Ordu
DOLAR15.8546
EURO16.7294
ALTIN926.76
reader

SİYANÜRLE MADEN ÇIKARILMASINI İSTEMİYORUZ! 

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
SİYANÜRLE MADEN ÇIKARILMASINI İSTEMİYORUZ! 
Abone ol
Ulubey’de 24 Mayıs’ta ihalesi yapılacak maden ocaklarına karşı imza kampanyası başlatılırken 17 Mayıs’ta büyük miting yapılması kararı alındı. İmza kampanyası ilk gün büyük ilgi görerek yaklaşık 5 bin imza toplandı.   

İLK GÜN 5 BİN İMZA TOPLANDI

Ulubey’de 24 Mayıs’ta ihalesi yapılacak siyanürle altın çıkarma ocaklarına karşı kurulan Ulubey Doğa ve Çevre Platformun çalışmaları sürüyor. Ulubey meydanında kurulan stant ile madene karşı imza kampanyası başlatıldı. İlk gün yoğun ilgi gören kampanyada 5 bin civarında imza toplandı. Kampanya sonunda toplanacak imzalar Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığını yanı sıra Çevre ve Şehircilik Bakanlığına da teslim edilecek. Ordu’nun yanı sıra İstanbul, Ankara, İzmir gibi gurbetçilerin yoğun olduğu yerlerde de kurulacak stantlarla en az 100 bin imzanın toplanması hedefleniyor.

TÜRKİYE‘YE HAYKIRMAK İSTİYORUM Kİ…

Kampanya öncesi bir açıklama yapan Ulubey Doğa ve Çevre Platformu Sözcüsü Abdülaziz Özen, “Ulubey meydanından tüm Türkiye’ye söylemek ve haykırmak istiyorum ki Ulubey halkı eğer siz bugün vatanınıza sahip çıkmazsanız yarın bir vatan daha bulamayacaksınız. Diğer bir konu 2148 ton rezerv olduğu söyleniyor. Bunun matematik hesabını yapınca en son 45 ton civarında devletimize kar kalıyor. Hadi biz bunun üzerine vergileri de 2 kat koyalım 90 ton olsun. Ulubey olarak 90 ton altının değerini biz zaten 5 yılda fındıktan karşılıyoruz. Yani öyle aham şaham getirisi de yok.” dedi.

MADEN ŞİMDİDEN KAYBETTİRMEYE BAŞLADI

“Bu maden sahasının açılma söylemi bile Ulubey’e kaybettirmeyi başladı.” diyen Özen, “Geçen yıl Sarpdere-Damarlı Karayolu Platformu olarak başlatmış olduğumuz Sarpdere-Damarlı Karayolu’ndaki çalışmaların Mayıs 2022’de devam etmesi gerekiyordu. Şu an almış olduğum duyum ve bilgiler doğrultusunda bu ihale sürecinin tamamlanmasının beklendiğini anlamaktayım ve anlamaktayız. Bugün eğer maden ihalesi gerçekleşirse Sarpdere-Damarlı Karayolunun sıcak asfaltı tehlikeye girmiştir. Bir söylenti dahi Ulubey’e kaybettirmeye başladı.” şeklinde konuştu.

 

 

ULUBEY’DE MADENE KARŞI İMZA KAMPANYASI BAŞLATILDI 

 

Ulubey’de 24 Mayıs’ta ihalesi yapılacak maden ocaklarına karşı imza kampanyası başlatılırken 17 Mayıs’ta büyük miting yapılması kararı alındı.      

 

Ulubey’de 24 Mayısta ihalesi yapılacak maden ocaklarına karşı kurulan platformun çalışmaları sürüyor. Son olarak Ulubey Ziraat Odası’nda yapılan toplantıda konu bir kez daha masaya yatırıldı.

 

FINDIK ZARAR GÖRECEKTİR

Bir konuşma yapan Ulubey Ziraat Odası Başkanı Mehmet Aydın ise şu konulara dikkat çekti: Yörenin temel geçim kaynağı tarım, hayvancılık ve arıcılıktır. Baktığımız zaman bunların dışında insanların başka geçim kaynağı yoktur. Yapılması planlanan siyanürle maden araması doğrudan çiftçilerimizin, hayvancılarımızın ve arıcılarımızın geçim kaynağını tehdit altına alacaktır. Sadece bununla kalmayıp siyanürün insan sağlığına zararının da ne kadar büyük olacağı gün gibi aşikardır.

FINDIK ULUBEY’İN TEK HAYAT KAYNAĞIDIR

 

Hepimizin bildiği üzere ilçemizin en önemli geçim kaynağı fındıktır. İlçemiz fındık rekoltesi konusunda bölgede en büyük paya sahiptir. Siyanürle maden araması yapılması ilçemizdeki fındık rekoltesini olumsuz olarak etkileyecektir. Türkiye'nin en fazla katma değer getiren milli ürünü fındığımızın hem ilçe ekonomisine hem ülke ekonomisine zarar vereceği bir gerçektir.

 

BU İHALE İPTAL EDİLMELİDİR

Fındığı ilçemizde sadece bir ürün olarak görmemiz mümkün değildir. Fındık bizler için çocuklarımızın okul parası, evlatlarımızın düğün parası, hastalarımızın doktor parası ve gençlerimizin geleceği için yatırım aracıdır. Bu zehirden etkilenecek olan sadece fındık olmayacaktır. Hayvan yetiştiricileri arıcılarımız, dolayısı ile su havzalarına karışabilecek siyanür ile tüm canlılarımız etkilenecektir. Bunların hepsini bir arada değerlendirdiğimizde siyanürle maden aramasına göz yummamız duyarsız kalmamız mümkün değildir.

 

ALTINA DEĞİL SİYANÜRE KARŞIYIZ

Bu yanlıştan bir an önce dönülmelidir. İnanıyorum ki yapılması planlanan ihalenin iptali yönünde karar çıkacaktır. Çıkmalıdır. Şu yanlış anlaşılmasın; bizim mücadelemiz altın aranmasına karşı değildir, biz de isteriz yer altı kaynaklarımızın değerlendirilmesini. Biz siyanürle altın aranmasına karşıyız. Çünkü ekmeğimizin, suyumuzun, sağlığımızın, aldığımız nefesin ve geleceğimizin peşindeyiz. Bu tahribata seyirci kalmayalım. Daha önce de gerek yazılı basında; gerek görsel basında sergilediğimiz duruşu bundan sonra da her platformda sergilemeye devam edeceğiz. Sesimizi duyurana kadar buradayız.” ORDU OLAY

 


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
SİZ SEFER KOYUN OGU SİZİ MAHCUP ETMEZÖnceki Haber

SİZ SEFER KOYUN OGU SİZİ MAHCUP ETMEZ

AKKUŞ’TA O GÖRÜŞME GERÇEKLEŞTİ Sonraki Haber

AKKUŞ’TA O GÖRÜŞME GERÇEKLEŞTİ 

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar