Ordu
DOLAR19.0846
EURO20.5538
ALTIN1211.7
NATURİMMUN

ŞAPIN YAYILMAMASI İÇİN DENETİMLER ARTIRILDI

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
ŞAPIN YAYILMAMASI İÇİN DENETİMLER ARTIRILDI
Abone ol
Ordu İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz Hayvan Sağlığı ekipleri tarafından hayvan hastalıklarının en büyük bulaşma yollarından biri olan kontrolsüz hayvan hareketlerini engellemek amacıyla 228 adet yol denetimi gerçekleştirilmiştir. Denetimler neticesinde belgesiz hayvan hareketi gerçekleştirilen 6 kişiye idari yaptırım uygulanmıştır.

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan İl Müdürü Kemal Yılmaz; "Hayvan sağlığının sağlanamadığı bir ortamda insan sağlığını korumak ve güvenilir gıdaya erişmek mümkün değildir. Hayvansal ürünlerin insan beslenmesindeki önemi ve hayvan sağlığının doğrudan insan sağlığını etkilediği unutulmamalıdır. Bundan dolayı hayvanlardan insanlara bulaşan hastalıkların önüne geçilebilmesi için öncelikle hayvan sağlığı korunmalıdır" dedi.

Hayvan hastalıklarının kontrol altına alınabilmesi ve kontrolsüz hayvan hareketlerinin engellenmesi amacıyla yol kontrollerinin büyük önem arz ettiğini vurgulayan Yılmaz, "Hayvan hastalıklarının bulaşmasında en önemli etken kontrolsüz hayvan hareketleridir. İller arası sevk edilecek hayvan ve hayvansal ürünlerin sevki ancak veteriner hekim kontrol ve muayenesi sonrası düzenlenen "Veteriner Sağlık Raporu" ile yapılabilmektedir. Bundan dolayı hayvan hareketlerini kontrol altına almak ve özellikle il dışından hastalıklı hayvanların ilimize girişini engellemek amacıyla hayvan sağlığı ekiplerimiz tarafından tüm ilçelerimizde yıl boyunca yol denetimleri yapılmaktadır. Bu kapsamda 2022 yılında 228 adet yol denetimi yapılmış ve 839 adet hayvan ve hayvansal ürün taşıyan araç kontrol edilmiştir. Yapılan bu denetimler neticesinde uygunsuz hayvan nakli gerçekleştiren 6 kişiye idari yaptırım uygulanmıştır. Kontrolsüz hayvan hareketlerini engelleyerek hayvan sağlığını dolayısı ile insan sağlığını korumak amacıyla yaptığımız kontrol ve denetimlerimiz ilimiz genelinde 2023 yılında da aralıksız devam etmektedir" diyerek sözlerine son verdi. ORDU OLAY

 


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
ÇAYBAŞI BELEDİYESİ İŞÇİLERİNE DESTEK ZİYARETLERİ SÜRÜYORÖnceki Haber

ÇAYBAŞI BELEDİYESİ İŞÇİLERİNE DESTEK ZİY...

ÇEBİ: İZLEMEYEN ÇOK ŞEY KAÇIRIRSonraki Haber

ÇEBİ: İZLEMEYEN ÇOK ŞEY KAÇIRIR

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar