Ordu
DOLAR13.5564
EURO15.4474
ALTIN790.09
reader

SİYANÜR TEHDİDİ İLE YAŞAMAK İSTEMİYORUZ

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
SİYANÜR TEHDİDİ İLE YAŞAMAK İSTEMİYORUZ
Abone ol
Giresun'un Şebinkarahisar ilçesinde Nesko Madencilik AŞ’ye ait maden ocaklarında kullanılan siyanür atıklarının depolandığı havuzların patlaması, siyanür kullanılarak altın çıkarılan Fatsa’daki endişeleri artırdı.  

ÖRNEKLER ALINDI ANALİZ YAPTIRILACAK

Giresun'un Şebinkarahisar ilçesinde Nesko Madencilik AŞ’ye ait maden ocaklarında kullanılan siyanür atıklarının depolandığı havuzlar patlaması üzerine TEMA Vakfı adına Ordu Üniversitesi Fatsa Deniz Bilimleri Fakültesi Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Aydın, Şebinkarahisar’a giderek alanda inceleme yaptı. Karşılaştıkları manzaranın hiç iç açıcı olmadığını aktaran Prof. Dr. Aydın, alandan analiz edilmek üzere örnekler aldıklarını belirtti.

 

FATSA’DA MAHKEME KARARI UYGULANMALI

Analiz sonuçlarının bir iki aya çıkacağını aktaran Prof. Dr. Aydın, “Şebinkarahisar’da atıkların depolandığı havuz patlamış durumda ve ağır metal kirliliği çevreye yayılmış bir halde. Bilindiği üzere Fatsa’da da altın madenciliği işletmeciliği yapılıyor. Bize göre yarın öbür gün buradaki durumla Fatsa’da da yüz yüze gelmemiz yüzde yüzdür. Fatsa’daki altın madenciliği için mahkemenin yürütmeyi durdurma kararı var. Bu da göz önüne alınarak Fatsa’daki faaliyetin kesinlikle artık sonlandırılması gerektiğini düşünüyorum.” dedi. Kaan Özel, Muharrem Göç

 

ŞEBİNKARAHİSAR’A ÇOK ÜZÜLDÜK FATSA İÇİN ÇOK ENDİŞELENDİK

 

Fatsa Doğa ve Çevre Derneği Başkanı Zeki Odabaş ise söz konusu durumu, ”Şebinkarahisar’da atık havuzunun patlamasına çok üzüldük. Buraya bir arkadaşımızı göndererek inceleme yaptırmaya başladık. Yaşananlar çevre için, insan için, hayvanlar için çok üzücüdür. Şebinkarahisar olayından sonra Fatsa ile ilgili endişelerimiz artmıştır.  Ancak insanların çoğunun umurunda değil gibi. İnsanlar uyuyor. Biz 76 yaşında kendimiz için değil gelecek kuşaklar için bir mücadele veriyoruz ama olması gereken desteği de göremiyoruz.” diyerek değerlendirdi.   

                   

 

                  


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
TAŞ OCAĞI KAÇAK MI ÇALIŞIYOR?Önceki Haber

TAŞ OCAĞI KAÇAK MI ÇALIŞIYOR?

YENİ ORDU STADI’NDA İLK GALİBİYET!Sonraki Haber

YENİ ORDU STADI’NDA İLK GALİBİYET!

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar