Ordu
DOLAR9.536
EURO11.1006
ALTIN549.71

SUÇLARIN GİZLENMESİNE HİZMET EDER

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
SUÇLARIN GİZLENMESİNE HİZMET EDER
Abone ol
Emniyet Genel Müdürlüğü’nün yayımladığı genelgeye tepki gösteren Emek Partisi Ordu Altınordu İlçe Başkanı Yusuf Kaya yaptığı açıklamada, genelgenin uluslararası sözleşmelere, Anayasa ve yasalara aykırı olduğunu vurguladı.

‘Emniyet Müdürlüğü Genelgesi Demokratik Hak Gaspıdır’

 

Altınordu İlçe Başkanı Yusuf Kaya, genelge hakkında İçişleri Bakanı Soylu’nun yaptığı açıklamayı da eleştirerek, “Genelgede kolluk personelinden kamusal alanda görevlerini yaparken ses ve görüntü kaydı alanların engellenmesi uluslararası sözleşmelere, Anayasa’ya ve yasalara aykırıyken İçişleri Bakanı Soylu’nun Emniyet Müdürlüğü’nün genelgesinin Anayasa’ya aykırı olmadığını söylemesi de o derece keyfiliğin tescilidir. Bu genelge derhal iptal edilmeli.” dedi.

 

 

DEMOKRATİK BİR HAK

 

Kaya, bu zamana kadar güvenlik güçlerinin orantısız güç kullanımlarında sorumluların yargılanması, ceza almasının gazetecilerin ve mağdurların fotoğraf ve video çekimleriyle ortaya çıktığını belirterek, “Olay anında yapılan çekimler demokratik haktır. Genelge sonrası 1 Mayıs’ta gazetecilerin çekim yapmaları polis tarafından engellenmiştir. Rize İkizdere’deki, Fatsa maden bölgesindeki görüntülerden rahatsız oldular. Bu genelge basın özgürlüğünü de kısıtlamaktadır. Bu zaman kadar güvenlik güçlerinin orantısız güç kullanımları nedeniyle yargılanmaları, ceza almaları bu yöntemle sağlanmıştır. Çekim yapılmasının yasaklanması suç işleyenlerin korunması anlamına geliyor.” diye konuştu.

 

GENELGE İPTAL EDİLMELİ

 

Genelge, tek adam rejiminin geldiği noktayı gösteriyor diyen Kaya, “Genelgelerin yasaya dayanması lazım. ‘Özel hayatın gizliliği’ deniliyor. Eylemlerde alınan ses ve görüntünün polisin özel hayatıyla nasıl bir ilgisi var? Bu gerekçe de gerçeği yansıtmıyor, Genelge halkın haber alma özgürlüğüne  darbedir. İşkence zulüm ve haksız gözaltılara çekilen perdedir. Basın Özgürlüğü Günü’nü kutlarken gazetecilerin hedefe konmasıdır. İşçileri hak mücadelesinde habersiz bırakmaktır. Dolayısıyla asla kabul edilemez. Kaldı ki Emniyet Genel Müdürlüğü’nün genelgeleri ne Anayasa’dan ne de demokratik haklardan üstündür. Bu düpedüz üstünlerin hukukudur yani tek adam yönetiminin dayatma hukukudur. Derhal iptal edilmelidir.” şeklinde konuştu. ORDU OLAY

 

 


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
‘GÖRÜŞÜMÜZ NET TAŞ OCAĞI İSTEMİYORUZ’Önceki Haber

‘GÖRÜŞÜMÜZ NET TAŞ OCAĞI İSTEMİYORUZ’

ALIN VERDİĞİNİZ PARA BURS OLSUN Sonraki Haber

ALIN VERDİĞİNİZ PARA BURS OLSUN 

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar