürlüğe girecek. Peki 2020’de bitti 2021 yılındayız. Araştırma yaptık Samsun-Sarp hızlı tren yolu projesi en azından proje olarak var mı? Yaptığımız araştırmalarda maalesef böyle bir proje yok.

 

OYUNUZU SAMSUN-SARP’A GÖRE VERİN 

Bu proje bir takım lobilerinde etkisiyle zannediyorum Samsun’dan Sivas, Erzincan  ve Trabzon üzerinden devam eden projeye dönüşmüş. Buradan bir kez daha sesleniyorum Ordu ve Giresun sıkışmış iki il olarak kalmaktadır ve kalmaya da devam etmektedir. Buradan bütün hemşerilerimize söylüyorum, rica ediyorum. Diyorum ki bizim bölgemizin hem Ordu’nun hem Giresun’un iktidar milletvekillerine lütfen sorunuz madem böyle bir projeniz vardı bu proje ile ilgili bugüne kadar ne yaptınız, bundan sonra ne yapmayı düşünüyorsunuz. Aldığınız cevaba göre önümüzdeki dönemki seçimlerde tercihlerinizi belirleyin.

 

SAMSUN-SARPI YAPACAĞIZ

Buradan değerli hemşerilerimize sesleniyorum Samsun-Sarp hızlı tren projesinin takipçisi olacağım ve bu projenin gerçekleşmesi için elimden geleni yapacağıma dair söz veriyorum.” Hasan Cem Özel  


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Ordu Triatlonu, Triatlon da Ordu’yu sevdiÖnceki Haber

Ordu Triatlonu, Triatlon da Ordu’yu sevd...

TALAS BELEDİYE BAŞKANLIĞI’NCA MICIR VE BYPASS MALZEME SATIN ALINACAKTIRSonraki Haber

TALAS BELEDİYE BAŞKANLIĞI’NCA MICIR VE B...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar