Ordu
DOLAR13.4726
EURO15.2894
ALTIN793.64
reader

SIRA ZAMLARI GERİ ÇEKMEKTE 

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
SIRA ZAMLARI GERİ ÇEKMEKTE 
Abone ol

REEL OLMAYAN FİYATTAN SATIŞ YAPAN KARABORSACIDIR

Ordu Ticaret ve Sanayi Odası (OTSO) Başkanı Servet Şahin: Tarım ve gıdada hiç kontrol yok. Ayçiçek yağı 1 dolardan satılıyor. Pazar günü 1 dolar 19 liraydı ama salı günü 12 liraya düştü. Buna göre 5 litre ay çiçek yağının 60 liradan satılması lazım ama hala yüksek fiyattan satılıyor. Bunun gibi örnekler çok. Reel olmayan bir fiyattan mal alıp da bunu reel olmayan fiyattan satmaya çalışan zaten stokçudur. Yapılan zamların geri gelmesi gerekiyor. Kimse pahalı fiyattan aldım pahalı fiyattan satarım diyemez. Bu ticaret kanununa da aykırı. Bugün dolar 12 lira, 19 liraymış gibi satan karaborsacılık yapıyor demektir.

FİYATLAR EN AZ YÜZDE 20 ORANINDA GERİ GELMELİ 

Ordu Muhasebeciler Odası Başkanı Bahadır Baş: Dolardaki artış bahane edilerek yapılan artışların geçici olduğunu gördük. Cumhurbaşkanını açıklaması sonrası dolar 18 liradan 12 liralara geldi. Burada yaklaşık yüzde 20 geri gelen fiyatlar var. Dolardaki artışı bahane ederek fiyatlarını artıranların en az bu oranda fiyatlarında düzetme yapmalarını bekliyoruz. Her işletme farklı değerlendirme yapmış olabilir ancak esnaftan, sanayiciden, iş dünyasından en az yüzde 20 fiyatlarında düzeltme talep ediyoruz. Nasıl ki maliyet artışlarını fiyatlarına yansıtıyorlarsa maliyet azalışlarını da fiyatlarına yansıtmaları gerekiyor.

FIRSATÇILIK ESNAFLIK DEĞİLDİR OLMAMALI DA

Ordu Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Erdoğan Akyürek: Gerçekten fırsatçı bir şekilde zam yapanlar varsa bunların ivedi bir şekilde geri alınması lazım. Fahiş fiyat vermek zaten esnaflık değildir. Herkesin dürüst bir şekilde ticaretini yapması gerekiyor. Art niyetliler varsa, stokçuluk yapanlar varsa bunlara gereği yapılmalı. Buna bir son verilmeli. Herkes hakkına riayet etmeli. Vatandaşa da saygılı olmalı. Yeni etiketiyle zamları geri alarak düzeltme yapmalı. Dolar artınca zam oluyorsa dolar inince de bunun bir karşılığı olmalı. Düzeni oturtmamız lazım. Üstüne basa basa ifade ediyorum ki fırsatçılık esnaflık değildir.

Haber: Hasan Cem Özel


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
HÜKÜMLÜLER İÇİN İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜÖnceki Haber

HÜKÜMLÜLER İÇİN İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ

Dere ıslah işleri yaptırılacaktırSonraki Haber

Dere ıslah işleri yaptırılacaktır

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar