VAKIF KATILIM
Ordu
DOLAR17.9331
EURO18.4099
ALTIN1039.3
reader

TARİHİ CAMİ TARİH OLMADI RESTORASYON BAŞLADI 

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
TARİHİ CAMİ TARİH OLMADI RESTORASYON BAŞLADI 
Abone ol
Gürgentepe Eskiköy Mahallesi Muhtarı Ayhan Şimşek, Tarihi Ahşap Camide restorasyon çalışmalarının iki gün önce başladığını söyledi.

Restore edilecek yapı için ‘Tarihi Cami Tarih Oldu’ şeklinde çıkan haberlerin kendilerini üzdüğünü belirten Şimşek, “Burası bizim canımız, göz bebeğimiz, ruhumuz.  Biz burasının yok edilmesine göz yumacak insanlar da değiliz. Olumsuz bir duruma en önce biz karşı çıkarız. Varımızı yoğumuzu ortaya koyar karşı çıkarız. Burası bizim evimizden de barkımızdan önce gelir. Bu öyle bir yapı ki ne zaman yapıldığını bilen hatırlayan yok. O kadar eski o kadar özel. Bize sorulsaydı gereken bilgiyi verirdik.” dedi.

 

 

OBB ORDU’YA TAŞIMAK İSTEDİ İZİN VERMEDİK

Kendisinin 3 dönemdir muhtarlık yaptığının bundan önce babasının Eskiköy belde olduğu dönemlerde belediye başkanlığı yaptığını aktaran Şimşek, “Dolayısıyla cahil insanlar olmadığımız neyin ne olduğunu bildiğimizi düşünüyorum. Burasını Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu zaman Enver Yılmaz bizden talip etmişti. 350 bin lira vererek camiyi taşıyıp Ordu’da sahile kurmak istemişlerdi. İzin vermemiştik. Çünkü onsuz Eskiköy’ün bir değeri de anlamı da kalmaz. Biz de öyle yaşayamayız.” diye konuştu.

 

İKİ GÜN ÖNCE RESTORASYON BAŞLADI 

Daha sonra yaptıkları görüşmelerle camiyi Samsun Anıtlar Kuruluna tescil ettirdiklerini aktaran Şimşek, “Sonrasında ise Ordu Büyükşehir Belediyesi sağ olsun caminin restore kararını aldı. Biz Ordu Büyükşehir Belediyesi ile sürekli irtibat halindeyiz. Caminin yok olması diye bir şey yok sadece bu sene kar-kış uzun sürdüğü için restorasyon zamanında başlamadı. Çünkü çalışma şartları yoktu. Şimdi iki gün önce başladı ve 60 gün içinde bitecek.” şeklinde konuştu.

 

BİZ DE TAKİPTEYİZ 

 

Süreci takip ettiklerini, restorasyonun da aslına uygun olması için işi alan firma ile sürekli irtibat halinde olduklarını aktaran Şimşek, sözlerine şöyle tamamladı: “Konu bundan ibare. Ahşap tahtalarında çürüme durumu yok. Burası rüzgarlı bir alan olduğu için açılmıştı. Firma kullanılabilecek tahtaları silerek kullanacak. Tamamen çürümüş olanları ise kestane tahtalar ile değiştirecek. Umuyoruz ki güzel olacak.” Hasan Cem Özel

 


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
BU GENÇLERDE GELECEK VARÖnceki Haber

BU GENÇLERDE GELECEK VAR

MİNİKLER OBİTEM’DESonraki Haber

MİNİKLER OBİTEM’DE

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar