Ordu
DOLAR18.8048
EURO20.5206
ALTIN1164.1

ŞİMDİ BUDAMA ZAMANI

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
ŞİMDİ BUDAMA ZAMANI
Abone ol
Ordu İl Tarım ve Orman Müdürü Kemal Yılmaz, fındık bahçelerinde arzu edilen verim ve kaliteye ulaşılabilmesi için içinde bulunulan dönem itibariyle mutlaka budama işlemlerine başlanılması, zamanı geldiğinde gübreleme ile hastalık ve zararlılarla mücadele edilmesi gerektiği konusunda uyarılarda bulundu.

Fındıkta verim ve kaliteyi artırma noktasında budama, gübreleme, hastalık ve zararlılarla mücadele çalışmalarının büyük önem taşıdığını aktaran Yılmaz, budamanın verime direkt etki eden bir husus olduğunun altını çizdi.

YANLIŞ DALI KESMEYİN

Yapacağımız budama işlemleri ile fındık ocağındaki dallara yeterince güneşlenebileceği bir alan oluşturmamız, mümkün mertebe ocağın orta kısmını açmak suretiyle dalların tamamen güneşten eşit şekilde istifade etmesini sağlamamız lazım’ diyen Yılmaz, sözlerini şöyle sürdürdü; “Aynı şekilde dal üstünde geriye dönen, kuruyan dalları da dal budaması yapmak suretiyle bitkinin güneşten yeterince faydalanmasını sağlamamız gerekiyor. Bazı üreticilerimiz dal kesimi yaparken gençleştirme adı altında tam verim çağındaki dalları kesip çıkarıyorlar. Bu yanlışa dur dememiz lazım. Fındık ocağından dal çıkarmamız gerekiyorsa öncelikle hastalıklı ve ekonomik ömrünü tamamlamış dalları yani verimden düşmüş dalları keserek bunların yerine yeni genç dalları bırakmamız lazım.”

Budamanın yanında gübrelemenin de verim ve kalite açısından büyük önem taşıdığına dikkati çeken Yılmaz, doğru gübreleme için bahçeden toprak numunesi alıp, tahlil sonuçlarına gübrelemenin yapılması gerektiğini söyledi.

ZARARLILARLA MÜCADELE ŞART

Hastalık ve zararlılarla mücadele konusuna ayrı bir parantez Kemal Yılmaz; “Siz bahçenize ne kadar iyi bakarsanız bakın eğer bahçenizde hastalık ve zararlılarla mücadeleyi yeterince yapmıyorsanız arzu edilen verime ulaşamazsınız. Fındıkta; külleme hastalığı, yeşil kokarca, kozalak akarı ve kahverengi kokarca gibi zararlılarla zamanı geldiğinde mücadele etmemiz gerekiyor. Aynı şekilde dalkıran zararlısı bulunan fındık dallarını budamayla kesip imha etmemiz gerekiyor.” diye konuştu. ORDU OLAY

 


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
TMO FINDIK BAHÇELERİNİ UYDUDAN İZLEYECEKÖnceki Haber

TMO FINDIK BAHÇELERİNİ UYDUDAN İZLEYECEK

AYLARDAN EKİM AMA FINDIK HASADI BİTMEDİ SÜRÜYORSonraki Haber

AYLARDAN EKİM AMA FINDIK HASADI BİTMEDİ...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar