Ordu
DOLAR9.7377
EURO11.3767
ALTIN562.57

SİNEK-SİVRİSİNEK ORDULULARI YEDİ  

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
SİNEK-SİVRİSİNEK ORDULULARI YEDİ  
Abone ol
Ordu’da önceki yıllardan çok daha fazla görülen ve aman vermeyen kara sinek ve sivrisinek olayını değerlendiren Ordu Tabip Odası Başkanı Uzman Dr. Ali Coşkun, bu durumun ilaçlamanın yeterli olmamasından kaynaklı olduğunu söyledi.      

2021 SİNEK-SİVRİSİNEK YILI

Ordu bu sene önceki yıllardan çok daha farklı bir durum yaşadı. Hem sinek ve sivri sinek artışı yaşandı hem de sinek ve sivrisinekler ısırdıkları yerde yoğun kaşıntı ve kızarıklık oluşturdu. Ordulular bu durum karşısında kimi zaman sağlık kuruluşlarına baş vurarak kimi zaman da eczanelerden hem kendileri için hem de onları ortadan kaldırmak için ilaç arayışına girdi. Durumun farkına varan bazı eczaneler de giriş kısımlarında bu tür ilaçları ön plana çıkardı.                 

ÖNCEKİ YILLARA GÖRE ARTIŞ VAR

Söz konusu durumu değerlendiren Ordu Tabip Odası Başkanı Uzman Dr. Ali Coşkun, “Ordu’da geçen yıla göre bir artış var. Geçmişte bu tür sinek artışı yoktu. Türkiye’de sinek artış olayını çok nadir hatırlıyorum. Kurutulmamış su birikintileri ve çöplerin özellikle etrafta olması ve ilaçlamanın yeterli olmamasından dolayı artış var. Önlemler alınırsa hiçbir sıkıntı olmayacaktır. İnsanlar da her şeyi belediyelerden beklemeyecekler hijyen konusuna dikkat edecekler.” dedi.  

BULAŞICI HASTALIK YAYAN YOK

Orduluların genellikle ciltte şişlik ve kızarıklık önleyici ilaçlar aldığını kaydeden Ordu Tabip Odası Başkanı Uzman Dr. Coşkun, “Aşırı şişlik ve kızarıklık olursa alerji ilaçları da alıyorlar. Ama zararsız bunlar. İnsanın genel sağlık durumunu etkileyici durumlar değil. Şuan da bulaşıcı hastalık yayan bir sinek yok. Bir artış var ama vücuda olumsuz bir durum rapor edilmedi. Bunların daha fazla çoğalmamasını sağlamak bizim elimizde. ” diye konuştu.

BELEDİYELERİN MÜCADELESİ YETERLİ OLMADI 

Artışın ilaçlamanın yeterli olmamasından olabileceğini ifade eden Coşkun, sözlerini şöyle tamamladı: “Su birikintilerinin fazla oluşu bunların artmasına neden oluyor. Su birikintilerinin bir şekilde kurutulması lazım. İlaçlamanın da daha sık yapılması lazım. Bu gerçekten ilaçlamadan kaynaklanıyor. İlaçlama ve etrafta çöp birikintilerinin yok edilmesiyle bunun önüne geçilebilecektir. Bireysel olarak da yollara bir şeyler atmamalıyız. Herkes de kapısının önünde çöpü bekletmemeli.” Kaan Özel


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
ÜRETİCİMİZ FINDIĞINI TMO’YA VERMELİ FINDIK EMİN ELLERDEÖnceki Haber

ÜRETİCİMİZ FINDIĞINI TMO’YA VERMELİ FIND...

MUTLULUKLAR SİZİN OLSUNSonraki Haber

MUTLULUKLAR SİZİN OLSUN

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar