Ordu
DOLAR15.883
EURO16.7709
ALTIN936.52
reader

SERTOĞLU: BAYRAKTAR, FKB’Yİ FİNANSAL OLARAK YÖNETEMİYOR

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
SERTOĞLU: BAYRAKTAR, FKB’Yİ FİNANSAL OLARAK YÖNETEMİYOR
Abone ol
FİSKO İçin Birlik Grubu Sözcüsü Serkan Sertoğlu, FİSKOBİRLİK’in amiral gemisi olan EFİT A.Ş de üretimin durma noktasına geldiğini ve çalışanların ücretsiz izne çıkartıldığını savunarak, birliğin finansman olarak artık yönetilemez bir hal aldığını ileri sürdü.

FİSKOBİRLİK’i 3 yıldır yakın markaja aldıklarını ifade eden Fındık ve FİSKO İçin Birlik Grubu Sözcüsü Serkan Sertoğlu açıklamalarda bulundu. Sertoğlu, FİSKOBİRLİK’in iyi yönetilmediğini iddia ederek, yakın markaja aldıkları ve bir üretici birliği olan FİSKOBİRLİK’in faaliyetlerini yaklaşık 2-3 yıldır detaylı bir şekilde inceleyerek, kamuoyunu algılardan ve bilgi kirliliğinden ari şekilde, bilgilendirmeyi amaçladıklarını ifade etti.

FKB’DE BORCUN 300 MİLYONU LİRAYI AŞTIĞI İDDİA EDİLİYOR!

Birlik Başkanı Bayraktar’ın gerçeklerden uzak, palavra anlatmaya devam ettiğine dikkat çeken Sertoğlu, “Son zamanlarda FKB’nin fabrikasında üretim faaliyetinin yok denecek kadar azalması, işçilerin ücretsiz izne gönderilmesi, II. OSB’ye yatırımın 5 yıldır başlamaması, gayrimenkul satışına aralıksız devam edilmesi vs. sorunların katlanarak büyüdüğünü görmekteyiz. Platform olarak bu haberleri araştırdığımızda maalesef üzülüyoruz. Gelin görün ki, FKB Başkanı Bayraktar’ın özellikle son 5 yıldaki fındık alım politikasını anlatırken sözüm ona, “geçen yıl 20 bin ton almıştık, bu ay geçen seneyi geçtik, bu yıl 30 Milyon yatırım yaptık, istihdamı artırdık, ciromuz 3-5e katlandı” gibi palavraları anlatmaya devam ediyor. Hal böyle mi? Değil tabi ki, FKB’nin banka ve finans borçları (şirketleriyle birlikte) 300 Milyonu aştığı iddia ediliyor!  Böylesi hesap bilmezler, en son Terme taşınmazını Samsun Belediyesince yok pahasına kamulaştırıldı. İtiraz var mı? Yok? Piyasa ve Ekspertiz değeri neydi, Kaça gitti, bilen yok. Hesap soran yok. 15 yıl önce alınmış kongre kararındaki yetki fiyatını hiç kimse sorgulamıyor. Kur artışı, şehrin arsaya olan talebi/rantı vs. vs. Bizim dikkatlerimizden kaçmıyor, üretici adına soruyor, sorguluyoruz. Sorgulamaya da devam edeceğiz” dedi.

EMANET ALINAN FINDIKLAR NEREDE?

FİSKOBİRLİK’in sezon başında aldığı emanet fındıklardan kilogram başına şuanda 15 lira zararda olduğunu belirten Sertoğlu şunları aktardı; “Fındık ticaretinde en tehlikeli argüman, emanet fındıkla yapılan ticarettir. Başkan Bayraktar, FKB ve bağlı şirketlerin bilgilerini kongrede bile açıklamaktan kaçarken, yalan yanlış ta olsa, ciro rakamlarını, ihracatı, fındık alımını, personel sayısını ticari sır kapsamında demiyor, söylüyor. Biz borçları, ücretsize giden işçileri, yok pahasına satılan taşınmazları, otel/avm projesini, huzur haklarını sorunca küplere biniyor, soruya başka başka alanlardan cevaplar veriyor. FKB, sezon başından bu zamana kadar müstahsilden emanet olarak aldığı fındığı tesislerde işlemiş ve bir şekilde nakit döngüsü yaratmış. Sezon başında 23-24 TL olan fındık, şimdilerde dalgalı seyretse de 36-40 TL bandında. Artan enflasyon ve finans giderleri FKB bütçesini her geçen gün zorlamaya devam ediyor. Etmemesi mümkün mü? Fındık sezonun bitmesine yaklaşık 3,5-4 ay var. Neredeyse piyasadaki fındığın 4/3ü çekildi. Şimdi sezonun sonuna geldikçe, hem kurdan, hem de arzdan kabuklu fındık fiyatları 36-40 TL bandında. Fabrika çalışmıyor, işçiler ücretsizde. Borç 300 Milyonu aşmış. Emanet alınan fındıkların borç maliyeti kilo başına ortalama 15 TL. Başkan Bayraktar, Emanet alınan fındıklar nerede. Geçen sezonda olduğu gibi, yeni sezonda alınacak emaneti satarak, eskisi mi ödenecek. Yoksa taşınmaz satmaya devam mı edilecek? Biz bunları soruyor, sorguluyoruz. Sende An asözleşmenin 51/6ya göre, yalan/yanlış bilgi verme? Diğer bir konu da, müdahale alım görevinin FKB’ye verilmesi hususudur ki, bu bizim de desteklediğimiz bir olgudur. Ancak, ne oldu da her fırsatta İktidar Partisi mensubu olmasına rağmen, 14 yıldır yapamadığı uyumu, seçim sathı mahalline girince mi aklına geldi. Cumhur ittifakı ve iktidar mensuplarıyla geçmişte yaşadığı polemikler/restleşmeler, hükumetin fındık politikalarına başkaldırısı gibi birçok çıkışı arşivde sıcaklığını korurken, bu geri vites neyin nesi. Zaman geçtikçe herşey gün gibi ortaya çıkıyor, Biz platform olarak,  üretici adına “tarihe not düşmek” ve bey-tül mal olan FİSKOBİRLİK’in Başkan Bayraktar gibi kişilerin siyasi oyuncağı olmaması için kamuoyunu ve siyasileri bir kez daha bilgilendirme derdindeyiz. Vesselam.”


 • 0
  SEVDİM
 • 1
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
ŞİMDİ FINDIK KURDU MÜCADELESİ ZAMANI Önceki Haber

ŞİMDİ FINDIK KURDU MÜCADELESİ ZAMANI 

1 KİLO FINDIĞIN MALİYETİ 38 TL!Sonraki Haber

1 KİLO FINDIĞIN MALİYETİ 38 TL!

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar