Ordu
DOLAR15.9439
EURO16.8783
ALTIN945.78
reader

SU MAKBUZUNU OKUYAN İŞÇİNİN ÜCRETİ BİLE SUYU KULLANANDAN ALINIYOR

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
SU MAKBUZUNU OKUYAN İŞÇİNİN ÜCRETİ BİLE SUYU KULLANANDAN ALINIYOR
Abone ol
Yaşanan ekonomik sıkıntıların kaynağının özelleştirmeler olduğunu belirten Emek Partisi Gölköy İlçe Başkanı Mehmet Uğur Yalçın, “Belediyelerin tüm hizmetleri paralı, kamu hizmetleri parasız olmalı. Su makbuzunu okuyan işçinin ücreti bile suyu kullananlardan alınıyor.” diyerek tepki gösterdi.

Emek Partisi Gölköy İlçe Başkanı Yalçın, “KİT’ler özelleştirildi. Hizmet alımı altında kamu hizmetleri şirketlere devredildi. Sermaye grupları kar edecek diye halkın kazanımları yok edildi. Hizmet yapıyoruz, diye övünüyorlar ancak yapılan hizmetlerin bedelini halktan alıyorlar. Yaşananlar ortada. Elektrikte sayaç okuma, kayıp kaçak parası bile halktan alınmaktadır. Elektriğin bu kadar pahalı oluş nedeninin özelleştirmeden kaynaklı olduğu bilinen bir gerçektir. Elektrik de kamulaştırılmalıdır. Sudan elektriğe, sağlıktan eğitime, ulaşımdan barınmaya kadar yaşamın vazgeçilmeleri üzerinde kazanç sağlanamaz. Kamu hizmeti halkın parasız ve ulaşılabilir hizmet demektir. Ne yazık ki, tüm kamu hizmetleri paralı hale getirildi. Halka hizmetin parasız ve ulaşılabilir olmasının yolu, demokratik halk iktidarıdır. ” dedi.

SAĞLIK VE EĞİTİM İÇLER ACISI

Emek Partisi Ordu Gölköy İlçe Başkanı Mehmet Uğur Yalçın, “Hastanelerde kuyruk yok, diyorlar. İnternetle, telefonla randevu alınamayan hastanelerde kuyruk olur mu?” diyerek halkın devlet hastanelerinde randevu alamamaları nedeniyle özel hastanelere gitmek zorunda bırakıldığını, hastanelerde ödenek verilmediğinde neredeyse ameliyatta kullanılan malzemelerin tümü hastalara aldırıldığını vurguladı. Eğitimde de aynı durumun yaşandığını belirten Yalçın, “Devlet okullarında velilerden alınan paralarla çark dönüyor. Devletin eğitime bütçede ayırdığı oran yeterli olmamaktadır. Demokratik, bilimsel, laik eğitimin için yapılması gerekenlerin aksine iktidar eğitimde karanlık tabloyu büyütmektedir.” diye konuştu.

BELEDİYE HİZMETLERİ DE PARALI

Devletin yukardan aşağı kamu hizmetten uzaklaştığını vurgulayan Yalçın, “Özelleştirmelerle kamu hizmet veren kurumlar sermayeye peşkeş çekildi. Çıkarılan yasalarla yerel yönetimlerin hizmetleri de paralı hale getirildi. Belediye başkanları yol, kaldırım yaptıklarını, su hizmeti verdiklerini ballandırarak anlatıyorlar. Yol, kaldırım, su, temizlik gibi çalışmalar belediyelerin yapması gereken işlerin başında geliyor. Bu hizmetlerle övünülmez. Ayrıca belediye yaptığı yolun, kaldırımın parasını işyeri ve konut sahiplerinden almaktadır. İnsanların yaşam kaynağı sudan bile kar edilmekte, hizmetlerin parası faturalara yansıtılmaktadır. Çevre temizlik, bakım, katı atık bertaraf bedeli de suyu kullananlardan alınmaktadır. Su makbuzunu okuyan işçinin ücreti bile suyu kullananlardan alınmaktadır. Yani belediyeler tüm hizmetlerini para karşılığı yapmaktadır. Böylece genel yönetimler de yerel yönetimler de hizmetleri paralı hale getirerek, masrafları halkın sırtına yıkmaktalar. Elektrikten suya, sağlıktan eğitime, ulaşımdan barınmaya kadar hizmetler ücretsiz olmalı. Bu alanda yapılan özelleştirmeler yeniden kamulaştırılmalıdır.”şeklinde konuştu. ORDU OLAY


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
NASIL BU HALE GELDİK?Önceki Haber

NASIL BU HALE GELDİK?

YENİ HÜKÜMET KONAĞI’NA BİR BİRİM DAHA TAŞINDISonraki Haber

YENİ HÜKÜMET KONAĞI’NA BİR BİRİM DAHA TA...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar