Ordu
DOLAR13.5878
EURO15.4204
ALTIN793.69
reader

SGK PRİM BORCUNU ÖDEYEREK YILLIK 12 MİLYON TL KARA GEÇECEĞİZ

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
SGK PRİM BORCUNU ÖDEYEREK YILLIK 12 MİLYON TL KARA GEÇECEĞİZ
Abone ol
Fatsa Belediye Başkanı İbrahim Etem Kibar, göreve geldikleri günden bugüne 32 aylık görev süresi içerisinde yaptığı çalışmaları, 2022 yılında yapacakları yatırımları, ve son günlerde gündemde olan SGK prim borcuna karşılık belediye mülkündeki iki taşınmazın trampa yöntemi ile Sosyal Güvenlik Kurumuna(SGK) devri ile ilgili konuları anlattı.

Belediye Meclis Salonu’nda basın mensupları ile bir araya gelen Fatsa Belediye Başkanı İbrahim Etem Kibar, basın toplantısında 32 aylık icraatlarını anlatarak yeni yılda yapacağı hizmetleri, projeleri ve belediyenin SGK prim borcuna karşılık yapılan taşınmaz devri ile ilgili meseleleri paylaştı.

SGK PRİM BORCU YAPILANDIRMASINA YÖNELİK AÇIKLAMA

Son günlerde gündemde olan belediyenin iki mülkünün trampa yöntemiyle SGK prim borcuna karşılık yapılandırması ile ilgili konuya açıklık getiren Fatsa Belediye Başkanı İbrahim Etem Kibar, Faiz yükü altında ezilen belediyenin sırtındaki bu kamburu Fatsa’nın geleceği için atmak için çok önemli bir ekonomik hamle gerçekleştirdiklerini söyledi.

SGK PRİM BORCUNU ÖDEYEREK YILLIK 12 MİLYON TL KARA GEÇECEĞİZ

46 milyon TL faizi sildirerek 64 Milyonu ödeyerek yıllık yaklaşık 12 milyon TL kara geçeceklerini anlatan Fatsa Belediye Başkanı İbrahim Etem Kibar, konuşmasını şöyle sürdürdü;  “SGK’ya 1997 yılından bu güne gecikme faizler dahil, 110 milyon TL  borcumuz bulunmaktadır. Bu borcun 46 milyon TL’si faiz, 64 milyon TL’si ise ana paradır.  Bu borca karşılık Belediyemizden her ay 800 bin TL kesilmekte ve bunun 300 bin TL’si faiz. Bu konu ile ilgili neler yapılması ve nasıl bir adım atılması gerektiğini ilgili birim ve yetkili arkadaşlarımızla istişare ettik. Bakanlığımızın bize sunmuş olduğu yapılanmadan faydalanarak faiz borcunu sildirip ana parayı ödeyerek bu yükten kurtulma kararı aldık. 2038 yılına kadar belediyemize ait olmayan bir alanı SGK’da bir değerleme yaptık. Bu değerleme 46 milyon TL çıktı. Belediye hizmet binamızla ilgili de 25 milyon TL çıktı. İkisinin toplam rakamı 70 milyon TL. SGK, bunun üst kullanım hakkının temizlenmesi kaydıyla bir madde koymuştu. 18 yıllık kullanım hakkının alınması gerekiyordu. 70 milyon bizim borcumuzdan yukarı çıkınca SGK ile üst kullanım hakkının da değerlendirilerek ana para 45 milyon üzerinden düşürülerek alınması talebinde bulundu. Türkiye’de bunun örneği yok. Üst kullanım hakkı devam ederken SGK’nın devraldığı herhangi bir arazi yok. Bu başarıdır. Bu iki gayri menkulle 60 milyonluk borcu ödemeye çalışıyoruz. Fakat bu borcu Aralık ayı itibariyle ödemediğimiz takdirde yasal faiziyle SGK’ya 110 milyona çıkmış olacak. Biz aslında bu iki gayri menkulle trampa yaparak 110 milyonluk borcu kapatmış olacağız. Toplam 110 milyon TL olan borcun faizinin tamamını sildirip, ana para olan 64 milyon TL’yi ödeyerek belediyemizi bu yükten kurtarmak için harekete geçtik.

AYLIK 1 MİLYON TL’LİK YÜKTEN KURTULACAĞIZ 

Ne elde edeceğiz ya da neyi başarmış olacağız. 1 yılda 1 milyon getirisi olmayan taşınmazların SGK’na devir işlemini yaparak, yıllardır biriken borç yükünden kurtulup aynı zamanda da aylık yaklaşık 800 bin-1 milyon TL, yıllık ise yaklaşık 10-12 milyon TL yükten kurtulacağız.  Şu an, mülklerin kira gelirleri SSK borcunun faizini dahi ödemeye yeterli gelmediği gibi mülklerimizin değeri de borç miktarını karşılamaya yetmiyor aslında. Ama yapılandırma ile birlikte rakam 64 milyona kadar düştüğünü belirtmiştim. Bu noktada dahi mülklerimizin ederi, borcu karşılamaktan uzak kalıyor.  İtirazların geneline konu olan otopark, kafe ve gıda marketin bulunduğu alan 2038 yıkına kadar kiraya verilmiş ve devredilse dahi kullanımı aynı şekilde devam edecek.  Devri gerçekleştirilecek mülkleri belediye nasıl değerlendiriyorsa SSK da aynı şekilde değerlendirecek. Kullanımına ilişkin değişiklik yapma yetkisi de zaten mevzuat gereği her daim bizde yani Belediyemizde olacak.

FATSA’NIN ÖNÜNÜ AÇTIK 

Bu borçla ilgili 25 senedir inisiyatif alınmadan bugünlere gelindiği gibi bizlerde devam edebilir ve bu eleştiri riskini almadan devam edebilirdik. Ya da sadece kendi dönemimize ait borçları ödemek de söz konusu olabilirdi. Ancak biz Fatsa’mızın önünü açmak ve geleceğimiz bu boyunduruktan kurtarabilmek adına  elimizi taşın altına koyduk. Elbette eleştirileri dikkate alıyor ve projelerinizi gerçekleştirmeden önce eleştiriler doğrultusunda tekrar analiz ediyoruz. Ama bu noktada, eleştirilerin de yapıcı olması gerektiği kanaatindeyim. Bu konu Fatsa Belediyesinin değil Fatsa’nın bir sorunudur ve biz bu sorunu çözüyoruz. Konu çok açık ve net, yıllık yaklaşık 10 milyon TL Fatsa’mızın hizmetine aktaracak olduğumuz bir kaynaktan, bütçeden bahsediyoruz.  Burada bu gün ben varım yarın bu makamda başka bir arkadaşımız oturacak ve Fatsa’ya hizmet üretecek, dolayısıyla bu hamle Fatsa’nın önünü açma hamlesidir ve doğru bir hamledir.” Muharrem Göç


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
52 ORDUSPOR’DA LİDER MESAİSİÖnceki Haber

52 ORDUSPOR’DA LİDER MESAİSİ

TMO: FINDIK ALIMINI BİTİRMEDİK SAYIYI DÜŞÜRDÜK Sonraki Haber

TMO: FINDIK ALIMINI BİTİRMEDİK SAYIYI DÜ...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar