Ordu
DOLAR15.914
EURO16.8249
ALTIN941.14
reader

ŞENER RUSYA’YI AYAĞA KALDIRDI

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
ŞENER RUSYA’YI AYAĞA KALDIRDI
Abone ol
Eski Ordu Milletvekili ve Cumhurbaşkanı Danışmanı İhsan Şener’in Karabük‘teki bir konferansta ‘Gaz işin kılıfı Kazakistan işgal ediliyor’ şeklindeki sözleri Rusya’da çok üst düzeyde karşılık gördü. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Cumhurbaşkanı Danışmanı İhsan Şener’in Kazakistan hakkındaki konuşması üzerine Türkiye’den açıklama istediklerini belirtti.

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Cumhurbaşkanlığı Danışmanı İhsan Şener'in Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü (KGAÖ) barış güçlerinin Kazakistan'da kullanılmasına ilişkin sözleri hakkında Türkiye'den açıklama talep ettiklerini belirtti. “En hafif tabirle, anlaşılmayan bir açıklama” diyen Lavrov, bu sözler hakkında Türkiye’den açıklama istediklerini söyledi.

 

YILLIK BASIN TOPLANTISINDA GÜNDEM OLDU

 

Lavrov, ülkesinin dış politikasına dair değerlendirmelerde bulunduğu yıllık basın toplantısında konuya değindi. Sputnik'te yer alan habere göre, "Ankara'da, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın danışmanlarının biri, en hafif tabirle, anlaşılmayan bir açıklama yaparak Kazakistan'ın KGAÖ'yü davet etmesini kınadı. Türk meslektaşlarımızdan bunun ne anlamı geldiği konusunda açıklama talep ettik" diyen Lavrov, Türk ve Azeri resmi yetkililerden bu konuda 'sinirli bir tepki' görmediklerini söyledi.

 

 

‘GAZ İŞİN KILIFI KAZAKİSTAN İŞGAL EDİLİYOR’

Karabük İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen “15 Temmuz’u Unutturmayacağız” başlıklı etkinlikte konuşan Cumhurbaşkanı Başdanışmanı İhsan Şener, “Türk devletleri, birliklerini yeni oluşturdu. Bu birlik oluştuktan sonra bunların patronajı olarak görülen devletler Türkiye ve Kazakistan’dır. Gaz parasıdır, pazar ücretlerinin artırılması bahane edilerek bugün Kazakistan işgal ediliyor. 30 yıllık Sovyet boyunduruğundan kurtulmuş, kendi zenginliğine, kültürüne, değerlerine yönelmiş devleti yeniden o sığ, anlamsız cendereye almak istiyorlar. Hayat pahalılığı, petrol pahalılığı işin kılıfıdır. Türk Devletleri Topluluğu kurulduktan sonra buna karşı birtakım menfi süreçler yaşandı” ifadelerini kullanmıştı.

 

ŞENER’İN AÇIKLAMALARINI GÖRDÜM

Şener’in sözleri ardından açıklama yapan Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, KGAÖ barış güçlerinin Kazakistan'a girmesini bu ülkenin işgali olarak gören kişilerin Kazakistan'ın egemenliğine ve bağımsızlığına saygı duymadığını söylemişti. Zaharova, "Şener'in açıklamasını gördüm ve o açıklamada Rusya'nın Kazakistan'ı işgal ettiğine dair direkt suçlamalar bulunmuyor” derken, Türk yetkililerin Kazakistan konusunda düşünülmeden yapılmış açıklamalardan kaçınacağını ve 'bulanık suda balık yakalamaya çalışmayacağını' umduklarını belirtmişti.

 


 • 0
  SEVDİM
 • 1
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
KÜRESEL ISINMA GELİYOR FINDIK YERİNE ISEBELLA YETİŞTİRİLECEKÖnceki Haber

KÜRESEL ISINMA GELİYOR FINDIK YERİNE ISE...

ALLAH ATANLARDAN RAZI OLSUN, İYİ Kİ ATILDIMSonraki Haber

ALLAH ATANLARDAN RAZI OLSUN, İYİ Kİ ATIL...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar