Ordu
DOLAR18.8096
EURO20.5353
ALTIN1165.3

STK’LARDAN CAMİ AÇIKLAMASI

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
STK’LARDAN CAMİ AÇIKLAMASI
Abone ol
Ordu’da bazı sivil toplum örgütleri 19 Eylül Stadı önünde açıklama yaparak Millet Bahçesine cami yapılmasını uygun bulduklarını ifade etti. Açıklamada cami sözü veren Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Hilmi Güler’in de açıklama yapması beklendiği ifade edildi.  

GÜLER’İN AÇIKLAMA YAPMASINI İSTİYORUZ

Açıklamaya Diyanet-sen, Eğitim Bir-sen, Toç Bir-sen, Ben Bir-sen, Sağlık-sen, Büro Memur-sen, Enerji Bir-sen, Bayındır Memur-sen, Birlik Haber-sen, Ulaştırma Memur-sen, Kültür memur-sen, Altınordu Din Görevlileri Derneği, Ensar Vakfı, İlim Yayma Cemiyeti, TÜGVA temsilcileri katıldı.

GÜLER CAMİ SÖZÜ VERMİŞTİ

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: İlimizde faaliyet gösteren STK'lar olarak 19 Eylül stadyumunun millet bahçesi yapılması kararından sonra şehrimizin merkezinde var olan cami sorununun 60 dönümlük alan içerisinde sadece bugünü değil yarınlarımızın da ihtiyacını karşılayacağını düşündüğümüz büyüklüğü, işlevselliği ve estetik mimarisiyle sembol olacak bir caminin yapılması konusunda girişimlerde bulunduk. Büyükşehir Belediyesi ile görüşmeler ve toplantılar yaptık. Başkanımız Sayın Hilmi Güler'den bu konuda söz aldık. Fakat geldiğimiz süreçte bazı STK temsilcilerinin yapılacak caminin müsriflik olduğu değerlendirmeleri bizleri derinden üzmüştür. Bizler, yapılan açıklamalardan camiye tamamen karşıt olunmadığını itirazların eksik bilgi ve gözlemlemelerden kaynaklandığını düşünüyoruz, veya böyle olduğunu umuyoruz.

CAMİ SADECE TAŞ VE BETON DEĞİLDİR 

Bilindiği üzere İslam medeniyetinin şehir planlamasında camiler en merkezi konumdadırlar. Sadece taştan ve betondan oluşan bir yapı olmanın ötesinde insana, topluma değen, dönüştüren, iletişimi diri tutan, birliği, dayanışmayı sağlayan özelliğe sahiptirler. Kılınan namazlarla kötülük ve çirkinlikleri sahibinden uzak tutan hayat pınarlarıdırlar. Osmanlı geleneğinde de büyük camiler, külliyeleriyle, devasa bahçeleriyle insanların ruhlarını dinginleştiriyor, gönülleri birleştiriyordu. Bizlerde aynı ruhun devam etmesi niyetiyle böyle bir projenin gerçekleşmesini istiyoruz.

ALTINORDU, ÜNYE VE FATSA’DAN GERİDE

Bu alanda neden camiye ihtiyaç olduğunu sizlere istatiksel rakamlarla açıklamaya çalışacağım. Bilindiği üzere Altınordu ilçemizin toplam nüfusu 218 bindir. İlçemizin merkezinde 60 cami bulunmaktadır. Bunlarında 27 tanesi bina altlarında bulunan mescitlerdir. Bu, şu anlama geliyor. 140 bin merkez nüfusu 60'a böldüğümüzde 2330 kişiye bir cami düşmektedir. Oysa Fatsa ilçesinde 514, Ünye ilçesinde ise 430 kişiye bir cami düşüyor. Aradaki fark her şeyi anlatıyor. Zaten Boztepe'den baktığınızda şehrimizin cami fakiri olduğunu görürsünüz. Stadyumun etrafında bulunan eski camilerin yeterli olduğunu düşünenler, cuma, bayram ve cenaze namazlarında bu camilerde cemaatin sokaklara taştığını hatta yolların bile kapatıldığını bilmiyor olabilirler. Bu gerçeği son cuma namazında camilerin dışından çektiğimiz fotoğraf ve videolarla sizlere gösteriyoruz.

 

BU KONUNUN 40 YILLIK GEÇMİŞİ VAR

 

Bu sorun ilimizin gündeminde yaklaşık 40 yıldır devam etmektedir. Bilindiği üzere ilimizin merkezinde bulunan 2 tane tarihi camimiz vardır. Atik İbrahim paşa (orta) Cami diğeri de Aziziye (Yalı) Camisidir. Yaklaşık 200 yıl önce yapılan bu camilerimizin cemaat kapasiteleri 600-700 kişiliktir. Yapılmış oldukları tarihteki şehrin nüfusunu bugünle kıyasladığımızda aradaki farkın yazın gurbetçilerle birlikte milyonu aştığını biliyoruz. Haliyle bu hareketlilik günlük insan sirkülasyonunu da etkilemekte, hareketli nüfus merkezde günlük yüz bini aşmaktadır. Ayrıca bahsini yaptığımız camilerimizin tarihi olması ve sit alanı içinde bulunmaları nedeniyle yıkılıp yenisini yapma veya büyütülememe gibi durumlar göz önünde tutulduğunda camilerimiz her haliyle yetersizdir. Bugün itibarıyla ihtiyaçları karşılama noktasında butik cami konumundalar.

 

KALDIRIMDA NAMAZ KILMAKTAN KURTARMALIYIZ

 

Bu gerçekliklerden dolayı insanlarımız sıcakta, soğukta, yağmurda karda, tozda, çamurda, sokaklarda, caddelerde, kaldırımlarda iş yeri önlerinde namazlarını kılmaktan, ibadetlerini yapmaktan kurtarmalıyız. Camilerimizin dışına taşan görüntüler, bir taraftan ibadetten beklenen manevi doyuma engel olurken diğer yandan da sokak, cadde ve yolların kapatılmasından dolayı insanların yol güzergâhlarında rahat seyahat etmelerine de engel olmaktadır.

 

BASİT BİR CAMİ İSTEMİYORUZ

 

Merkezde fonksiyonel özellikleriyle sembol cami yapılma meselesi daha önce şehrimizi yönetenler tarafından defalarca gündeme getirilmiş, hatta 100 bine yakın imza toplanmıştır. Bu imzalar sonrasında Orta Caminin yanına bir cami daha yapılma kararı alınmıştı. Fakat anıtlar yüksek kurulu müsaade etmemişti. Bunun üzerine Atik İbrahim Paşa (Orta)Cami yanındaki alana yeraltı Camii yapma planı bile gündeme gelmişti.

Neticede bugüne kadar şehrimizin merkezinde arsa sorunu olduğundan siyasilerimiz, idarecilerimiz ve halkımız bu soruna çözüm üretememişlerdir. Bizler, sivil toplum kuruluşları olarak millet bahçesi projesini bir fırsat biliyor ve diyoruz ki; 60 bin metrekare alanın bir kısmında şehrimizin ihtiyacını karşılayacak içerisinde konferans salonu, sanat atölyeleri, derslikleri, kütüphanesi, sergi alanı, aşevi, fırını, yemekhanesi, 900 kişilik otoparkı ve olası bir deprem anında toplanma merkezi bulunan binlerce kişinin özel gün ve gecelerde cem olabileceği bir camiyi hayal ediyoruz. Hayal etmekle de yetinmiyor hem eğitim, hem sosyal ihtiyaçlar, hem de manevi hayatın merkezi olabilecek tüm fonksiyonlarıyla külliye formatında bir camii modelinin somut projesini sunuyoruz.

 

GÜLER’İN SESİNİ DUYMAK İSTİYORUZ 

 

Buradan bu projenin hayata geçirilmesini isteyen STK'lar olarak verdiğimiz sesin yankısını en başta bize bu konuda söz veren Büyükşehir Belediye Başkanımızdan bekliyor, tüm siyasi partileri, sivil toplum kuruluşlarını bu projeye sahip çıkmaya davet ediyoruz. Nasıl ki senenin çoğunda atıl kalan futbol sahaları için yapılan yatırımları israf olarak değerlendirmiyorsak şehrin manevi ve kültürel havasına direkt etki edecek bir eseri de lüzumsuz görmemeliyiz. Altını çizerek şu gerçeği ifade ediyoruz. Bizlerin keyfi anlamda kimsenin hayrını, yardımseverlik duygusunu istismar etme, israf etme gibi bir niyetimizde, lüksümüzde yoktur. Bu proje, bünyesindeki bileşenleriyle birlikte şehrimizin de slüetini değiştirecek ilimizin ihtiyaç projesidir. Düşlediğimiz mega eseri hep beraber ilimize kazandıralım istiyoruz. Bu çağrımızın sorumluluk sahibi olanların vicdanlarında karşılık bulması temennisiyle saygılar sunuyoruz.” ORDU OLAY  

 


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
ENGİNYURT’TAN EYT VE DOKUNULMAZLIK AÇIKLAMASIÖnceki Haber

ENGİNYURT’TAN EYT VE DOKUNULMAZLIK AÇIKL...

ORDULU YOLCU ŞARAMPOLE UÇTUSonraki Haber

ORDULU YOLCU ŞARAMPOLE UÇTU

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar