Ordu
DOLAR9.7377
EURO11.3767
ALTIN562.57

SHERLOCK HOLMES FİLMİNE KONU OLAN "DELİ BAL"DA ÜRETİM DÖNEMİ BAŞLADI

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
SHERLOCK HOLMES FİLMİNE KONU OLAN "DELİ BAL"DA ÜRETİM DÖNEMİ BAŞLADI
Abone ol
Sahip olduğu özellikler dolayısıyla Sherlock Holmes filmine de konu edilen "deli bal"ın üretim dönemi başladı.

Deli bal, Karadeniz sahil kesiminde yetişen ve yılda 15-20 gün çiçek açan "orman gülü"nden arıların nektar almasıyla elde ediliyor. Kastamonu Arı yetiştiricileri Birliği Başkanı Ahmet Erdem, Kastamonu'nun zengin bitki örtüsüne sahip olduğunu söyledi.

Dünya genelinde 13 bin civarında nektarlı bitki türü bulunduğuna işaret eden Erdem, "Bunun 9-10 bini ülkemizde de var ama 40-50 bitki türü sadece Türkiye'de mevcut. Bunlardan biri Latince adıyla 'Rhododendron'dur ama halk arasında orman gülü denir. Kendine has renkleri vardır. Kastamonu, Artvin, Ordu, Düzce, Zonguldak, Bartın gibi sahil kenarlarında yetişmektedir." dedi.

Orman gülünün çok kısa süre çiçekli kaldığını vurgulayan Erdem, "Kestane ağaçlarının çiçek açmasıyla orman gülü balı üretimi biter. Saf orman gülü balı almak istiyorsak, kestane ağaçları çiçek açtıktan sonra balı kovanlardan almak gerekiyor. Almazsak kestane balıyla orman gülü balı karışır." ifadesini kullandı.

Kastamonu'nun Çatalzeytin, İnebolu, Abana, Bozkurt, Doğanyurt, Cide, Küre ilçelerinin yanı sıra Azdavay ve Şenpazar ilçelerinin bir bölümünde deli bal üretildiğini anlatan Erdem, "Kastamonu genelinde saf deli bal, 5-6 ton civarında üretilmekte. Kestane balıyla karışık olarak düşündüğümüzde 15-20 tonu bulmakta." diye konuştu.

TANSİYONA, BOĞAZ AĞRISI VE İLTİHABINA, KRONİK BRONŞİTE İYİ GELME ÖZELLİĞİ VAR

Erdem, deli balın vücut direncini artırdığını dile getirerek, şunları kaydetti: "Tansiyona, boğaz ağrısı ve iltihabına, kronik bronşite iyi gelme özelliği var. Bu balı ilaç niyetine belli oranda kullanmak gerekiyor. Sabah aç karnına veya gece yatarken 1 çay kaşığı tüketmek lazım. Fazla tüketildiğinde tansiyonu düşürdüğü için 'tutak balı' da deniyor. Kahvaltılık değil de sadece ilaç niyetine insanlar talep ediyor. Vücut ısısını artıran bir bal. Kovid-19 salgını, bu bala ilgiyi artırdı. Vücut direncini artırdığı için pandemide (salgın) aranan bir ürün haline geldi. Buna bağlı olarak kendiliğinden fiyatı arttı. Geçen yıl kilosu 250 lira civarındaydı, bu sene 300 lira civarında olması bekleniyor. Üretim döneminde havaların sürekli yağışlı olması nedeniyle bu sene çok üretim beklemiyoruz." AA


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Tandoğan Tartışmalarla İlgili Açıklama Yaptı: ‘KUZEY YILDIZI EVİ PERŞEMBE’YE MAL OLMALI’Önceki Haber

Tandoğan Tartışmalarla İlgili Açıklama Y...

AMERİKA’NIN BADEMDE YAPTIĞINI TÜRKİYE FINDIKTA YAPMALISonraki Haber

AMERİKA’NIN BADEMDE YAPTIĞINI TÜRKİYE FI...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar