Ordu
DOLAR18.81
EURO20.5508
ALTIN1160.0

SİGORTA YAPTIRIN SİZİ BU GÜZEL HAVALAR MAHVETMESİN! 

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
SİGORTA YAPTIRIN SİZİ BU GÜZEL HAVALAR MAHVETMESİN! 
Abone ol
Ordu Tarım ve Orman İl Müdürü Kemal Yılmaz; hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyrettiğini belirterek üreticilerimizin olası bir afete karşı ürünlerini ve gelirlerini güvence altına almak için tarım sigortası yaptırmaları gerektiği konusunda uyarılarda bulundu.

Ordu Tarım ve Orman İl Müdürü Yılmaz, konu ile ilgili yaptığı açıklamalarda; "TARSİM, üreticilerimizin tarımsal faaliyet sürecinde olası risk ve hasarlara karşı ürün ve emeklerini güvenceye almayı sağlayan bir sigorta türüdür. 10 Aralık 2022 Tarihli Resmi Gazetede yayımlanan 6490 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile 2023 yılında TARSİM kapsamında riskler, ürünler ve prim desteği belirlenmiştir. Üreticilerimiz karar kapsamında bitkisel ürünler için don, dolu, fırtına, hortum, yangın, heyelan, deprem, sel ve su baskını risklerine karşı Tarım Sigortası yaptırarak ürünlerini güvence altına almış olacaklardır. Sigorta yaptıracak üreticilerimizin Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) kayıtlı olması gerekmektedir" dedi.

 

TARSİM'DEN BAŞKA SEÇENEK YOK

Ürünlerin olası bir doğal afetten dolayı zarar görmesi durumunda zararı karşılayacak TARSİM 'den başka bir seçeneğin olmadığını vurgulayan Yılmaz, "Yaşanan iklimsel değişiklikleri göz önüne aldığımızda üreticilerimizin her geçen gün doğal afetle karşı karşıya kalma riskleri de artmaktadır. Özellikle içinde bulunduğumuz bu dönemde hava sıcaklıkları mevsim normallerinin üzerinde seyretmektedir. Ocak ayının ortalarında olmamıza rağmen hava sıcaklığı mevsim normallerinin üzerinde seyrediyor ve bu da bitkide erken uyanmaya neden olmasının yanı sıra soğuk zararından etkilenme riskini de beraberinde getiriyor. Üreticilerimizin sigorta işlemlerini son güne bırakmadan tarım sigortasını yaptırmalarını ve bir şekilde ürünlerini güvence altına almalarını istiyoruz" ifadelerini kullandı.

 

SON TARİH 28 ŞUBAT

Üreticilerin www.tarsim.gov.tr adresi üzerinden online prim hesabı butonundan arazilerine ait bilgileri girerek yaklaşık prim tutarlarını öğrenebileceklerini belirten Yılmaz, Fındık üreticilerimizin 28 Şubat 2023, kivi üreticilerimizin ise 21 Şubat 2023 tarihine kadar ürünlerini sigorta yaptırmaları gerektiğini söyleyerek sözlerine son verdi. ORDU OLAY 

 


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
ZAGREB'DE "HIRVAT-TÜRK EKONOMİ FORUMU" DÜZENLENDİÖnceki Haber

ZAGREB'DE "HIRVAT-TÜRK EKONOMİ FORUMU" D...

KIRSALDA 17 KİŞİYE İŞ SAĞLADI Sonraki Haber

KIRSALDA 17 KİŞİYE İŞ SAĞLADI 

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar